Siew,rozsada,pikowanie pomidorów cz.7

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
konto-nieaktywne2
---
Posty: 424
Od: 18 sty 2007, o 08:26
Lokalizacja: Błonie

Post »

Siewki można było posadzić glębiej - prawie do pierwszych dwóch liścieni. Bylyby wtedy lepiej ukorzenione. Należy pamiętać że im większa jest objętość bryly korzeniowej, tym wcześniejszy i większy plon owoców.
Awatar użytkownika
Rysiul
100p
100p
Posty: 198
Od: 14 maja 2006, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zamość

Post »

Kacper jeśli to do mnie no to jesteś w błędzie, popatrz na stronę 3 tego tematu, tam masz piękne zdjęcia moich pomidorów posadzonych w ziemię po same liścienie. Napisałem, że słaba pogoda i dlatego cienko wygladają, wyciągnięte do słońca choć na południowym oknie...
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Kacper ma rację z sadzeniem siewek. By siewki nie były za bardzo wybiegnięte doniczki trzeba ustawiać pod kątem w stosunku do okna. Doniczki ponadto powinny być ustawione na wysokości szyby.
Rysiul pisze:...wolno te pomidory rosną, ...
Wolno rosły bo najpierw muszą się ukorzenić. Korzenie wyrastają w tym czasie na całej łodydze zakopanej w ziemi.
Pozdrawiam Andrzej.
Smolkus1993
200p
200p
Posty: 304
Od: 14 lis 2007, o 14:21
Lokalizacja: Goleniów

Post »

Moje siewki są spore ale zauważyłem na 1-2 siewkach że pierwsze liście zaczynają się jakby zwijać i gnić !! nie wiem może to od nawozu BIOHUMUS a może dlatego że podlałem po liściach ?? mam je wsadzone w wielodoniczki jest ich 20 i ciężko mi dojść do każdej zn nich
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Kacper pisze:im większa jest objętość bryly korzeniowej, tym wcześniejszy i większy plon owoców.
Pierwsze stwierdzenie to nieprawda i jest nielogiczne: owszem głebsze sadzenie poprawia ogólną kondycje rośliny ale kosztem czasu jej rozwoju. Wyprodukowanie nowych korzeni zajmuje roślinie czas i energię. Później ma większe możliwości samozaoptarzenia w składniki pokarmowe i rośnie większa i większa... na końcu owocuje. Tak jak człowiek- robio karierę, to nie ma czasu na dzieci.
Dla wcześniejszego plonu sadzimy płytko; dla większego- głębiej.
Oczywiście w fazie pikowania ma to w ogóle znaczenie niwielkie, decydujące przy sadzeniu na miejsce stałe.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Gabriela pisze: wyciągi, odwary, napary i gnojówki z popularnych i znanych roślin np: czosnku, skrzypu, cebuli, pokrzywy, szałwii i wielu innych.
Preparaty te działają przeciwko chorobom grzybowym, zarazie ziemniaka w walce ze szkodnikami i działają stymulująco na wzrost roślin.
Np.wyciąg z czosnku działa przeciwko wszystkim chorobom grzybowym, połyśnicy marchwiance i przędziorkom.
Odwar z cebuli ma podobne działanie.
Gnojówka z pokrzyw stymuluje wzrost roślin i nawozi przy niedoborze żelaza.
Wyciąg z pokrzyw można stosować przeciwko mszycom itd.
Przypomnę temat: Pikowanie pomidorów. Jest u góry pierwszego postu.
Gabriela pisze:Ja byłam cały czas w temacie - chyba czytałeś posty nie dość dokładnie
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
konto-nieaktywne2
---
Posty: 424
Od: 18 sty 2007, o 08:26
Lokalizacja: Błonie

