Podagrycznik pospolity-jak się pozbyć

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
azalia77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 cze 2008, o 08:56

Podagrecznik

Post »

Witam, mam niesamowity problem z chwastem, który nazywa się, z tego co wiem, podagrecznik. Jest uciązliwy, rośnie mi między tujami. Korzenie rozrastają się i są bardzo trudne do usunięcia, proszę o porade. na razie usuwam tylko i wyłocznie mechanicznie. Ogród mam pierwszy rok, dlatego nie wiem co uzywać porzy młodych roślinach.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Na pewno skutecznie załatwiłby go Fernando lub Roundup.
Problem tylko- to niestety sąsiedztwo rośliny szlachetnej. Po pierwsze podczas oprysku trzeba uważać, by cieczą roboczą nie skropić iglaków(też są bardzo wrażliwe), po drugie w wypadku tego pierwszego pewną szkodliwość wykazują nawet opary tego preparatu. Należałoby więc wsunąć krzewy w jakiś pierścień-rurę(czy worek), opryskać wieczorem i zdjąć go dopiero rano.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7511
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

masz 2 sposoby: tak jak radzi Mary, owinąć folią krzaczki i związać na dole sznurkiem, opryskać, folię usunąć dopiero na drugi dzień -sposób skuteczny. I drugi-mechaniczny, widłami amerykańskimi podważać i wytrzepywać, nie urywać a wybierać każdy korzonek, za drugim podejściem z widłami uda Ci się usunąć większość korzeni ale pozostaną te, które poprzerastały korzenie tuji, wtedy pozostaje pędzelek i malowanie preparatem liści podagrycznika. Powodzenia!
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

maryann! Genialne z tym workiem! ;:1 Wiadomo, najlepsze rozwiązania są zazwyczaj najprostsze.
Waleria
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4026
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Podagrycznik pospolity-jak się pozbyć

Post »

Tyle tu fachowców więc może kto pomoże jak pozbyć się podagrycznika raz na zawsze.
W nieużywanej części ogrodu przerosło mi to od sąsiada i nie daje się usunąc. Wykopując, to chyba jeszcze rozmnożyłam.
Randapem wypaliłam wszystko dookoła ale nie tego chwasta.
Co roku z tym próbuję walczyc ale bezskutecznie.Teściowa co roku to pieli, ja pryskam i nic. Co robię nie tak?
Forum bardzo żywe,cudowne,liczę że ktoś pomoże i zastosuję to latem. Z góry dziękuję.
Proszę o poradę jak skutecznie pozbyć się podagrycznika pospolitego ???
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Podagrycznik pospolity-jak się pozbyć

Post »

Żadna to porada chyba (również miałm)ale
- widły(jak najmniej uszkadzają korzenie) i
- wiaderko (do zbierania i wywiezienia jak najdalej).
Ja w ten sposób się pozbyłam, mam tam teraz warzywniak, często zruszam ziemię a najdrobniejszy korzonek zaraz usuwam.
Powodzenia !
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7511
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Podagrycznik pospolity-jak się pozbyć

Post »

Claudio, pierwszą rzecz, którą musisz zrobić to odciąć świeży napływ podagrycznika od sąsiada. Coś trzeba wkopać, mogą to być płytki chodnikowe na sztorc, może jakieś stare płyty z grubego plastiku albo zrobić murek. Bo inaczej to będzie Syzyf z Ciebie. Wtedy dopiero możesz z podagrycznikiem powalczyć. Ja walczyłam tak jak pisze Lobuzka; widły amerykańskie i krok po kroku, każdy korzonek wybierałam, trwało to 2 lata, bo zawsze coś gdzieś wylazło. A najgorzej, gdy wlezie w korzenie jakiegoś krzewu, wtedy to tylko rundapem, tylko w większym stężeniu. Oby tylko u sąsiada nie zakwitł ten podagrycznik, bo i żaden murek nie pomoże.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4026
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Podagrycznik pospolity-jak się pozbyć

Post »

Dzięki. A jaką chemie zastosować i w jakim stężeniu?
Niestety u sąsiada kwitł. Ja chyba długo nic tam nie posadze, bo ciągle mi odrasta,ale będę prubowała jak co roku.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7511
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Podagrycznik pospolity-jak się pozbyć

Post »

Z drugiej strony bloku, w którym mieszkam, jest trawnik, brzozy, świerki, sosenki. Tam też jest sporo podagrycznika a przyniosłam z działki samosiejki leszczyny czerwonolistnej, posadziłam no i miałam problem. Wtedy tylko zastosowałam rundap, wokół osłoniętych leszczynek opryskałam bardziej stężonym preparatem. Kupiłam w sklepie saszetkę (chyba 40ml- nie pamiętam już dokładnie) do rozpuszczenia na 1 litr wody, ale wymieszałam tylko z 1/2 litra wody. Po około dwóch tyg. chwaściory znikły i było czysto i ładnie około pół roku, potem znowu wlazły.
Claudio, najważniejsze to wybrać korzenie, jeśli się nawet zasieje to już łatwiej wyplewić małą siewkę niż starą, mocno ukorzenioną roślinę.
Pozdrawiam! Gienia.
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podagrycznik pospolity-jak się pozbyć

Post »

Kolejnym sposobem to przykryć go czarną folią, udusi go, takie tu porady czytałam na forum.Myślę, że ta folia musi leżeć 1 rok lub 2. To bardzo trudny chwast do zwalczenia.
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4026
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Podagrycznik pospolity-jak się pozbyć

Post »

Dzięki za wszystkie podpowiedzi, jak co roku będę z tym walczyć.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Podagrycznik pospolity-jak się pozbyć

Post »

Claudia pisze: A jaką chemie zastosować i w jakim stężeniu?
Fernando. I po temacie.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4026
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Podagrycznik pospolity-jak się pozbyć

Post »

Maryann dzięki na taką odpowiedź czekałam, bo ja znam tylko randap (który nie zadziałał). Zobaczymy czy masz rację.
Jak czytałam to nigdzie nie jest napisane że coś zwalcza podagrycznik pospolity. Więc zdam się na Wasze doświadczenie z tym chwastem.
Zależy mi bardzo żeby to opryskać i zapomnieć o tym.Piszcie jeśli coś o tym wiecie.
Liczę na Was. Dziękuję i pozdrawiam Wszystkich.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”