Kompostownik i jego rola.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
carmen83
100p
100p
Posty: 114
Od: 18 mar 2010, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kompostownik

Post »

Witajcie,
od około miesiąca mam plastikowy kompostownik, w którym umieszczam trawę, chwasty, odpady z domu (skorupki jajek, obierki z warzyw itp).
Moje pytanie: czy do kompostownika można wrzucać psie kupy??
Moja sunia produkuje ich naprawdę wielkie ilości a ja mozolnie zbieram je w plastikowe torebki, dokładnie zakręcam i wyrzucam do pojemnika ze śmieciami - do kompostu byłoby łatwiej i przyjemniej :)
carmen83 - kolejne podejście do ogródka warzywno-kwiatowego :)
darrooo
50p
50p
Posty: 80
Od: 18 mar 2013, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

selli7 pisze:Mój kompost został wybrany i znalazłam w nim sporo tłustych pędraków, czy może to coć innego w kolorze kremowo - brązowym.Mąż zakopał bez przesiewania (nie uznaje takiego zabiegu) na grządkę pod pomidory.Teraz się zastanawiam czy nie narobią szkód te stworzenia jeśli tam się znlazły :roll:
Ja kompost przesiewam , pędraków brak , ale Turkuć Podjadek u mnie gości... co by nie napisać , że się panoszy...
Przesiewanie pozwala wypatrzyć małe turkucie na taczkach , dorosłe nie przelecą przez koszyk do przesiewania...
Dursban przygotowany... tylko ja muszę się jeszcze przygotować na "konewkowanie" mój mini warzywniak i mini rabatka przypominają katakumby jak poleje się je wodą...
Awatar użytkownika
maxmar123
500p
500p
Posty: 614
Od: 9 lis 2012, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Planuje zrobić kompostownik z desek wymiary ok 1/1 zabierając się do mam kilka pytań i niejasności. Na dno kompostownika mam położyć gałęzie i dalej sypać wszystkie właściwe do kompostowania odpady jak leci? Co jakiś czas trzeba przemieszać kompost? Podsypywać ziemią? :?
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Możesz wrzucać wszystkie odpady jak leci, byle nie za dużo skoszonej trawy na raz bo wtedy kiśnie i zbija się w grudy. Dobrze jest też z grubsza wymieszać odpady różnego rodzaju, żeby były np. mokre wymieszane z suchymi, łatwo rozkładające się z trudniejszymi do rozłożenia, żeby była odpowiednia struktura i powietrze dostawało się do środka kompostu.
Awatar użytkownika
zuzanna2418
1000p
1000p
Posty: 1525
Od: 15 maja 2013, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa ale i trochę lubelskie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

maxmar123 pisze:Planuje zrobić kompostownik z desek wymiary ok 1/1 zabierając się do mam kilka pytań i niejasności. Na dno kompostownika mam położyć gałęzie i dalej sypać wszystkie właściwe do kompostowania odpady jak leci? Co jakiś czas trzeba przemieszać kompost? Podsypywać ziemią? :?
Ja mam pryzmę kompostową i poradzono mi, żeby na dno układać połamane gałęzie, im grubsze, tym bliżej dna, jednak nie wkładać gałęzi grubszych niż 2 cm jeśli nie są rozdrobnione w takim hałasującym okropnie urządzeniu. Potem dajemy jakiś materiał izolujący przed utratą wody: słomę albo przerobioną już masę kompostową. A potem warstwa odpadów na przemian z warstwą ziemi czy gliny. Przemieszanie kilka razy w roku jest jak najbardziej zalecane, dla mnie to męka. Po przemieszaniu trzeba zwrócić uwagę, żeby woda opadowa raczej spływała do wnętrza bryły a nie ściekała z niej zatem trzeba jakoś ją sprytnie uformować. Pomagają preparaty zaszczepiające bakterie i grzyby przyspieszające rozkład. Na zimę podobno dobrze okrywać bryłę, ja tego nie robię, pewnie to niedobrze ;-) Dodawałam także obornika końskiego, zauważyłam,ze to także powoduje szybsza "pracę" mikroorganizmów. Sąsiadom na szczęście nie przeszkadza ;)
Pozdrawiam
Zuzanna Ten, kto się śmieje, ten ma nadzieję :) Nie porzucaj, nie rozmnażaj - sterylizuj
moje wątki miastowe i wiejskie
Awatar użytkownika
maxmar123
500p
500p
Posty: 614
Od: 9 lis 2012, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Dzięki bardzo za odpowiedzi. Jeszcze 1 pytanko czy sypiecie wapno by zmienić pH?
Awatar użytkownika
zuzanna2418
1000p
1000p
Posty: 1525
Od: 15 maja 2013, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa ale i trochę lubelskie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Nie daję wapna. Wsypuję za to popiół ze spalania drewna w kominku.
Zuzanna Ten, kto się śmieje, ten ma nadzieję :) Nie porzucaj, nie rozmnażaj - sterylizuj
moje wątki miastowe i wiejskie
Awatar użytkownika
Bogumilka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3579
Od: 10 lut 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompostownik

