Kompostownik i jego rola.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
danger325
200p
200p
Posty: 262
Od: 22 wrz 2012, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Leżajsk

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Od dłuższego czasu hoduję chrząszcze, widzę jak pięknie przerabiają rozkładające się liście, a u mnie na ogrodzie w ziemii pełno pędraków (chrząszcze majowe) i tak myślę, czy na wiosnę tego trochę nie wykopać i nie wrzucić do kompostownika?
elsi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4841
Od: 17 sty 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Nie wiem, czy dobrze Cię zrozumiałam - chcesz rozmanażać chrabąszcze???? w kompostowniku ??? :shock: - przecież to szkodnik!
Cytuję za Wikipedią:
Chrabąszcz żywi się liśćmi różnych drzew liściastych (drzewa owocowe, wierzby, brzozy, buki, dęby i inne), a jego larwy są typowymi polifagami żerują na korzeniach roślin zielnych, krzewów i drzew; mogą uszkadzać system korzeniowy młodych roślin, w burakach i bulwach ziemniaka wygryzają dziury; z punktu widzenia człowieka są szkodnikami szkółek, upraw oraz trawników. Najmniej szkodliwe są larwy w pierwszym i drugim stadium L1 i L2(pierwsza i druga wylinka) , żywią się głównie butwiejącymi resztkami roślinnymi i korzeniami, dopiero w ostatnim stadium L3 (trzecia wylinka) podgryzają żywe rośliny
Jeśli już chcesz jakieś żyjątka wprowadzać do kompostownika, to postaraj się o dżdżownice, kalifornijskie.
Pozdrawiam. Elżbieta
Ogród Elżbiety
Awatar użytkownika
Prazyn
200p
200p
Posty: 250
Od: 30 lip 2012, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pobiedziska

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Ma ktoś zdjęcie swojego kompostownika, chciałbym zobaczyć jak to wygląda bo może zrobię w tym roku ;:224
Karol
Awatar użytkownika
danger325
200p
200p
Posty: 262
Od: 22 wrz 2012, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Leżajsk

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Rozmnażać nie chce, chciałem tylko żeby larwy przerobily kompost, ale może to faktycznie zły pomysł :D
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompostownik

Post »

W marketach budowlanych są kompostowniki po ok 90 zł takie na 1000l. Kupić, złożyć i wrzucać tam wszystko.
Ważne aby stał w cieniu . Od czasu do czasu polać wodą i dodawać jak najwięcej odpadków z domu (nie tylko trawę z działki).

Extra będzie jak uda się zdobyć dzdżownice ... o czym w akcji "Podaj dalej" ....
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Awatar użytkownika
gosia79z
200p
200p
Posty: 428
Od: 19 sty 2011, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wyspa Wolin

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Na kompostownik dokładamy obornik koński i w nim zawsze jest dużo dżdżownic.Zauważyłam, że dzięki ich pracy kompost jest bardziej pulchny.
Dżdżownice kalifornijskie kupił mój wujek, hodował je zgodnie ze wskazówkami, ale coś się nie udało i zniknęły.

Do kompostownika dobrze jest dodawać kartony, najlepiej bez nadruków z tuszu.
Dla dżdżownic kalifornijskich niezbędne, by mogły się rozmnażać-zawierają celulozę potrzebną do budowy "skorupek" jaj.

A ja się zastanawiam jakie dżdżownice mieszkają u mnie, te z obornika, o których wyżej pisałam, oraz czy zakupione w sklepie wędkarskim dżdżownice (te czerwone robaki) to są faktycznie kalifornijskie?
tutunn
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 21 lut 2013, o 09:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Prawdopodobnie, te w sklepach wędkarskich, to kalifornijki.
Ale dopytaj w takim sklepie. Teraz, to chyba nie mają. To raczej sezon na ochotkę. Ale w marcu, będą już na pewno.

Może to Ci pomoże w identyfikacj robali :

kalifornijka : http://pl.wikipedia.org/wiki/D%C5%BCd%C ... kompostowa

ziemna : http://pl.wikipedia.org/wiki/D%C5%BCd%C ... ica_ziemna

i tu jeszcze troszkę o tych stworzonkach : http://www.psilosophy.info/nlfmoxrhcucyblcwcdaabacw


A jeśli chcesz mieć pewność, że kupujesz kalifornijki, to chyba jakaś hodowla, albo aledrogo.
dorotan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 kwie 2011, o 10:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Kompostownik

Post »

A u mnie w okresie zimowym pojawił się szczur :( i jak nie dosypywałam odpadków z kuchni to zniknął a mam kompostownik już ponad rok i jeszcze nic z niego nie wyciągnęłam :(. Czy to nie za długo? a wsypuje do nie go trawę, odpadki, skorupki, chwasty gałązki młode....
I jeszcze jedno pytanie gdzie się kupuje te dżdżownice kalifornijskie ?
Awatar użytkownika
MagaAga
50p
50p
Posty: 70
Od: 27 cze 2012, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kompostownik

