Hortensja ,okrywanie,zabezpieczanie na zimę

Drzewa ozdobne
tollo
100p
100p
Posty: 169
Od: 21 paź 2008, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Police okolice Szczecina

Re: Hortensja - czy pierwsze przymrozki (-1) mogły jej zaszkodzi

Post »

Ja mam dwie. Hortensję ogrodową i hortensję Leuchtfeuer.
Rozumiem,że mieszkając w Szczecinie nie muszę ich okrywać,
chyba,że znowu będzie ostra zima.Dodam jeszcze,że Leuchtfeuer
jest z Holandii.Czy ma szansę na przetrwanie naszej zimy?
Awatar użytkownika
mamciax2
200p
200p
Posty: 321
Od: 23 lut 2010, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Hortensja - czy pierwsze przymrozki (-1) mogły jej zaszkodzi

Post »

KaRo dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam Dana :)
Awatar użytkownika
bettysolo
500p
500p
Posty: 567
Od: 12 paź 2010, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Hortensja - czy pierwsze przymrozki (-1) mogły jej zaszkodzi

Post »

też mam pytanie dotyczące hortensji

swoją dostałam na początku września od taty który ma zerową wiedzę na temat ogrodu
po prostu wykopał część swojego krzaczka i mi przywiózł
po posadzeniu roślinka chyba sie przyjęła

po pierwszych przymrozkach liscie zrobiły sie szkliste i dopiero tutaj dowiedziałam sie że chyba zmarzła
ale dzisiaj będąc w ogródku zobaczyłam że oprócz tych szklistych liści, wypuściłą nowe listeczki od korzenia
a te zmarzniete mają pączki kwiatowe (pewnie też zmarznięte :oops: )

mój ojciec swojej hortensji nie przykrywał ale ja chyba bym chciała zabezpieczyć swoją roślinkę
zapowiadają naprawdę mroźną zimę

przykryć te zmarznięte listeczki agrowłókniną ?
roślinka rośnie obsypana żwirkiem więc czy poukładać na ten żwirek gałęzi choinkowych ?
kiedy powinnam to zrobić?
w tym tygodniu znowu zapowiadają nocne przymrozki

ufff ile pytań :oops:
mam nadzieję że forum pomoże 8-)
Pozdrawiam Beata :)
djbobok
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 lis 2010, o 18:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Hortensja - przed zimą

Post »

Witam. Potrzebuje się dowiedzieć co zrobić z hortensją która jest bardzo duża i trudna do okrycia. Czy mogę ją przyciąć i czy wówczas zakwitnie? W tamtym roku ją okryłam ale widocznie za mało i w tym roku miała tylko 3 kwiaty. Zapowiada się też mroźna zima i boję się że na drugi rok też nie zakwitnie. Jest to hortensja różowa. Z góry dziękuje
Awatar użytkownika
mirdem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3035
Od: 26 sty 2010, o 11:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Re: Hortensja

Post »

Takie pytanie powinnaś zadać w dziale krzewy i drzewa ozdobne - tam na pewno jest temat poświęcony hortensjom.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja

Post »

Jak przytniesz nie zakwitnie, a okrycie też tego nie gwarantuje, przecież pod nim temperatura też jest ujemna.Duży krzew musi 'bronić się' sam, skoro wyrósł jest do tego zdolny.A, że kwitnie skąpo.. cóż niektóre odmiany tak mają, że raz mają więcej kwiatów raz mniej :roll:
Syntia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 11 kwie 2011, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: hortensja ogrodowe

Post »

Już drugi rok okrywam na zimę hortensję i już drugi raz mi przemarzły pąki. Czyżby jedna warstwa agrowłókniny nie wystarczała?
marylamed
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 5 sie 2011, o 08:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: hortensja ogrodowe

Post »

Ja okrywam hortesje co roku włókniną i chochołem ,a i tak przemarzają! Ta zima jakoś wyjątkowo przyjazna ,na pędach hortensji zielono ,nic nie zmarzło. nawet azalia japońska cała będzie kwitła! pozdrawiam
maria
Syntia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 11 kwie 2011, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: hortensja ogrodowe

Post »

No właśnie.....ta zima nie była zbyt surowa a mimo wszystko pąki mi przemarzły :( Listki się zagęszczają ale kwiatów nie będzie :( Nie wiem co robię źle....spróbuję na zimę okryć grubiej, podwójną agrowłókniną lub kartonami.
marylamed
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 5 sie 2011, o 08:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: hortensja ogrodowe

Post »

Syntia pisze:No właśnie.....ta zima nie była zbyt surowa a mimo wszystko pąki mi przemarzły :( Listki się zagęszczają ale kwiatów nie będzie :( Nie wiem co robię źle....spróbuję na zimę okryć grubiej, podwójną agrowłókniną lub kartonami.
No,nie wiem,ale u mnie zawsze jak przemarzały pędy,wycinałam je nisko,a to co odbiło od dołu to kwitło.może nie tak gęsto ,ale jednak.Sama nie wiem dlaczego,bo kwitnie na pędach zeszłorocznych.Mam też 2 inne ogrodowe ,ale one jeszcze nigdy nie kwitły,są dużo młodsze.zaznaczam .ze w moim ogrodzie w Choszcówce -Warszawie zimy gorsze niż w Suwałkach
maria
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: hortensja ogrodowe

Post »

Sama agrowłóknina bez kopczyków ziemnych nie wystarczy.
Podobno innym sposobem jest głębokie sadzenie hortensji ogrodowych, wtedy wybije z oczek schowanych pod ziemią.
Mam jedną żelazną hortensję ogrodową, która kwitnie bez zabezpieczeń, pozostałe różnie.
Jeśli w ty roku nie zakwitną to wykopię i posadzę głębiej i w ten sposób przetestuję tą metodę zabezpieczania hortensji ogrodowych.
Syntia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 11 kwie 2011, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: hortensja ogrodowe

Post »

Ale z oczek schowanych pod ziemią nie zakwitnie....u mnie liście się pojawiają zarówno ze zdrewniałych pędów jak i z dołu ale niestety pąki, które są na szczytach tychże zdrewniałych pędów przemarzają.
Popraw mnie jeśli się mylę ale kopczyk musiałby być tak wysoki jak wysoka jest cała hortensja, żeby okryć pąki powstałe na szczytach pędów a to chyba nierealne ;:218

Comcia, a co to za "żelazna" odmiana? :D Może warto się w takową zaopatrzyć :tan
gosiaesz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 26 mar 2013, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: hortensja ogrodowe

Post »

:D Też nie wyczytałam nigdzie o hortensjach ogrodowych kwitnących na pędach jednorocznych. A z mojego doświadczenia wynika, że w ostre zimy nie pomaga okrywanie i kopczykowanie h. ogrodowych - przemarzają i tak i choć odbijają od korzenia to nie kwitną. Dlatego od kilku lat do gruntu wysadzam tylko h. drzewiaste, bukietowe czy dębolistne a h. ogrodowe przesadzam systematycznie do pojemników i na zimę przenoszę do widnego ale nieogrzewanego pomieszczenia gospodarczego. Te hortensje posadzone w donicach technicznych - wiosną wkopuję do gruntu, a te w ozdobnych ustawiam przy kąciku wypoczynkowym. Trochę z tym zachodu - ale za to mam gwarancję kwitnienia co roku. A uważam, że niewiele kwiatów może urodą równać się z hortensjami dlatego warto się trochę napracować. Pozdrawiam miło.:heja
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”