Przepisy dot. palenia ogniska w ogrodzie

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
x_o-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1060
Od: 30 mar 2010, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palenie liści

Post »

A może taki cytat z netu coś wyjaśni:
Na terenach gdzie stoją budynki lub obiekty budowlane obowiązuje :
Dz.U.2006.80.563 rozp. 2006.04.21
Ochrona przeciwpożarowa budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Oczywiście mówimy o przepisie dotyczącym palenia, odległości od innych budowli i od granicy działki.
Przepisy dotyczące palenia na terenach parków krajobrazowych, narodowych, etc regulują zupełnie inne przepisy.

W przedmiotowym rozporządzeniu istotna jest nie tylko odległość ogniska, ale co ważniejsze zakaz gromadzenia łatwopalnych materiałów w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki.

(...)
§ 4. 1. W obiektach oraz na terenach przyległych do nich jest zabronione wykonywanie czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji:
(...)

5) rozpalanie ognisk lub wysypywanie gorącego popiołu i żużla, w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów oraz w mniejszej odległości od tych obiektów niż 10 m;
6) składowanie poza budynkami, w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki, materiałów palnych, w tym pozostałości roślinnych, gałęzi i chrustu;

Co oznaczają powyższe przepisy?
Za GRILA ROZPALONEGO NA BALKONIE W BLOKU w odległości mniejszej niż 10 m od ściany, można ścigać sąsiada bo rama okna niezależnie z czego jest wykonana (PCV,drewno) jest łatwopalna a ocieplenie budynku (ze styropianu, siatki i kleju) tym bardziej.
ZA KOMPOSTOWNIK stojący na granicy działki albo przy płocie w odległości mniej niż 4 m też, lub gałęzie i drewno kominkowe.

Za ognisko rozpalone w odległości 10 m od budynku lub płotu NIE MOŻNA. Dlaczego płotu? Bo płot jest też budowlą i obiektem małej architektury.

Uchwały rad gmin, powiatów i miast, (tzw prawo miejscowe) nie mogą być sprzeczne z bezwzględnie obowiązującymi przepisami wyższego rzędu - rozporządzenia europejskie, ustawy, rozporządzenia krajowe. Zresztą odnośnie palenia ognisk nie ma takich uchwał za wyjątkiem terenów ochrony zabytków, krajobrazu czy przyrody. To wszystko. Za bezpieczeństwo pożarowe w obiekcie i na terenach przyległych odpowiada wyłącznie WŁAŚCICIEL.

Na ogródkach działkowych stanowiących własność Polskiego Związku Działkowców a użytkowanych przez członków związku obowiązuje REGULAMIN OGRÓDKÓW DZIAŁKOWYCH, ale to właśnie właściciel PZD może nałożyć ograniczenia na swoich nieruchomościach. To jest jednak zupełnie inna regulacja.

Jak przyjedzie Straż miejska i zachowujesz odległości na swojej nieruchomości, to nawet przez furtkę nie musisz ich wpuszczać.Nie mają podstawy żeby wtargnąć na Twój prywatny teren. Jak chcą udokumentować fakt palenia się ogniska, to przez płot. Mandatu nie przyjmuj. Spotkacie się w sadzie wygrasz, obciążysz kosztami Straż Miejską.
Już tylko na marginesie bezpieczeństwo p.poż. nie wchodzi w zakres działania straży miejskich tylko Straży Pożarnej.

Zakres zadań straży miejskich reguluje USTAWA z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych. (Dz. U. z dnia 9 października 1997 r.)..

(...)
Art. 10. 1. Straż wykonuje zadania w zakresie ochrony porządku publicznego wynikające z ustaw i aktów prawa miejscowego.
(...)

