Przepisy dot. palenia ogniska w ogrodzie

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Pawel01
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 cze 2011, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Palenie liści

Post »

Pawel Woynowski pisze:Jeżeli zasypiesz bakteriami np. Biokomopst lub Compos Treat, to dużo szybciej go zrobisz.
Liście dębu można kompostować w klasycznej pryzmie razem z innymi odpadkami. Większą ilość kompostujemy oddzielnie lub używamy jako ściółki. Do mieszanki liści możemy dodać trochę świeżej zieleniny, ziół takich jak pokrzywy. Pomiędzy warstwy około 30 centymetrowe koniecznie musimy sypać nawóz zawierający azot - np. suszony obornik. Ułożony zimą kompost koniecznie przerzucamy wiosną, nawet nieduże pryzmy, gdyż liście łatwo się zbijają blokując dostęp tlenu.
Po kilku miesiącach powstaje ciemna, lekko kwaśna (pod warunkiem, że nie dodaliśmy wapnia) ziemia liściowa, dobra dla roślin wrzosowatych (np. różaneczników), także dla truskawek, malin, jeżyn, porzeczek czy agrestu. Dodatek wapnia odkwasi kompost.
Nie chcem wyjść na tego złego ale tu jest coś na temat liści dębowych pod słowem UWAGA. Zapraszam wszystkich co twierdzą że liście dębowe nadają się do kompostowania. Dodam tylko że liście dębowe zawieraja wszelkiego rodzaju zarodniki grzybów i szkodników, świetnie przenoszą przędziorka. dla tego należy je palić tak samo jak od niedawna liście kasztana.
http://pl.wikibooks.org/wiki/Ekoogrodni ... li.C5.9Bci
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Palenie liści

Post »

W tym linku nie napisane jest, że liście dębu nie nadają się na kompost, tam jest napisane że garbniki zawarte w liściach, spowalniają jedynie proces rozkładu. Dodatek wapna do pryzmy eliminuje garbniki i przyśpieszy proces rozkładu. A jakie to grzyby atakują dęby, skoro liście mają ich zarodniki grzybów.

A co do przędziorków, to obawiam się że one raczej nie przeżyją procesu kompostowania i temperatury jaka tam panuje w pierwszej fazie kompostowania, niekiedy dochodzi ona do 80 st.C.

W takim razie wytłumacz mi proszę w jaki sposób rozkładają się liście opadłe z dębu w naturalnym środowisku? Pomijam już fakt że ziemia spod dębów jest jedną z lepszych dla roślin kwasolubnych.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Palenie liści

Post »

Pawle, ja mam duże w sumie ilości popiołu drzewnego, czy myślisz, że mogę nim przesypywać taki kompost,
nie mam z nim co robić, a zauważyłam, że tam gdzie sypałam na drogę, rośnie wspaniale trawa :roll:
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Palenie liści

Post »

Ja ci odpowiem - jak najbardziej :P
myszka
200p
200p
Posty: 420
Od: 9 lip 2011, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Re: Palenie liści

Post »

U mnie po posypaniu popiołem drzewnym dobrze rosną róże i stara odmiana winogrona.Moja wiedza na temat jest zerowa,tylko doświadczenie.Również podsypywany przez rodziców iglak płożący rozrósł się do kosmicznych rozmiarów.Niestety z mojej głupoty został wycięty
Pozdrawiam!!!
Pawel01
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 cze 2011, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Palenie liści

Post »

Panie Pawle zgadzam się z tym że kompost osiąga temperaturę 80 C ale to wewnątrz pryzmy a co z wierzchnią warstwą ? Mam już porobione kompostowniki z liści dębowych i sypałem już na nie wszystko i proszę mi uwierzyć że nic to nie daję po 5 latach liście tylko rozpadły się na takie trociny i nic więcej ( na pewno nie jest to ziemi ) nawet chwasty na tym nie rosną. A jeśli chodzi o grzyby to zauważyłem straszne ilości mączniaka, nawet pryskanie nic nie daje bo dęby mają po 15 m wysokości żaden opryskiwacz na taką wysokość nie pryska. A jak palę liście to wysypuje potem ten popiuł już na mój właściwy kompostownik i świetnie go wzbogacam. A po drógie jeszcze raz powtarzam że tych liści jest ogrom, z 2 hektarów zebrać warstwę 5 cm to proszę sobie przeliczyć ile to m3. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Palenie liści

Post »

Jeśli jest tak dużo liści ,to może warto wykorzystać jako biomasę i jeszcze mieć tanie ciepło.
Pawel01
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 cze 2011, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Palenie liści

Post »

Kiedyś się nad tym zastanawiałem ale to dość drogo wychodzi bo trzeba było by mieć jakąś brykieciarkę żeby robić z tych liści brykiet do palenia bo liście takie same nie miał bym gdzie przechować bo za dużo ich jest a znowu muszą być suche :/
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Palenie liści

Post »

Pawel01 ja kiedyś znalazłam przepis (chyba na stronach pana Ciepłuchy) jak szybko przekomopstować korę. Sprawdziłam i rzeczywiście przepis genialny. Jeśli by Ci się chciało to może zrobisz doświadczenie na liściach dębowych. Jakby się udało to byłoby świetne podłoże i ściółka do kwasolubnych. Ja dodaję do kompostownika liście dębu, fakt, nie stanowią większości, i nie zauważyłam żeby nie zostały przerobione.
Przepis dotyczył 1m3 surowej kory
dodajesz mw w stosunku do objętości 1/3 piasku/żwirku/, 5 kg saletry amonowej, 2,5 kg superfosfatu, 0,5kg siarki, 0,5kg siarczanu żelaza. Układając pryzmę zwilżasz ja wodą, całość musi być stale wilgotna, po miesiącu przerzucasz, potem po miesiącu drugi raz, po 3 miesiącach kora była przekompostowana, kruszyła się w ręku. Ja za starter wykorzystałam darń z lasu wrzucając trochę na każdą warstwę no i robiłam na początku lata
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Palenie liści

Post »

Myszko, nie daje mi spokoju Twoja sąsiadka. A może zainstalowałabyś kamerę? I potem babsztylowi po oczach . . .
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
myszka
200p
200p
Posty: 420
Od: 9 lip 2011, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Re: Palenie liści

Post »

Aisyrku dziękuję za zainteresowanie.Też myślałam o kamerach,raczej środek przeciw złodziejom,ale można załatwić dwie sprawy .Sąsiadka jest wielką jędzą,ale nie mam na to wpływu.
Pozdrawiam!!!
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palenie liści

Post »

W ogrodzie botanicznym liście dębu są normalnie kompostowane jedynie kasztanowiec jest palony ze względu na szrotówka.
Pawel01
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 cze 2011, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Palenie liści

Post »

Z doświadczenia wiem że ogrody botaniczne kompostują wszystko bo nie mają pieniędzy na wywóz nieczystości organicznych. I wiem na 100% że liści dębu się nie kompostuje bo nie nadają się do tego. I może jest na forum jakiś prawnik który jest mi w stanie odpowiedzieć na pytanie czy mogę owe ognisko palić u siebie czy nie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”