Kompostownik i jego rola.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
terecha
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Na kompostowanie dobrze wpływa leszczyna i krzew czarnego bzu, potrzebuje też wilgoci i zacienienia...
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Czyli co? Czarny bez, leszczyna do kompostownika-czy posadzić krzew obok niego?
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
nikka55
100p
100p
Posty: 177
Od: 21 sie 2007, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Polska centralna

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Mam pytanie. Czy pryzma kompostowa, która jest w odległości mniejszej niż pół metra od drzewa może źle wpływać na to drzewo? Chodzi o brzoskwinię ok. 15-letnią, bardzo stary lilak i bardzo starą leszczynę.
Pozdrawiam - nikka
terecha
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

U mnie pryzma kompostowa jest pod mirabelkami, które rosną i owocują jak szalone. Kompost ma naturalną ochronę przed słońcem, a deszcz pada na pryzmę umiarkowanie poprzez jej liście. Czytałam gdzieś, że posadzenie czarnego bzu i leszczyny dobrze wpływa na kompostowanie, więc posadziłam je, ale na razie trudno mówić o efekcie, bo to młode roślinki. W przyszłości chcę trochę wyciąć tej mirabelki, wyrosła z uciętej przed laty śliwki i zacienia w dużej części ogród.
Awatar użytkownika
nikka55
100p
100p
Posty: 177
Od: 21 sie 2007, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Polska centralna

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Tak myślałam, że kompost może tylko pozytywnie wpływać na drzewka obok rosnące.
Jednak mój mąż twierdzi, że przez kompost marnieje brzoskwinka. Podstawą jego przypuszczeń, jest fakt, że kiedyś usechł złotokap pod którym gromadziłam kompost.
Pozdrawiam - nikka
terecha
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Niewykluczone, że mąż może mieć rację. Kompostowanie to ciągłe reakcje chemiczne; trawa to nagły nadmiar azotu, papier czy tektura wzrost węgla, iglaste zakwaszają. Pewno nagły wzrost któregoś czynnika może brzoskwini nie odpowiadać.
Ktoś już na forum pisał, że kompostownik nie powinien stać pod iglakami, bo źle wpływają na kompostowanie, więc wzajemnie oddziaływanie pewno tu też jest ważne :(
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Kompostownik to zwykle mokra pryzma.
Złotokap jest raczej sucholubny i woli zasadowe podłoże, o dobrym odprowadzaniu wody.
Jeśli pestkowce też wolą sucho, to nie będą tolerowały stałej wilgoci przy ciężkiej glebie.
Z deszczem, moc substancji organicznej i kwasów humusowych uwalnia się do gleby wokół kompostownika, co lubią głównie rośliny o dużych wymaganiach pokarmowych.
Awatar użytkownika
nikka55
100p
100p
Posty: 177
Od: 21 sie 2007, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Polska centralna

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

No to daliście mi do myślenia... :? Dziękuję :)
W małym ogródku trudno znaleźć odpowiednie miejsce na kompost. A trawy wcale nie kompostuję, bo mam kosiarkę bez kosza. Tylko odpady kuchenne, chwasty i posiekane patyki. W sumie sporo tego jest.
Pozdrawiam - nikka
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Mój kompost został wybrany i znalazłam w nim sporo tłustych pędraków, czy może to coć innego w kolorze kremowo - brązowym.Mąż zakopał bez przesiewania (nie uznaje takiego zabiegu) na grządkę pod pomidory.Teraz się zastanawiam czy nie narobią szkód te stworzenia jeśli tam się znlazły :roll:
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Powiedzcie proszę, czy szczaw tempolistny (tak zwany kobylak) nadaje się do kompostowania? Czy dobrze jest dodać do kompostu jego liście? Chciałem pozbyć się tej rośliny z łąki przy ogródku i zastanawiam się czy mozna od razu kompostować.
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Kompostownik

Post »

Czy jest możliwe żeby w kompoście rozwinęły się karaluchy? w domu mam sucho i czysto a one skądś nadlatują
duduś
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 735
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: Kompostownik

Post »

na pewno to karaluchy ? To raczej grząszcze takie duże Czarnawe robaczki fruwajace , ale one w łąkach latają i czasami w upały fruwają jak się jedzie autem i do świateł i tylko strzela ich skorupami po aucie. Moze to te robaczki. Karalucha na oczy nie widziałam ale chyba jest wieksz?.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2112
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Jak najbardziej :) Nasion jeszcze z pewnością nie ma.
Pozdrawiam, Jacek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”