Art. 11. (16) 1. Do zadań straży należy w szczególności:
1) ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych,
2) czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego - w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym,
3) współdziałanie z właściwymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli, pomocy w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń,
4) zabezpieczenie miejsca przestępstwa, katastrofy lub innego podobnego zdarzenia albo miejsc zagrożonych takim zdarzeniem przed dostępem osób postronnych lub zniszczeniem śladów i dowodów, do momentu przybycia właściwych służb, a także ustalenie, w miarę możliwości, świadków zdarzenia,
5) ochrona obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej,
6) współdziałanie z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych,
7) doprowadzanie osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień lub miejsca ich zamieszkania, jeżeli osoby te zachowaniem swoim dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu i zdrowiu innych osób,
informowanie społeczności lokalnej o stanie i rodzajach zagrożeń, a także inicjowanie i uczestnictwo w działaniach mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym i współdziałanie w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi i organizacjami społecznymi,
9) konwojowanie dokumentów, przedmiotów wartościowych lub wartości pieniężnych dla potrzeb gminy.
2. W związku z realizowanymi zadaniami określonymi w ust. 1 i art. 10, straży przysługuje prawo do obserwowania i rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych w przypadku, gdy czynności te są niezbędne do wykonywania zadań oraz w celu:
1) utrwalania dowodów popełnienia przestępstwa lub wykroczenia,
2) przeciwdziałania przypadkom naruszania spokoju i porządku w miejscach publicznych,
3) ochrony obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej.
3. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, sposób wykonywania czynności, o których mowa w ust. 2, uwzględniając potrzebę zapewnienia skuteczności obserwowania i rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych, a także potrzebę respektowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka.

Art. 12. 1. Strażnik wykonując zadania, o których mowa w art. 10 i 11, ma prawo do:
1) udzielania pouczeń, zwracania uwagi, ostrzegania lub stosowania innych środków oddziaływania wychowawczego,
2) legitymowania osób w uzasadnionych przypadkach w celu ustalenia ich tożsamości,
3) ujęcia osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia i niezwłocznego doprowadzenia do najbliższej jednostki Policji,
3a) dokonywania kontroli osobistej, przeglądania zawartości podręcznych bagaży osoby:
a) w przypadku istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary,
b) w związku z wykonywaniem czynności określonych w ust. 1 pkt 3,
c) w związku z wykonywaniem czynności określonych w art. 11 pkt 7, jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że osoba, wobec której czynności te są podejmowane, posiada przy sobie niebezpieczne przedmioty dla życia lub zdrowia ludzkiego,
4)nakładania grzywien w postępowaniu mandatowym za wykroczenia określone w trybie przewidzianym przepisami o postępowaniu w sprawach o wykroczenia,
5) dokonywania czynności wyjaśniających, kierowania wniosków o ukaranie do sądu, oskarżania przed sądem i wnoszenia środków odwoławczych - w trybie i zakresie określonych w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia,
6) usuwania pojazdów i ich unieruchamiania przez blokowanie kół w przypadkach, zakresie i trybie określonych w przepisach o ruchu drogowym,
7) wydawania poleceń,
żądania niezbędnej pomocy od instytucji państwowych i samorządowych,
9) zwracania się, w nagłych przypadkach, o pomoc do jednostek gospodarczych, prowadzących działalność w zakresie użyteczności publicznej oraz organizacji społecznych, jak również do każdej osoby o udzielenie doraźnej pomocy na zasadach określonych w ustawie o Policji,
10) (uchylony).
1a. Straż w toku wykonywania czynności, o których mowa w ust. 1 i art. 11 ust. 2, ma obowiązek respektowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka. Czynności te powinny być wykonywane w sposób możliwie najmniej naruszający dobra osobiste osoby, wobec której zostają podjęte.
1b. Z czynności, o których mowa w ust. 1, na wniosek osoby kontrolowanej, sporządza się protokół.
2. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, zakres i sposób wykonywania czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 2-3a, pkt 8 i 9, uwzględniając potrzebę zapewnienia skuteczności podejmowanych przez strażnika czynności, a także potrzebę respektowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka.

