Kompostownik i jego rola.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Jeśli przepisy dotyczące odległości między studnią dostarczającą wodę do spożycia przez ludzi a kompostownikiem mówią o min 15 metrach to chyba nie ma co kombinować.
Awatar użytkownika
kety
200p
200p
Posty: 200
Od: 13 maja 2012, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

BogusiaJA przecież w kominku nie pali się plastikiem ;:202 ...chyba nikt...przynajmniej ja palę wyłącznie drewnem :roll:
Pozdrawiam.
Zuzanna, zakręcona na zielono !
Awatar użytkownika
danger325
200p
200p
Posty: 262
Od: 22 wrz 2012, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Leżajsk

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Mam pytanie, dostałem wór starych opieniek, mogę je wrzucić do kompostownika, czy to zaszkodzi kompostowi? Mam zamiar nim podsypywać warzywa, typu papryka, pomidory, cukinia itd.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Kompostowi nie, ale opieńki dla drzew groźne.
Awatar użytkownika
danger325
200p
200p
Posty: 262
Od: 22 wrz 2012, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Leżajsk

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Ostatnio podpatrzyłem u sąsiadki fajny patent na kompostownik, mianowicie wbite 4 paliki a na nich rozpięta taka siatka:http://www.gophoto.it/view.php?i=http:/ ... Ke-6eTtURE
Myślicie że takie coś może się sprawdzić jako kompostownik?
Rumianka
500p
500p
Posty: 510
Od: 31 paź 2011, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Danger, jaka szeroka jest ta siatka? Czy ten kompostownik nie będzie za niski? My mamy kompostowniki z worów - typu big bag , podobne są na zdjęciu kilkanaście postów wcześniej. Tylko nasze są rozpięte na palikach , mają wysokość ok 1,5 m. Materiał na początku jest wywinięty, potem , w miarę napełniania kompostownika podnosimy go do góry. Od dołu jest otwarty , więc można kompost podbierać dołem podnosząc tkaninę. Paliki są z odzysku ,z ram drzwi balkonowych, z których zostały wyjęte szyby. Pozdrawiam ,Bożenka.
Pozdrawiam , Bożenka.
Awatar użytkownika
danger325
200p
200p
Posty: 262
Od: 22 wrz 2012, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Leżajsk

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Sąsiadka ma akurat niską, ale są i 1,5m siatki, więc kompostownik byłby spory, jestem ciekawy czy to spełni swoje funkcje, bo jeden już mam, taki plastikowy :P
Awatar użytkownika
Rewi
1000p
1000p
Posty: 3623
Od: 17 lip 2012, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. Lubelskie
Kontakt:

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

A ja mam zwykłą, że tak brzydko powiem kupkę na ziemi bez niczego dziś dostałam się do środka miałam piękną suchą ziemię którą ok-kopczykowałam rośliny :wit
Zapraszam serdecznie służę pomocą, pozdrawiam Ewa! ;)
Pomysł na ogród-projekty do wykorzystania!,
Ogród rewii cz.III !
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

danger325 pisze:Mam pytanie, dostałem wór starych opieniek, mogę je wrzucić do kompostownika, czy to zaszkodzi kompostowi? Mam zamiar nim podsypywać warzywa, typu papryka, pomidory, cukinia itd.
Opieńka powoduje opieńkową zgnilizne pni drzew- paskudne choróbsko - ten skądinąd smaczny grzybek, w naszych ogrodach to niestety nieszczęście i zgryzota, wiec ja bym sobie tego kłopotu do ogrodu nie sprowadzała.
Wyrzucenie grzybów na kompostownik - ;:185 to nie sa pożyteczne grzybki, które wspomagają przerób w pryźmie...
taki kompost potem może byc siedliskiem choróbska w ogrodzie.
Mnie ,niestety nikt wczesniej nie przestrzegł i w swojej głupocie wywaliłam obierki z opieniek w ogrodzie - teraz co roku przeglądam krzaki i ciągle wywalam kolejne pokolenia tego badziewia, nawet tam, gdzie ich początkowo w ogóle nie było, nie wiem czy uda mi sie z tym wygrać... choć przyznaję, jedzonko z opieńkami smaczne jest... ale lepiej niech one sobie rosną w lesie (choc tam, to też szkodnik)...
Awatar użytkownika
danger325
200p
200p
Posty: 262
Od: 22 wrz 2012, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Leżajsk

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Czy buraki z zakwasu można wrzucić do kompostwonika czy takie podkisniete zgnija zamiast się rozłożyć?
Awatar użytkownika
maryla-56_56
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3382
Od: 16 kwie 2009, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

My wszystkie resztki, (obierki, skorupki, ogryzki itp.) oprócz mięsa i chleba wyrzucamy na kompost.
Nawet papierowe wytłoczki od jajek.
Mamy kompost od 30 lat i zawsze przerabia się w dobrą ziemię.
hutkow
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 856
Od: 24 sty 2011, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: działka na Roztoczu Zamojskim

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

Witam!
Odpadki z domowego gospodarstwa są najcenniejszymi składnikami kompostu.Gdy mieszkaliśmy przez całe lato w domku letniskowym to kompost był o niebo lepszy niż obecnie kiedy w domku jesteśmy z doskoku.
Pozdrowienia ;:3
Awatar użytkownika
Prazyn
200p
200p
Posty: 250
Od: 30 lip 2012, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pobiedziska

Re: Kompostownik i jego rola.

Post »

A jak długo się przerabiają takie odpadki? Co to nam da jeżeli na 400m* mamy 400 l przerobionego kompostu??
Karol
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”