Post »

Moja Dorota też produkuje tego guana i też mamy taki sam problem....co z tym zrobić fantem?
Awatar użytkownika
ona1234
200p
200p
Posty: 334
Od: 25 mar 2013, o 16:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łuszczów/Lublin
Kontakt:

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Kompostownik jest potrzebny!! Była to pierwsza rzecz którą zbiłam z desek razem z siostrą <trochę krzywo, no ale..> Musiałam go w tym roku powiększyć bo był za mały. Na części z zeszłego roku posadziłam cukinie pięknie schowa wszystko co niepotrzebne , teściowa tak robiła w zeszłym roku :)
Zapraszam do mojego wątku ogrodowego
Niby nic a tak to się zaczęło
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompostownik

Post »

Ja nie wrzucam. Tzn. psie odchody łatwo się przerobią, ale nie używałbym wówczas tego kompostu jako pokład pod warzywa (ryzyko przeniesienia chorób, pasożytów odzwierzęcych. Jaja ich mają bardzo dobre przetrwalniki).
Awatar użytkownika
ona1234
200p
200p
Posty: 334
Od: 25 mar 2013, o 16:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łuszczów/Lublin
Kontakt:

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Kurcze dopiero dzisiaj doczytałam się sporo ważnych rzeczy przy tworzeniu kompostownika;//// na pewno brak u mnie warstwy galązek na spodzie... i posypałam kilka razy czymś co do przyspieszania kompostowania więc prawdopodobnie dżdżownic już tam niet....
Zapraszam do mojego wątku ogrodowego
Niby nic a tak to się zaczęło
Awatar użytkownika
zuzanna2418
1000p
1000p
Posty: 1525
Od: 15 maja 2013, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa ale i trochę lubelskie

Re: Kompostownik

Post »

W Wlk Brytanii z powodzeniem kompost wytwarza się z psich odchodów, w tym celu używa się specjalnego gatunku dżdżownic dendrobaena. Widziałam takie kompostowniki przy azylu dla zwierząt. W Polsce metoda chyba nieznana.
Zuzanna Ten, kto się śmieje, ten ma nadzieję :) Nie porzucaj, nie rozmnażaj - sterylizuj
moje wątki miastowe i wiejskie
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompostownik

Post »

A jakiej klasy ten kompost jest? Bo że się przerobi to pewne, jak każde inne g.... jest dobrym źródłem NPK.

Ale chodzi między innymi do czego ma być przeznaczony. Przerobiony osad z oczyszczalni scieków także spokojnie służy do nawożenia pól ale tylko pod uprawy które nie są bezpośrednio spożywane (odpada marchew, pomidory itp.) czyli: burak cukrowy, trzciny, zboża - czyli wyłącznie pod uprawy produktów wysoko przetwarzanych lub nie użytkowych a ozdobnych: np. zieleń miejska pod drzewa i krzewy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”