Siew,rozsada,pikowanie pomidorów cz.7

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1006
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

calineczka pisze:zupelnie nie wiem jaki jest czas na wysiew pomidorow,czy ktos ma te magiczna date sprawdzoną?Wysialam kiedys 15 lutego i ....coż było za wczesnie jeszcze w domu pojawił się kwiat na wysadzenie za zimno i pierwszy kwiat mi zmarzł, przez co plon był slabszyTeraz mam takie dopiero do pikowania i obawiam się ze póżno.Podzielcie się drodzy forumowicze ..prosze.
Sieje się w połowie marca (do kwietnia). Produkcja rozsady trawa około 2 miesiące więc wysadzamy po 15 maja.
marek3232
50p
50p
Posty: 53
Od: 14 mar 2008, o 22:05
Lokalizacja: Koszalin

Post »

Ile pomidorów i w jakich odstępach moge posadzić do szklarni o wymiarach 5m*4m jest to mój pierwszy sezon w uprawie pomidorów
Obrazek
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

W temacie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ht=#251981 podałem odległości jakie ja stosuję przy sadzeniu pomidorów w tunelu (stosuje nawadnianie kropelkowe)
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

tadeusz48 pisze:Ciekawy jestem po co te cylindry. Według mojej wiedzy korzenie pomidora rosną płytko, ale na znacznej przestrzeni. Posadzenie w cylindrze pomidora to utrudnienie dla rozprzestrzenienia się systemu korzeniowemu. Dobra ziemia zasilona nawozem w cylindrach jest w niewielkim stopniu wykorzystywana przez pomidory gdyż włoskowate naczynia systemu korzeniowego są daleko od cylindra...
Pomidory wysoko rosnące korzenią się głęboko i z łatwością przerosną pierścienie. Natomiast pomidory karłowe mają płytki system korzeniowy.
Pozdrawiam Andrzej.
Smolkus1993
200p
200p
Posty: 304
Od: 14 lis 2007, o 14:21
Lokalizacja: Goleniów

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek
jaki jest powód opadania liści ?? Proszę o wypowiedzenie się na temat rozwoju moich pomidorów
Smolkus1993
200p
200p
Posty: 304
Od: 14 lis 2007, o 14:21
Lokalizacja: Goleniów

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
markwal
50p
50p
Posty: 54
Od: 28 kwie 2006, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Witam... :D

tadeusz48 napisał:
Ciekawy jestem po co te cylindry
Poza informacjami moich bardziej doświadczonych koleżeństwa, o której mój szanowny przedmówca może poczytać tutaj..., i tutaj..., i tutaj..., i tutaj..., i tutaj..., sposób uprawy pomidorów w cylindrach lub pierścieniach jest tak samo wydajny jak w gruncie. Moim zdaniem nie ma to w zasadzie znaczenia. Sposób uprawy jest dowolny jak kto lubi. Uważam, że poza wadami do których w głównej mierze należy częste nawadnianie są też i zalety. Uprawa w pierścieniach ma moim zdaniem znaczenie w miejscu gdzie ziemia jest już wyjałowiona, a nie ma możliwości przestawienia tunelu, pozwala to na łatwiejszą eliminację chorych roślin oraz umożliwia regulację wilgotności podłoża stosując nawadnianie kropelkowe, Ponadto w sposób dogodniejszy pozwala utrzymać w czystości uprawę. Co się zaś tyczy stosowania nawozów sztucznych, o których można poczytać tutaj..., też nie jestem ich zwolennikiem pisząc o domieszce miałem na myśli ich szczyptę. W końcu uprawiam pomidorki dla siebie.