Post »

:wit
Mam pytanie...wykopałam dziurę na działce w celu wydobycia piasku,
dziura jest spora bo wyciągnęłam ok 40-50 wiader piasku do posypania trawnika i kilka do piaskownicy.
Dziura o wymiarach 1,5mx2m , głębokość ok1m


I teraz mam dylemat czym tą dziurę zasypać,ziemi z tej dziury jest stanowczo za mało,
więc pomyślałam że wrzucę tam wierzchnią warstwę z kompostownika ale...ale...z którego?

Mam dwa kompostowniki, jeden wielki jak Góra Kościuszki przejęty wraz z działką,warstwa ok 1m to moje dorzucanie.Pod spodem na pewno dobrze przerobiony bo mocy 3 letniej nabrał,gdy działka stała odłogiem.W nim mogą być niewielkie ilości chwastów pryskanych Randapem(wrzucałam je tam nie wiedząc jeszcze że niemożna),mogą i na pewno są chwasty z nasionami bo wcześniej się tam zadomowiły ale i ja dorzucałam bo nie wiedziałam że nie można.Działka była cała pokryta chwastami w fazie kwitnienia i już w wytworzonymi nasiennikami.

Drugi założony na jesieni zeszłego roku,na nim głównie znajdują się chwasty potraktowane Randapem z większości działki.Było to drugie pryskanie przed założeniem trawnika,chwasty bez nasion
Jest wielkości 1mx1,5m,wystaje na 0,5m nad ziemią,ma dodany przyspieszacz kompostowania.

Dodam że na głębokości ok 1 metra jest woda -bynajmniej kopiąc ten piasek głębiej się nie dało bo wykopywało się go w postaci papki.

Może ktoś mi poradzi z którego kompostownika mam nasypać do tej dziury, i ew co zrobić z tym kompostownikiem drugim - czy np po roku to co z niego się zrobi można gdzieś wykorzystać.
pozdrawiam, Agnieszka
3 KOTY
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1128
Od: 7 kwie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Danger! Jaki model masz plastikowego kompostownika i czy jesteś z niego zadowolony?
Marta
Awatar użytkownika
danger325
200p
200p
Posty: 262
Od: 22 wrz 2012, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Leżajsk

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Termo, 600l. http://lotex24.net/bilder/produkte/gros ... lle_b2.jpg
Jestem średnio zadowolony, plastik strasznie łamliwy, zawiasy na górze i inne wypustki już dawno połamane + ciężko coś w środku poprzewracać, a że wrzuciłem na raz za dużo trawy i zrobiła się breja, musiałem zdemontować przednią ściankę, wyciągnąć wszystko, pomieszać, przesuszyć i z powrotem wrzucić :D
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompostownik

Post »

dorotan pisze:a u mnie w okresie zimowym pojawił się szczur :( i jak nie dosypywałam odpadków z kuchni to zniknął a mam kompostownik już ponad rok i jeszcze nic z niego nie wyciągnęłam :(. Czy to nie za długo? a wsypuje do nie go trawę, odpadki, skorupki, chwasty gałązki młode....
I jeszcze jedno pytanie gdzie się kupuje te dżdżownice kalifornijskie ?
W tym przypadku nie ma czegoś takiego że kompost się zepsuje. Będzie po prostu narastał i stanowił odpowiednią podstawę do tworzenia następnego (będzie wylęgatrnią dobrych mikroorganizmów).
Dzzdzownice można pozyskać z allegro, podobno sklepu wędkarskiego oraz z akcji "podaj dalej".

-- 28 lut 2013, o 10:56 --
MagaAga pisze::wit
Może ktoś mi poradzi z którego kompostownika mam nasypać do tej dziury, i ew co zrobić z tym kompostownikiem drugim - czy np po roku to co z niego się zrobi można gdzieś wykorzystać.
Z obu możesz. Wygląda na to że się zmieści. Tym bardziej ze po pierwszym zasypaniu on i tak tam mocno siądzie. W tym przypadku chwastami się nie przejmuj. Wyrosną tylko te z wierzchniej wartwy. Te które będą głęboko nie wzejdą.
Na dół bym sypał tą kupkę w które jest więcej chwastów.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
gardenman
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 maja 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostownik

Post »

Reklamę zmoderowanotutaj macie gotowe kompostowniki. Na nawóz organiczny tej postaci można przeznaczyć dużo rzeczy: skoszona trawa, liście drzew, obierki, itp.. Na rynku istnieje wiele preparatów wspomagających kompostowanie. Można zastosować efektywne mikroorganizmy tzw EMY.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”