Widzisz tam gdzieś w zadaniach ochronę p.poż. na PRYWATNYM GRUNCIE? Nie ma.
Straż gminna jest powołana do zapewnienia przestrzegania prawa w miejscu publicznym jakim twoja działka wokół domu bez wątpienia nie jest.

http://www.e-radca.com
x_o-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1060
Od: 30 mar 2010, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palenie liści

Post »

Prawnikiem nie jestem, ale na mój mały rozumek :wink: , gdyby doszło do sprawy to jeden prawnik powoływałby się na przepisy o tym, że nie wolno, a drugi, który by cię bronił powoływałby się na inne mówiące, że nie ma zakazu. Dlatego sprawy w sądzie ciągną się latami i każdy przypadek jest inny. Myślę, że możesz poszperać sam w Dzienniku Ustaw, znając wszystkie dane na temat twojej działki :) . I jeszcze, taki prawnik, którego tu szukasz, też musi to wszystko prześledzić, bo nikt nie ma Kodeksu w głowie, czyli musiałby sam być zainteresowany tym, czy wolno palić, czy nie :wink:
A i jeszcze znalazłam, jesteś z Wrocławia - to NIE WOLNO!
myszka
200p
200p
Posty: 420
Od: 9 lip 2011, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Re: Palenie liści

Post »

Olibabko! Dziękuję za rady.W przyszłym roku problem rozwiąże się sam ,bo zamierzam dłużej przebywać w domku letnim,więc chyba wyczaję chwilę,gdy moi sąsiedzi pójdą do pracy.W gminie wolno palić,przeszkadza to tylko moim sąsiadom bo mają za dużo czasu ,a pouczanie mnie to atrakcyjny przerywnik.
Pozdrawiam!!!
x_o-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1060
Od: 30 mar 2010, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palenie liści

Post »

Pawel01 pisze:... I wiem na 100% że liści dębu się nie kompostuje bo nie nadają się do tego.
To znowu ja :) . Doskonale rozumiem twój problem z liśćmi w takich ilościach i nie dziwię się, że chcesz po prostu je spalić, ale zastanowiło mnie to co napisałeś wyżej :?: . Mam dęby w ogrodzie dlatego ten temat mnie także bardzo interesuje i wyczytałam, fragment cytuję:
Które liście nadają się na kompost:
Do kompostowania nadają się liście drzew owocowych ziarnkowych i pestkowych, liście jarzębiny, jesionu, klonu, leszczyny, lipy, olszy, i wierzby. Można też skompostować liście buku a powstały z nich kompost będzie bogaty w wapń. Liście dębu nadają się do przygotowania podłoża torfowiskowego a kompost z liści brzozy ma działanie lecznicze.
Nie nadają się na kompost: liscie kasztanowca, orzecha włoskiego, topoli, platanu oraz igły świerka.
MagdalenaKCh
500p
500p
Posty: 751
Od: 26 sie 2011, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Palenie liści

Post »

A gdzie znajduje się Twoja działeczka? W ROD można palić (zgodnie z regulaminem) liście, trawę, chwasty od 1 października do 1 maja następnego roku, więc na spokojnie można posprzątać. :D
Awatar użytkownika
kropka75
100p
100p
Posty: 125
Od: 17 paź 2011, o 11:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Przepisy dot. zakazu palenia ogniska w ogrodzie

Post »

Gabriela pisze:W ROD trzeba pytać o zgodę na grilla sąsiadów... teoretycznie... :wink: ale nikt jednak nie robi żadnego problemu.
Robi albo nie robi.

Mam ogródek od gościa, który traktował działkę jako grillarnię. Ciągle były niego skargi, chciano mu ogródek zabrać. Pośpieszył się i "sprzedał" mnie. Wczoraj się dowiedziałam na działkach, dlaczego. :)

Są tacy, którym to mocno przeszkadza jednak.
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dot. zakazu palenia ogniska w ogrodzie

Post »

Na prawdę trzeba o zgodę na grila pytać sąsiadów? To ciekawe, jeżeli u mnie nie wolno palić ognisk otwartych "na ziemi" ale można w paleniskach piecach itp to jeżeli mam grila murowanego a'la kominek to mogę robić kiedy i jak chce, a każdy mi może "nadmuchać"?
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Przepisy dot. zakazu palenia ogniska w ogrodzie

Post »

Mariolko ! Jak to skomentować ?
Wiem !
Idiotów nie sieja, nie orzą , sami się rodzą.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dot. zakazu palenia ogniska w ogrodzie