Post »

maryann pisze:
Kacper pisze:im większa jest objętość bryly korzeniowej, tym wcześniejszy i większy plon owoców.
Pierwsze stwierdzenie to nieprawda i jest nielogiczne...
".....W doświadczeniach przeprowadzonych w IW w Skierniewicach przez dr Irenę Babik okazało się, że produkowanie rozsady w wielodoniczkach o różnej wielkości (objętość komórek 25 cm3, 53 cm3 i 90 cm3) miało korzystny wpływ na wczesność plonowania, wielkość plonu wczesnego (czyt. też HO 3/2006) i liczbę przyjętych roślin, w porównaniu z rozsadą rwaną. Produkcja rozsady w wielodoniczkach trwa krócej niż "rwanej" o mniej więcej 7–10 dni. Im większa jest objętość bryły korzeniowej, tym wcześniejszy i większy wczesny plon owoców. ....." http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2717
Smolkus1993
200p
200p
Posty: 304
Od: 14 lis 2007, o 14:21
Lokalizacja: Goleniów

Post »

Moje siewki są spore ale zauważyłem na 1-2 siewkach że pierwsze liście zaczynają się jakby zwijać i gnić !! nie wiem może to od nawozu BIOHUMUS a może dlatego że podlałem po liściach ?? mam je wsadzone w wielodoniczki jest ich 20 i ciężko mi dojść do każdej zn nich
konto-nieaktywne2
---
Posty: 424
Od: 18 sty 2007, o 08:26
Lokalizacja: Błonie

Post »

Czy są to dwa pierwsze liście (pierwsze które wypuścila siewka)czy też liście wlaściwe?. Tu znajdziesz odpowiedź na pewno http://www.inwarz.skierniewice.pl/klucz ... =niedobory
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Kacper pisze:W doświadczeniach przeprowadzonych w IW w Skierniewicach (...)
W tymże artykule czytamy także "...rośliny takie po posadzeniu długo przeżywają stres, zanim zaczną normalnie rosnąć..." co wynika z utraty części korzeni ale też i ich wytwarzania.
Oraz "...Na dobre przyjmowanie się roślin z wielodoniczek wpływa to, że ich bryła korzeniowa nie jest uszkadzana w czasie sadzenia, a także jest zachowana odpowiednia proporcja pomiędzy częścią nadziemną i podziemną roślin.
Generalnie dotyczy różnic pomiędzy rozsadą doniczkowaną a rwaną. Nie ma mowy o głebokości pikowania czy sadzenia.
Oczywiście eksperymentów nie przeprowadzałem sam, taką wiedzę przekazała mi szkoła i poprzednie pokolenia ogrodników- dotyczy nie tylko pomidorów. Chętnie jednak skoryguję swoją wiedzę o nowe, rzetelne informacje.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
lotta
500p
500p
Posty: 592
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Smolkus 1993 - czy ziemia nie jest za mokra? Bo to byłoby bardzo niedobrze, trzeba by coś zrobić, np. przesadzić do świeżej lub użyć chemii. Było niedawno o tym pisane.

Z głębokością pikowania to jest pewien problem. Pikujemy głębiej, bo siewka jest za wysoka i po to, żeby wypuściła dodatkowe korzenie. Nieraz się jednak zdarza, że tak głęboko zapikowana i obficie podlana - zaczyna chorować.

Na wczesność plonowania natomiast ma wpływ jakość bryły korzeniowej w chwili sadzenia na miejsce stałe. Jeśli bryła korzeniowa jest duża i nieuszkodzona to pomidor prawie natychmiast zaczyna rosnąć. Rozsada o słabych korzeniach marnuje jakby czas po posadzeniu na wytworzenie korzeni, bo ma ich za mało. Dlatego się opóźni. Czy w ogóle ktoś z nas robi rozsadę rwaną? A jeśli nie, to po co o tym dyskutować?

Ponieważ rozwój korzenia jest tak ważny, trzeba mu zapewnić dobre warunki. W mokrej ziemi korzenie się nie rozbudowują.
uki94
200p
200p
Posty: 280
Od: 4 mar 2008, o 09:55
Lokalizacja: Żerków

Post »

Witam moje pomidorki wysiałem 8 marca czy dobrze sie rozwijają czy może podlać je prewicurem za ile dni je pikować
Oto moje pomidory: Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Lukasz uki94
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

uki94 pisze:za ile dni je pikować
Jak będą miały jeden liść właściwy.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”