Hortensja pnąca ( Hydrangea petiolaris)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
magdamary
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 3 wrz 2009, o 09:38

Re: Hortensja pnąca, proszę o pomoc.

Post »

Zimuję hortensję w doniczce w piwnicy. Moje zapytanie to kiedy należy ją podlać i w którym momencie przyniesć do domu ,aby trochę odżyła i mozna ja było w maju wynieśc do ogrodu.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja pnąca, proszę o pomoc.

Post »

Podlewać to trzeba cały czas. Znaczy tyle, coby nie dopuścić do całkowitego wyschnięcia ziemi.
Awatar użytkownika
Jabe
50p
50p
Posty: 74
Od: 10 lis 2008, o 21:57
Lokalizacja: Małopolska

Re: Hortensja pnąca a dąb

Post »

Nie chcę otwierać nowego wątku, może podepnę się pod istniejący? :D Czy ktoś z Was uprawia hortensję pnącą pod orzechem? Kupiłam właśnie bez zastanowienia takową (musiałam ja mieć :tan ), a największy pień pod którym mogłaby się piąć to właśnie stary orzech.Proszę o radę.
Pozdrawiam, Beata
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja pnąca a dąb

Post »

Moim zdaniem nie. Orzech daje zbyt głęboki cień, a hortensja do kwitnienia potrzebuje jednak sporo światła, z góry właśnie.Moja rośnie pod świetlistym cieniem wysokiej sosny od strony południowej.
Lepiej posadź gdzieś przy murze, albo jako roślinę okrywową.
Awatar użytkownika
EdytaB
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2693
Od: 1 sty 2009, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice warszawy

Re: Hortensja pnąca a dąb

Post »

Ja taż kupiłam taką hortensję :) i miałam ją właśnie przy orzechu (dużym) posadzić. Orzech ten daje świetlisty cień ale jak tu poczytałam na forum nie będzie to dobre rozwiązanie gdyż orzech będzie zabierał jej wodę, której potrzebuje sporo (hortensje nie magazynują wody). Więc przy orzechu będzie bluszcz a hortensja powędruje na siatkę i starą studnię.
Ogródek EdytyB

zapraszam
Awatar użytkownika
rico62
500p
500p
Posty: 675
Od: 19 lip 2010, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: KATOWICE
Kontakt:

Re: Hortensja pnąca

Post »

Witam,zakupilem hortensje pnacą,zamieszczam fotke, czy moge ja posadzic przy duzym świerku ??? Dziekuje Pozdrawiam Obrazek Obrazek
Layila
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 27 sie 2010, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja pnąca

Post »

Kupiłam Mirrandę, ale ma baaardzo małe listki - jest wręcz miniaturowa. Nie mam pojęcia czy to tak ma być, czy kiedy podrośnie liście troszkę urosną.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja pnąca

Post »

Przy świerku nie bo on ma płytko korzenie i za sucho dla niej.Moja rośnie dobrze przy wysokiej sośnie i dobrze rośnie , bo sosna ma korzeń palowy.Podczas długotrwałej suszy jednak gdy była mała podlewałam.
Awatar użytkownika
nyskadu
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7183
Od: 13 kwie 2008, o 09:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Hortensja pnąca

Post »

Moja rośnie "na przy" modrzewiu i czuje się bardzo dobrze :wit
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Hortensja pnąca

Post »

Uwielbiam HORTENSJE PNĄCE !!! Zupełnie bezproblemowe : rosną same, byle miały kwaśną ziemię na start, półcieniste stanowisko, trochę kompostu wiosną i dużo wody .Kwitną z roku na rok obficiej - kremowe baldachimy o średnicy ok. 20cm. Mam je posadzone przy pniach sosen , po których się samoczepnie wspinają. Dziś kupiłam jeszcze dwie - pod kolejna sosnę .


Gdy w czerwcu zakwitają efekt jest niezwykły !!!



Pod jednym drzewem mam też od ubiegłego roku HORTENSJĘ PNĄCĄ odm. " Mirranda" o dwubarwnych liściach , jedna na razie jestem niż nieco rozczarowana ... Jest anemiczna i w minionym sezonie nie poczyniła specjalnych postępów. Może "ruszy" w tym roku ?


Zdjęcia zostały usunięte z hostingu.
bab...
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Awatar użytkownika
tulipanka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5991
Od: 20 kwie 2007, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Hortensja pnąca

Post »

Ewelinko, czy przy drzewie rośnie jedna sadzonka hortensji ?
Wygląda imponująco. Ja w ubiegłym roku dopiero je posadziłam. Widzę, ze ładnie przetrwały zimę. Chciała bym, aby zakwitły.
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Hortensja pnąca

Post »

tulipanka pisze:Ewelinko, czy przy drzewie rośnie jedna sadzonka hortensji ?
Wygląda imponująco. Ja w ubiegłym roku dopiero je posadziłam. Widzę, ze ładnie przetrwały zimę. Chciała bym, aby zakwitły.
Jedna , ale ... ma już 11 lat ! Opasała już zresztą sosnę dookoła .Zauważyłam ,że po posadzeniu H. potrzebuje czasu, by dobrze zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Zwykle nie robi wielkich postępów w pierwszym sezonie , za to potem ! Przyrasta 0,5- 1m. rocznie i od 2-3 roku pięknie kwitnie :) Daj więc swojej roślinie troszkę czasu.
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Awatar użytkownika
JustynaK
200p
200p
Posty: 296
Od: 24 lis 2010, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Hortensja pnąca

Post »

Moja hortensja pnąca była sadzona 4 lata temu, w pierwszych 2 latach dosłownie się męczyła, nie miała dużych przyrostów, w następnych latach już było coraz lepiej. Wczoraj zauważyłam, że ma dużo pąków liściowych. Mam nadzieję, że zacznie "śmigać" w górę no i może wreszcie doczekam się kwiatów? Trzeba być bardzo cierpliwym przy tej roślinie :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”