Kropelki cieczy i szkodniki na storczyku

terayon
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 14 sty 2009, o 16:50

Post »

Czasami na roślinach pojawia się rosa miodowa. Są to drobne, lepkie kropelki gęstej cieczy. Na pędach kwiatostanowych może być ona skutkiem bardzo bujnego i szybkiego wzrostu.
Na liściach, może świadczyć o występowaniu zjawiska zwanego gutacją. Najczęściej jednak, jest dowodem działalności jakiegoś ssącego szkodnika.

A co do przebarwień, w warunkach naturalnych Phalaenopsis rośnie w tropikalnych dżunglach pod osłoną liści drzew. Ten gatunek potrzebuje światła rozproszonego, a nie bezpośredniego działania promieni słonecznych. Nadmiar słońca może poparzyć dotkliwie liście rośliny. Lekko bordowe wybarwianie się liści wskazuje na górny limit światła, tzn. odrobina więcej spowoduje ich poparzenie.
Rośliny uprawiane na parapetach usytuowanych na południe lub zachód zdecydowanie od kwietnia do września potrzebują sztucznego cieniowania. Wystarczą żaluzje albo gęsta firanka. Można też oddalić rośliny od szyby okiennej. Dobrym wskaźnikiem ilości pobieranego światła jest dotknięcie liścia Phalaenopsis, jeśli są gorące od słońca, oznacza to, że roślina otrzymuje zdecydowanie zbyt duże jego ilości.

mam nadzieje że pomogłem.
Pozdrawiam Przemek

Moje storczyki
Mery2
50p
50p
Posty: 57
Od: 8 gru 2008, o 13:05
Lokalizacja: Opole

Post »

Pani Edyto!
Myślę, że chodzi tu o przypadek żerowanie owadów. Cytuję "Pąki kwiatowe opuszcza".

Takie kropelki występujące na liściach storczyków wywołane są najczęściej żerowaniem jakiegoś szkodnika. Proszę pooglądać roślinę przez szkło powiększające.[Trzeba szukać malutkich "przecinków"-wciornastków, lub pajęczynki przędziorków, lub nawet tylko małych, czarnych kropeczek które są odchodami owadów].
W takim wypadku trzeba zastosować odpowiedni preparat chemiczny zwalczający "obcego"..
Powodzenia, Mery.
edith04
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 27 gru 2008, o 14:42
Lokalizacja: Lubań

Post »

dziękuje za dotychczasowe informacje ale jednak nie daja mi spokoju te przebarwienia od spodu liści. Bedę szukać szkodnika.Pozdrawiam
A na fotosiku otwiera sie ,chyba to był chwilowy strajk. Edyta
Mery2
50p
50p
Posty: 57
Od: 8 gru 2008, o 13:05
Lokalizacja: Opole

Post »

Pani Edyto!
Niestety nie mogę pooglądać zamieszczonych zdjęć. Mogę się domyślić jedynie o co Pani chodzi.
Gdy zmienia barwę znaczna część liścia, może to być spowodowane przedawkowaniem nawozów lub środków ochrony roślin .
Czasem jest wynikiem nadmiernego przechłodzenia lub przegrzania, albo nadmiernym nasłonecznieniem storczyka.
Proszę nie stosować żadnych środków chemicznych przez około 1- 2 miesiąca. A storczyki może trzeba postawić w innym miejscu.
Pozdrawiam, Mery.
edith04
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 27 gru 2008, o 14:42
Lokalizacja: Lubań

Post »

Witam! dziekuje za wszystkie rady, trudno bez zobaczenia w realu stwierdzić co któremu falkowi dolega ale metodą eliminacji wyleczę go.Pozdrawiam Edyta
Mery2
50p
50p
Posty: 57
Od: 8 gru 2008, o 13:05
Lokalizacja: Opole

Post »

Pani Edyto!
Moim zdaniem te zmiany i kropelki na liściach są wynikiem żerowania bardzo małych owadów.
Proszę pooglądać roślinę przez szkło powiększające.[Trzeba szukać malutkich "przecinków"-wciornastków, lub pajęczynki przędziorków, lub nawet tylko małych, czarnych kropeczek które są odchodami owadów].
Te słodkie kropelki można zmyć wodą przegotowaną przy pomocy waty, aby nie rozwijały się tam grzyby sadzakowe.

Ale po rozpoznaniu , KONIECZNE będzie zastosowanie preparatu zwalczającego tego konkretnego szkodnika.
Powodzenia życzę, Mery.
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Może się mylę, ale mnie to wygląda na wełnowce. Kiedyś zaatakowały mi Hoyę i na spodniej stronie liści miała podobne białe jakby kłaczki. Zlikwidowałam spryskując i podlewając ją roztworem Actellik 500.
Mery2
50p
50p
Posty: 57
Od: 8 gru 2008, o 13:05
Lokalizacja: Opole

Post »

Pani Edyto!
Pierwsze zdjęcie nie jest wyraźne. Może to są właśnie wełnowce, tak jak pisze p. Wanda.
Proszę zobaczyć na zamieszczonej stronie i porównać:

http://www.storczyki.pl/forum/table_vie ... 1230022968
Powodzenia, Mery.
edith04
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 27 gru 2008, o 14:42
Lokalizacja: Lubań

Post »

Mery! to co zobaczyłam na załączonej fotce jest okropne i coś podobnego wczorej zauważyłam na innym storczyku, którego reanimuję z wyprzedaży, tylko że taką wełnę to on ma na pąku kwiatowym, który nie chce się rozwinąć i chyba odpadnie. Tamten wcześniej opisany nie ma takich nalotów. ta uprawa nie jest taka łatwa. wW inny storczyku pąki opadają i nie ma inny objawów, stoi przy oknie nie ma ani za ciepło ani za zimno wydaje się ok i nie ma kwiatów. Trochę się zaczynam w tym gubić. Dzięki za rady Pozdrawiam Edyta :roll:
edith04
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 27 gru 2008, o 14:42
Lokalizacja: Lubań

Post »

A jeśli na jednym mam ełnowce to pewnie powinnam go odizolować od pozostałych, czy mogą sobie razem egzystować?
Edyta :lol:
Awatar użytkownika
Mamba
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1378
Od: 25 cze 2008, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Jeśli to wełnowce trzeba je jak najszybciej usunąć np. przy pomocy wacika, a jeśłi jest to "masowy atak" dobrze byłoby storczyka odizolować i użyć środka chemicznego Provado firmy Bayer.
Awatar użytkownika
ana_ana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 lis 2008, o 13:54
Lokalizacja: Obojna, PDK

Krople "rosy" na liściach Phalaenopsis

Post »

Nie wiem co może dlegać jednemu z Phaneopsisów.Od spodu na listkach ma takie coś jak rosa, jest klejąca. Nie wiem czy to sok z liści, czy go coś podgryza. Mam nadzieje, że pomożecie mi z tym problemem.Obrazek
Obrazek[/code][/quote]Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam, Ania :)
Awatar użytkownika
Leśny Duch
1000p
1000p
Posty: 2257
Od: 10 lut 2009, o 12:40
Lokalizacja: Wejherowo/Gdynia

Post »

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 96&start=0
Zajrzyj do tego postu:) i obejrzyj, czy nie ma mszyc;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”