Przechowywanie warzyw przez zimę.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1085
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Przechowywanie warzyw przez zimę.

Post »

Odświeżam temat, bo zastanawiam się jak najlepiej przechować warzywa. Co roku w sezonie napracuję się, a potem warzywa, których nie przerobię w słoiki (ile można :? ) szybko wysychają w piwnicy. Niestety jest w tej piwnicy wszystko, z piecem włącznie i temperatura jest kilkanaście stopni. Dobrze się tam czują tylko dynie. Na ziemiankę w najbliższym czasie nie mam szans. Zastanawiałam się nad mini kopcami, ale gryzoni sporo jest na działce, więc obawiam się, że nic by mi nie zostawiły.
Pomyślałam, że kupię wiadra lub kasty budowlane, wkopię w ziemię, włożę w środek warzywa przesypane ziemią, na wierzch przykryję siatką -jako ochrona przed gryzoniami i folią, żeby nie napadało, przysypię niedużą warstwą ziemi. Czy ma to sens, czy gryzonie nie przegryzą plastiku i czy nie zgnije wszystko z braku wentylacji. Proszę o Wasze sugestie i pomysły. aha i czy marchew, która już jest wyrośnięta (późna odmiana) powinna już być wyrwana i "kopcowana"?
Dodam,że nie mam innego pomieszczenia odpowiedniego do przechowywania, bo albo zabciepło, albo zimą za zimno, może przemrozić.
pozdrawiam Ewa
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przechowywanie warzyw przez zimę.

Post »

Jeżeli chodzi o termin zbioru to jestem przekonana,że najlepiej się przechowują wszystkie korzeniowe, które wysiewam w późniejszych terminach i rosną do późnej jesieni- seler,marchew, pietruszka,buraczki. Cebulę z późnej rozsady zbieram w sierpniu (teraz jeszcze rośnie w pełni zielona). Wczesną wiosną wysiewam/wysadzam warzywa wyłącznie, na bieżące zużycie.
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1085
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Przechowywanie warzyw przez zimę.

Post »

Dziękuję Telimenka za rady odnośnie zbioru. Nikt nie próbował przechowywać w zakopanym wiadrze warzyw?
pozdrawiam Ewa
misiek118
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 gru 2018, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowiecke

Re: Przechowywanie warzyw przez zimę.

Post »

Witam.
Myślę że jeśli dasz siatkę metalową z drobnymi oczkami i na to grubsza warstwa ziemi ewentualnie trocin/igliwia aby warzywka nie przemarzły to powinno wystarczyć.
Natomiast mam pytanie o ozonowanie piwniczki/ziemianki przed wstawieniem warzyw lub już po ich ułożeniu w niej. Ktoś ma jakieś doświadczenie z tym?
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8677
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Przechowywanie warzyw przez zimę.

Post »

:wit U mnie warzywa zakopane w tunelu , w pojemnikach . W sytuacji silnych mrozów
dam dodatkowe okrycie , ewentualnie zabiorę do piwniczki .
Ozonowanie popieram , ale nie mam sprzętu i nie planuję zakupu w najbliższym czasie . ;:131
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”