Hortensja pnąca ( Hydrangea petiolaris)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 589
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

Żeby hortensja pnąca zakwitła musi mieć zasobną w minerały glebę i do tego wilgotną. System korzeniowy jabłoni jest płytki i sadzenie pod nią tej hortensji nie jest najlepszym wyborem. Ja swoją mam pod ścianą, też nie ma tam za dużo wilgoci ale odkąd zaczęłam dosypywać kompostu i podlewać to kwitnie. No i ma znacznie większe przyrosty. Nie wiem jak będzie w tym roku, bo susza jest okrutna:(
Mnie pod starą jabłonią ledwo kwitnie wiciokrzew chociaż jest znacznie mniej wymagający.
Pozdrawiam, Marta
Awatar użytkownika
teli
200p
200p
Posty: 284
Od: 17 paź 2008, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze.6b Płock między torami

Post »

Ja także zauważyłam , że mi nic nie rosło pod starymi drzewami , moja stoi na wolnej przestrzeni , przy kratownicy , to jej 3 rok i widzę że będą kwiatki
Carpe Diem...
Awatar użytkownika
ania k
200p
200p
Posty: 205
Od: 4 lis 2008, o 10:38
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Syn dziś z wycieczki na zakończenie I kl. szk. podst. do ogrodu botanicznego w Gołubiu przywiózł hortensję pnącą :) Postanowił ją kupić, bo z moich opowiadań zapamiętał, że hortensje mają piękne, wielkie kwiaty.
Zastanawiamy się teraz co z nią zrobić. Cienia na razie na naszej działce brak, muru też. W grę wchodzi jedynie posadzenie pod 1,5m płotem. Czy uda nam się prowadzić ją poziomo po płocie?
Wyczytałam, że można ją puścić nawet po ziemi, ale mam obawy.
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

ania k pisze:Cienia na razie na naszej działce brak, muru też. W grę wchodzi jedynie posadzenie pod 1,5m płotem. Czy uda nam się prowadzić ją poziomo po płocie?
Wyczytałam, że można ją puścić nawet po ziemi, ale mam obawy.
W pewnym małym sklepiku ogrodniczym widziałem ogromną i starą hortensję pnącą rosnącą w pełnym słońcu bardzo niziutko bo wspinała się na coś co miało chyba nie więcej niż 1,2m. Nie zwróciłem uwagi co to było bo zachwyciła mnie sama hortensja zresztą chyba zarosła to coś całkowicie. Zdaje się tylko, że rosła w dość wilgotnym miejscu, w okolicy oczko wodne i takie tam.
Awatar użytkownika
ania k
200p
200p
Posty: 205
Od: 4 lis 2008, o 10:38
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

No to jakieś pocieszenie, czyli jednak. Tam gdzie czytałam o tym, że można ją prowadzić bez podpór było napisane właśnie, że dorasta do 1m.
Czyli będziemy eksperymentować.
Ogrodniczy zapał syna muszę docenić, dlatego cieszę się, że jednak znajdzie się dla niej miejsce. Będzie biegał z konewką :)
Nasza działka i okolica gliniasta i woda lubi stać po ulewach. Chociaż, w związku z budową pewnie teren się trochę osuszy. Zobaczymy. Najtrudniejsze będą pierwsze lata. Jak się rozrośnie sama będzie utrzymywała wilgoć, a rosnąc będzie w towarzystwie hortensji, ogrodowej, azalii i bukszpanów.
magdala
1000p
1000p
Posty: 2062
Od: 15 kwie 2009, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Moja hortensja pnąca uraczyła mnie jednym kwiatkiem po ...9 latach !
Ale jest tak piękny ,że warto ją mieć.
Mój kwiat jest chyba trochę niewyrośnięty (powinien mieć więcej tych otwartych kwiatów wokół?)- widziałam na forum jakie piękności Wam kwitną ,ale cieszę się z niego jak nie wiem !!Mam nadzieję ,że teraz pójdzie już "z górki" :D :D
Niby jest przeznaczona do cienia,ale moja zakwitła dopiero ,jak gałązki przeszły na bardzo słoneczną ścianę -w cieniu :zero kwiatów. :?

Magda. Obrazek
Awatar użytkownika
janina1949
50p
50p
Posty: 82
Od: 30 kwie 2008, o 19:19
Lokalizacja: Jarocin

Hortensja

Post »

Obrazek
Chciałam pochwalić się moją hortensją.Mam ją już okoła 10 lat,bardzo ładnie rosnie i każdego roku pięknie kwitnie.Rośnie na północnej scianie altany.Pozdrawiam Janina
Witam wszystkich miłośników działek i ogrodów
ula350
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 gru 2009, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja pnąca

Post »

Hortensja pnąca to bardzo piękna roślina. Najlepiej jak się pnie po drzewie. Lubi cień, drzewa najlepiej iglastego.
ewondo
100p
100p
Posty: 183
Od: 2 sty 2010, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Hortensja pnąca

Post »

W moim domu rodzinnym hortensja pnąca kwitła już w 3-im roku po posadzeniu. Posadzona jednak była przy północnej ścianie, a gleba była wystarczająco wilgotna, gliniasta. Myślę więc, że wiele zależy od stanowiska na którym rośnie...
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Post »

Mój szanowny, zrzucając śnieg z dachu, połamał mi h.pnącą z masą pąków.Czy gałązki mogę w jakiś sposób ukorzenić o tej porze roku?
Kasia
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja pnąca, proszę o pomoc.

Post »

Nie bardzo...
Hortensje łatwo rozmnaża się z sadzonek zielnych, no i owszem odkładów.
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Hortensja pnąca, proszę o pomoc.

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź, teraz to już tylko ;:98 , a mój kochany ;:124
Pozdrawiam,
Kasia
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja pnąca, proszę o pomoc.

Post »

Odrośnie... nie znęcaj się :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”