Oznaczanie - opisywanie roślin.Etykiety

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Barbara65
100p
100p
Posty: 103
Od: 11 maja 2007, o 09:13
Lokalizacja: wielkopolska

Oznaczanie - opisywanie roślin.Etykiety

Post »

Mam w ogrodzie wiele roślin, niestety zaczynam się gubić, zwłaszcza w nazwach odmian.Wiem, że w marketach ogrodniczych są specjalne znaczniki, ale może ktoś ma jakiś własny patent? Baśka
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

rzut ogrodu :)
jak sie ma projekt to nie ma problemu - wrysowuje się nowe gatunki które się pojawiają, lub poprawia te które były pomyślane, lub po prostu zaznacza że już są

jak się projektu nie ma to się rysuje mniej więcej rzut, co gdzie rośnie - niektórzy moi kliencie nawet mają plansze z powyklejanymi zdjęciami roślin i nazwami żeby się nie pogubić :D
Barbara65
100p
100p
Posty: 103
Od: 11 maja 2007, o 09:13
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Ciekawe i zapewne to najtańszy pomysł, ale może inni forumowicze też się podzielą swoimi doświadczeniami. Baśka
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Ja używam tych gotowych znaczników kupowanych w sklepie. Podpisuję ołówkiem i jakoś to leci. Tylko muszę się pilnować bo koty wygrzebują i zagrzebują. ;)
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

ze znacznikami jest problem przy większej ilości roślin - ale w małych ogrodach zapewne się sprawdzają :)

można też się uczyć na pamięć :D ale to dla zapaleńców albo zawodowców ;)
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Moje wszystkie rośliny są podpisane na tabliczkach specjalnym pisakiem który wytrzymuje nawet ścieranie.Tabliczki są tanie 300szt około 26 zł.kupiłem wiosną. :D
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Basiu ja uważam że wystarczy obmalować mini plan ogrodu i pozaznaczać na nim te rośliny z którymi masz problemy. Resztę zapamiętasz a przynajmniej te które bardzo lubisz. :)
Barbara65
100p
100p
Posty: 103
Od: 11 maja 2007, o 09:13
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Dziękuję za podpowiedzi. Najpewniej zabiorę się za rysowanie :D Baśka
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Można też w druga stronę, nie oznaczać roślin w realu, ale zrobić listę / spis w Excelu (na przykład, bo może być równie dobrze w innym programie) z nazwą polską, łacińską, krótką charakterystyką i lokalizacją w ogrodzie, a nawet wklejonym zdjęciem.

Jeśli ma się kilkaset gatunków plus odmiany to faktycznie trudno zapamiętać wszystko, co i gdzie się zasadziło czy zasiało i jak to pielęgnować. Szczególnie w pierwszych latach od założenia ogrodu...
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
kubanki
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1981
Od: 28 sie 2008, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Post »

A ja też teraz jestem na etapie oznaczania roślinek, bo już zauważyłam, że części nie pamiętam, a to dopiero początek przygody z ogródkiem i wymyśliłam sobie, że będę fotografowała fragmenty ogrodu i na zdjęciach wklejała nazwy. Myślę, że to się także fajnie sprawdzi przy wrzucaniu zdjęć na forum, bo wszystko będzie jasne dla innych.
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Ja chyba nie mam aż tyle roślin, bo nazwy pamiętam i wiem jak wyglądają - teraz.
Po zimie czasami dłużej się zastanawiam nad nazwami, ale szybko to mija.
Łacińskich nazw rzadko używam, i te mam spisane.
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Latem wraz z Oranią zastanawiałyśmy się nad oznaczeniami cebulek.
Wymyśliłyśmy tak:

Spis samodzielnie zrobionych etykietek zalaminowany. Akurat my mamy laminator pod tunelem na dworcu, blisko - stąd ten pomysł...Trochę z tym zachodu, ale za to jest trwały. Wszystkie nazwy na małych paseczkach , dziurki w tych małych plastikowych etykietkach dziurkaczem i przywiązywane do koszyczków z cebulkami syntetyczną wstążką (jak to kwiatów, czy prezentu, taką z papierniczego, aby się nie rozłożyła w glebie) i włożone do koszyczka. Potem przy wykopywaniu koszyczków- od razu jest podpisany koszyczek czy plastikowa donica na cebule, bo laminat i wstażka się nie rozkładają.

Podobnie te etykietki można przyczepiać drucikiem ogrodnicztm u podstawy posadzonej rośliny. Przetrwa deszcze i podlewanie.

Oczywiście pomysły ze zdjęciami roślin są wspaniałe i szybko pozwalają je zidentyfikować!
Mery2
50p
50p
Posty: 57
Od: 8 gru 2008, o 13:05
Lokalizacja: Opole

Post »

Cytuję "patyczki do lodów są w najbliższym spożywczym." Ale trzeba sporo tych lodów zjeść,aby nazbierać trochę tych patyczków.
W centrach ogrodniczych są tanie plakietki do oznaczania zasiewów, zrobione z tworzywa sztucznego. Są one moim zdaniem lepsze z tego powodu, że nie nasiąkają wodą, nie rozwijają się na nich patogeny, można na nich pisać flamastrem. ...
Mają one jednak też wadę: nie są przyjazne dla środowiska.
Pozdrawiam, Mery
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”