Post »

No ale w sumie też mają rację, dym z palonych liści najczęściej ściele się nisko i jest gryzący, kominy elektrociepłowni są na dużej wysokości więc nie przeszkadzają tak :)
Awatar użytkownika
paulinka09
500p
500p
Posty: 586
Od: 18 sie 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przepisy dot. zakazu palenia ogniska w ogrodzie

Post »

Ruda2011 pisze:A ja mam działkę w pobliżu elektrociepłowni. Zaraz za ogrodzeniem ROD stoją sobie wypasione apartamentowce, których to mieszkańcy kochają wzywać straż miejską do " zadymiania okolicy przez ogniska ". Czujecie ? Kominy elektrociepłowni - nie, ale zapach palonych liści - bardzo przeszkadza :;230
W Warszawie tzw.nowobogaccy uwielbiają wzywać straż miejską z powodu byle czego,ale jak ich pieski s.... gdzie popadnie to nie potrafią nachylić się i po nich sprzątnąć.I tu idealnie pasuje przysłowie moich dziadków ''cudze to pod lasem zobaczą, a swego pod nosem nie widzą''.
Awatar użytkownika
Ruda2011
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 19 mar 2011, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Warszawy

Re: Przepisy dot. zakazu palenia ogniska w ogrodzie

Post »

Adrian89 pisze:Na prawdę trzeba o zgodę na grila pytać sąsiadów? To ciekawe, jeżeli u mnie nie wolno palić ognisk otwartych "na ziemi" ale można w paleniskach piecach itp to jeżeli mam grila murowanego a'la kominek to mogę robić kiedy i jak chce, a każdy mi może "nadmuchać"?
Nie wytrzymam :;230 A ja sama muszę dmuchać jeżeli nie chce mi się palić :;230

W Warszawie tzw.nowobogaccy uwielbiają wzywać straż miejską z powodu byle czego,ale jak ich pieski s.... gdzie popadnie to nie potrafią nachylić się i po nich sprzątnąć. I tu idealnie pasuje przysłowie moich dziadków ''cudze to pod lasem zobaczą, a swego pod nosem nie widzą''.[/quote]

:;230
Nowobogaccy w każdym zakątku świata są tacy sami. Kiedy mam do czynienia z takimi egzemplarzami przypomina mi się J. Tuwim :
" a ty, co mieszkasz dziś w pałacu
a s....c chodziłeś za chałupę
ty, wypasiony na IKC-u
całujcie mnie wszyscy w d...ę "

Czy kogoś zgorszyłam ? Jeżeli tak - ;:180
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Przepisy dot. zakazu palenia ogniska w ogrodzie

Post »

Znajomy z okolic Łodzi zapłacił mandat za palenie liści w swoim ogrodzie. Strażnicy miejscy przejeżdżając zobaczyli dym i się mocno zainteresowali. Okazało się, że miasto prowadzi zbiórkę odpadów organicznych i ich wypalanie jest karalne.
Na koniec wizyty pani strażnik powiedziała "niema pan obowiązku wpuszczać nas na teren posesji, gdyby pan tego nie zrobił (ognisko było za domem) nie byłoby podstaw do ukarania pana mandatem"
A z tego co słyszałem to strażnicy maja prawo nawet do kontroli opalu jaki ludziska używają w przydomowych kotłowniach i co pala w piecach. I tu jestem za, nieraz zima przejeżdżając przez mniejsze osady to drogi nie widać tak kopca, a smród, opony pala czy co ?
Ogniska i grill rozpalane z głową to chyba lekka przeginka żeby karać za coś takiego.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
Ruda2011
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 19 mar 2011, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Warszawy

Re: Przepisy dot. zakazu palenia ogniska w ogrodzie

Post »

Po to właśnie wybudowałam sobie grill
Pokraczny jak 100 nieszczęść ale spełnia swoja rolę - palę w nim wszystko ( oczywiście organiczne ) i jakby co - grill rozpalam :lol:
A to link do omawianego tematu
http://www.poznan.pl/mim/public/straz/p ... 17&lang=pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”