Tuja Brabant - brązowieją ,schną

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja Brabant - schną

Post »

Naturalne. Brabanta należy także ciąć, ze względu na szybki wzrost. Można otrzepać albo poczekać aż samo spadnie.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
jamaj88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 wrz 2014, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja Brabant - schną

Post »

Dziękuje, przeczytałem juz o tym w innych postach, ale nie jestem aż takim znawcą iglaków i nie byłem pewny czy to jest to samo. Pięknie dziękuje, troszke sie uspokoiłem, pozdrawiam Serdecznie, Kasper
madzik7712
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 paź 2015, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brązowiejące, usychające gałązki tuja Brabant!!! Proszę o po

Post »

Witam.
Jestem na forum pierwszy raz, ale mam podobny problem i potrzebuję pomocy.
Moje tuje mają około 12 lat, u mnie rosną lat 8. Do tej pory nie miałam z nimi żadnego problemu, do wiosny tego roku. Mam "troszkę" złośliwego sąsiada, który wiosną podlał jakąś substncją wierzbę (wierzba uschła) i rykoszetem dostało się dwóm tujom rosnącym bezpośrednio przy drzewie. Pozostałe tuje piękne, dorodne, aż do teraz. Zauważyłam, że zaczęły im brązowieć i opadać wewnętrzne gałązki, na zewnątrz (jak na razie są zielone). Na tujach nie ma żadnych oznak szkodników, pajączków czy czegokolwiek. Zaczynam sie zstanawiać, czy mój sąsiad "nie zaopiekował się" pozostałymi :roll:
Czy może być inny pwód dlaczego tak się stało? Tak jak napisałam, przez te lata nie miałam z nimi żadnego problemu. Piękne, zdrowe okazy :)
Pozdrawiam
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brązowiejące, usychające gałązki tuja Brabant!!! Proszę o po

Post »

A podlewałaś ? bo to powszechny widok w tym roku, i nie tylko na brabantach.
madzik7712
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 paź 2015, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brązowiejące, usychające gałązki tuja Brabant!!! Proszę o po

Post »

Oczywiście. Przez cały okres suszy były podlewane i nic im się nie działo. Tak jak napisałam. Piękne, zdrowe okazy i nagle bum. Nie ma śladu żadnych pasożytów, jedyny objaw to usychające i opadające od pnia liście :/ W zasadzie ne są suche. Zółkną i opadają
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Brązowiejące, usychające gałązki tuja Brabant!!! Proszę o po

Post »

Normalne zjawisko, tuje im starsze tym więcej suszu zrzucają.Po upływie ok.10 lat to zjawisko się nasila, zaczynają się po prostu proces powolnego starzenia się.Zależy to w dużym stopniu od odmiany, gleby i wilgoci w danym sezonie.Ale nawet jeśli jest dość wilgotno, to ten proces niestety następuje i rady nie ma.Około 20 letnie tuje w środku są łyse i albo się to akceptuje, albo wycina i sadzi młode :wink: Wszelkie odmładzanie, cięcie w przypadku starszych tuj niewiele, albo nic nie daje.
madzik7712
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 paź 2015, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brązowiejące, usychające gałązki tuja Brabant!!! Proszę o po

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedź :)
Jestem trochę zaniepokojona, bo tak, jak wspomniałam na wstępie, dwie tuje zniszczył mi sąsiad, a wiem, że i reszta mu bardzo przeszkadza, chociaż w niczym nie przeszkadzają. Jego widzenie świata i ogrodu "coś, co nie rodzi owocu jest chwastem". I w ten sposób straciłam na wiosnę brzozę, wierzbę, dwie tuje :(
Poczekam do wiosny i zobaczę co będzie się działo
Pozdrawiam
Ghos_t
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 paź 2021, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Brabant umiera

Post »

Witam temat pewnie wałkowany nie jednokrotnie,ale chciałbym usłyszeć parę opini na temat tej sytuacji.
Tuje 8 letnie podłoże piaskowe z nawieziona 30cm warstwa rędziny nigdy nie było problemu jest ich około 150 i tylko z tymi dwoma jest kłopot.
Roczny przyrost to 40cm idą w górę jak szalone.

Obrazek

Obrazek



Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21750
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Tuja Brabant - brązowieją ,schną

Post »

Powycinaj porażone pędy i zastosuj oprysk jednym ze wskazanych specyfików: Bravo, Dithane lub Amistar .
Nie stosuj żadnego nawozu.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Aemiro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 maja 2022, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja Brabant - brązowieją ,schną

Post »

Hej, też chciałabym się podpiąć do tematu - moje tuje brązowieją po całości.
Mamy ich 22 w rzędzie, nie brązowieją jednolicie - jedne bardziej, drugie mniej, widać to na zdjęciu że niektóre są jaśniejsze, inne ciemniejsze. Tuje są w ziemi obojętnej (pH 6), posadzone miesiąc temu, ze szkółki - wyciągane z ziemi, przyjechały w doniczkach, ich wysokość od ziemi to ok. 135-140. Szkółka miała dobre opinie, głównie zajmują się tujami. Pan właściciel szkółki powiedział, żeby wsadzić je w tę właśnie ziemię i nawozić dopiero w wakacje, podlewać je na razie raz w tygodniu a latem 2 razy na tydzień; podlewamy je częściej (tak mocniej co 5 dni jak już zrobiło się cieplej), ponieważ są na takim podwyższeniu na murku oporowym ok. 30 cm i ziemia tam szybko wysycha (moim zdaniem).

Ważne info - w środku są ładne, żywo zielone. Od samego początku (w momencie przyjazdu) miały kolor dosyć ciemny (nie taki jasno jasny zielony, raczej ciemna zieleń).

Co może być przyczyną? Ja obstawiam przesuszenie, ale chce potwierdzić żeby zaraz ich jakiegoś grzyba nie nabawić. Dodatkowo, może już sypnąć im nawozu do iglaków? Co z tymi ciemnymi sztukami, mają szansę odbić i po generalnym przyroście wrócić do ładnego koloru?
Obrazek
Obrazek
Gnom84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 maja 2013, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Brabant tuja usycha?

Post »

Witam. Proszę was o pomoc. Tuje kilkuletnie przesadzone w zeszłym roku w okolicach kwietnia. Tamten rok obył się bez problemów.Obecnie dzieję się z jedną z nich coś takiego i drugą też zaczyna mieć zmiany. Mianowicie schną częściowo. Tuje przesadzone w przygotowanym miejscu w torfie kwaśnym, pokryte warstwą kory i przykryte agrowłòkniną. Poradźcie coś. Dzięki i pozdrawiam.

https://imageshack.com/my/images
https://imageshack.com/my/images
https://imageshack.com/i/plFYuwQ7j
https://imageshack.com/i/pnjMPBVlj
https://imageshack.com/i/pmLtIoP3j
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”