Pozdrawiam
Markwal :D
lotta
500p
500p
Posty: 592
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

tadeusz48 pisze:. Posadzenie w cylindrze pomidora to utrudnienie dla rozprzestrzenienia się systemu korzeniowemu.
Na pewno tak jest. System korzeniowy w tych warunkach musi być mniejszy i potrzebujący zwiększonej opieki w postaci częstego podlewania. Widziałam dwa razy ten sposób uprawy i mogę powiedzieć, że liście były mniejsze, a owoców jakby więcej. Zamiast bujnej i rozbudowanej zieleni przewaga cech generatywnych. Nasuwa mi się skojarzenie z pelargonią, która posadzona do skrzynki razem z doniczką też ma przeszkodę w rozwoju systemu korzeniowego, a zwiększa wtedy kwitnienie.
Nie chcę przez to wcale powiedzieć, że jestem za taką metodą uprawy, uważam, że zadałeś ciekawe pytanie i warto dociekać prawdy.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Erazm pisze: Pomidory wysoko rosnące korzenią się głęboko i z łatwością przerosną pierścienie. Natomiast pomidory karłowe mają płytki system korzeniowy.
MARKWAL napisał:
sposób uprawy pomidorów w cylindrach lub pierścieniach jest tak samo wydajny jak w gruncie. Moim zdaniem nie ma to w zasadzie znaczenia. Uważam, że poza wadami do których w głównej mierze należy częste nawadnianie są też i zalety. Uprawa w pierścieniach ma moim zdaniem znaczenie w miejscu gdzie ziemia jest już wyjałowiona, a nie ma możliwości przestawienia tunelu, pozwala to na łatwiejszą eliminację chorych roślin oraz umożliwia regulację wilgotności podłoża stosując nawadnianie kropelkowe, Ponadto w sposób dogodniejszy pozwala utrzymać w czystości uprawę.
Przepraszam ale żaden z was nie przekonał mnie do stosowania "cylindrów". Sami przedstawiliście wady tego systemu , natomiast nie przedstawiliście żadnych zalet. Rośliny nikt nie oszuka, jak jej nie da pokarmu to i nie urośnie. Jak ziemia jest wyjałowiona to się ja nawozi lub daje się spokój z uprawą czegokolwiek. Według mnie posadzenie sadzonki pomidora w cylindrze( jakie widać na zdjęciach wyżej) to tak jakby człowiekowi nałożyć kaftan bezpieczeństwa i myśleć że czuje się w nim dobrze.
"Nawiązując do przedmówcy, to uprawa w cylindrach ma swoich zwolenników ale również, może, nie powiem przeciwników co raczej konserwatystów tradycyjnych metod uprawy. " -cytat MARKWAL
Nie uważam się za konserwatystę w tradycyjnej metodzie uprawy pomidorów. Swoje oceny opieram nie cytatach innych lecz na własnym ponad 30 letnim doświadczeniu. Jeżeli ktoś chce zobaczyć moje osiągnięcia w uprawie pomidorów zapraszam:http://www.forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=12028
Smolkus1993
200p
200p
Posty: 304
Od: 14 lis 2007, o 14:21
Lokalizacja: Goleniów

Post »

Proszę o wypowiedzenie się na temat moich pomidorów z poprzednich fotek ! :)
Zaczynają im od dołu opadać liście właściwe
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Twoim pomidorom nic nie dolega, jak na warunki w jakich ich chowasz . Uważam że jak na pojemność kubeczków to wyglądają bardzo dobrze, kubeczki mogły być większe ( np po margarynie) ,zwłaszcza na trzecim zdjęciu , uważam że kubeczek za mały i roślina się męczy. Mam pytanie, czy w tych kubeczkach masz otwory w dnie do odprowadzenia nadmiaru wody. To że liście dolne żółkną i giną to jest normalne przy hodowli parapetowej- za wysoka temperatura i pewnie nasłoneczniony parapet.
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1006
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

1. Pikować.
2. Pojemniki za małe.
3. Nawozem nie podlewać na razie.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Pomidory pikujemy z chwilą wypuszczenia właściwego liścia. U Ciebie są takie. Pojemniczki jak pisze Wronek są trochę za małe. Najlepsze to o wym. min. wys. 8 cm, szer 10cm. Ale jak je kopiłaś to posadź w takie. Nawozu użyj za dwa tygodnie od przepikowania.
Pozdrawiam Andrzej.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”