Uprawa na podkładkach.Jak przymocowywać storczyki

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mala_MI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 paź 2008, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie
Kontakt:

Re: Uprawa na podkładkach

Post »

Ja zamierzam trzymać w pudełku, bo regularnie je zamykam, by posaunować maluchy. Ale wydaje mi się, że można je np. zawiesić w szerokim wazonie. Teraz jest sporo szklanych naczyń - ozdobnych wazonów. wydaje mi się, że zawieszenie tam podkładki plus np. keramzyt na dnie zalany wodą też zda sprawę.

U mnie wyglądają teraz tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Justyna
Storczyki , Róże , Ogród i kto wie co jeszcze...
Nie dla bezsensownego rozmnażania zwierząt!
fragolotta
100p
100p
Posty: 155
Od: 17 cze 2010, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Londyn/Łódź

Re: Uprawa na podkładkach

Post »

Goccha Cudowne korzonki u Twoich storczyków, jak wdzięcznie obejmują korę. :tan

Ja mam 2 podkładki, jedna jest w szklanej kuli, na dnie trochę perlitu żeby zwiększyć wilgotność. Spryskuję spagnum raz dziennie, czasami co 2 dni.
Drugą podkładkę z reanimkiem phal dopiero co zrobiłam w tym tygodniu, stoi sobie w pokoju tak po prostu i przesycha dużo szybciej. Tę spryskuję kilka razy dziennie. Jak zobaczę, że temu phal jest dobrze na podkładce to wtedy zorganizuję mu jakiś domek :)
Awatar użytkownika
kasiunieczka_32
1000p
1000p
Posty: 1632
Od: 19 maja 2010, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: SOPOT

Re: Uprawa na podkładkach

Post »

Justynko widzę, że podkładki dotarły ;:63
Pięknie sie teraz prezentuje haraella odorata i widzę, że ma pędzik. Trzymam mocno kciuki, aby jej teraz było lepiej no i oczywiście za dendrobium aberrans, które widzę także zdecydowałaś się umieścić na podkładce.
Awatar użytkownika
Mala_MI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 paź 2008, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie
Kontakt:

Re: Uprawa na podkładkach

Post »

Kasiu, aberrans wygląda tragicznie, mam nadzieję, że takie traktowanie go uratuje. Miał za mokro. Nie umiem wyczuć tych małych doniczek.
Pozdrawiam, Justyna
Storczyki , Róże , Ogród i kto wie co jeszcze...
Nie dla bezsensownego rozmnażania zwierząt!
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa na podkładkach

Post »

Paproć drzewiasta jest pod ochroną gatunkową więc..ostrożnie. Bywa importowana ; ale wśród naszych kolekcjonerów jest incydentalnie stosowana mimo,ze najlepsza do niektórych gatunków. Sa zamienniki /dąb korkowy, akacja/robinia, topola,wierzba itp..wiele sie nadaje na podkładki, pod warunkiem właściwego przygotowania.
Postaram się wkleić swój materiał na ten temat opracowany kiedyś tam.. o podkładkach.

Tutaj uzupełniam kasetki coś do samodzielnego wykonania.
Wypełnieniem moze być kora i mech lub sam mech/sphagnum.Stosownie do potrzeb i upodobań :P roślin.
-w sprawie kasetek proszę zerknijcie na materiał - zakładka RELACJE spotkanie z Manuelem ...2003 r. od 4 zdjęcia demonstracja projektu
niestety,trzeba wyszukać wg zakładki podanej - nie ma bezp.adresu.

Mała uwaga, uprawa na podkładkach jest wymagająca.
W pierwszej kolejności to zapewnienie wilgotności wokół, w drugiej systematyka w spryskiwaniu,kąpieli, światło i temperatura oraz ruch powietrza.
To jest gimnastyka, gdy na zewnątrz znajdują się obiekty -latem stały dyżur..
Z jednym można się bawić.
:P nie piszę ,ze to jest niemożliwe w warunkach przestrzeni mieszkaniowej.

Ale gdy są plany na taką uprawę warto pomyśleć o prowizorycznej gablocie, aby ujarzmić rośliny w swoim środowisku .Dla zabezpieczenia ich warunków na dłużej niż sezon przetrwania.
W końcu uprawa roślin botanicznych nie jest wyłącznie przygodą i niech nie będzie karą dla nich .

Zyczę trafnych projektów
JOVANKA
Awatar użytkownika
kasiunieczka_32
1000p
1000p
Posty: 1632
Od: 19 maja 2010, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: SOPOT

Re: Uprawa na podkładkach

Post »

Świetna demonstracja ;:180 Myślę, że nie jedna osoba chętnie wykorzysta te metody. Dzięki Jovanko :!:
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Uprawa na podkładkach

Post »

I ja się wczytuję w ten temat ;)
Mam ochotę pobawić się właśnie jedną sztuką ;:108
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
x -C - m

Re: Uprawa na podkładkach

Post »

Ja mam kilka stuk posadzone na kawałku dębowego pnia:) mam nadzieję,że będą rosły.
efcia111
200p
200p
Posty: 282
Od: 3 cze 2010, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ok Wrocławia

Re: Uprawa na podkładkach

Post »

Strasznie mi się podobają takie techniki uprawy :) Jest to chyba najbliższa uprawa środowiska naturalnego rośliny :) i wygląda tak egzotycznie :D
Pozdrawiam, Ewa :)

Moje storczyki :D
gejzerka

Re: Uprawa na podkładkach

Post »

Mam chęć na zmierzenie się z roślinami na podkładkach. Jak na razie, rozglądam się, szukam odpowiednich materiałów, tzn. zamiast szkła - pleksa (nie będzie takie ciężkie), odpowiednie dogrzewanie, doświetlanie, nawilżanie i oczywiście wiatraczki do wymuszenia cyrkulacji powietrza. Zanim to zgromadzę i zmontuję, może potrwać rok :D Potem pomyślę o rozwinięciu kolekcji o typowe ciepłolubne botaniki :D Na razie uczę się od Was, podglądam, robię notatki :D
Awatar użytkownika
OnArt
200p
200p
Posty: 375
Od: 4 sie 2009, o 18:01
Lokalizacja: zach-pom.

Re: Uprawa na podkładkach

Post »

Bardzo interesuje mnie ten temat. Może by tak ktoś więcej uczony w piśmie pokusił się o stworzenie listy gatunków przydatnych do takiego rodzaju uprawy. Lista miniatur z minimalnymi informacjami z własnych doświadczeń z uprawy była by bardzo przydatna. Wiem, że jest na pewnym portalu jest taka lista, ale dostępność roślin tam wymienionych na polskim rynku jest mówiąc oględnie mocno ograniczona. Posiadam wolne akwarium, które mogło by służyć do stworzenia takiego mini orchidarium, tak więc czekam z niecierpliwością na jakeś informacje.
Kaktusiarze - tacy - jesteśmy.
Moje STORCZYKI
Moje KAKTUSY
Awatar użytkownika
kasiunieczka_32
1000p
1000p
Posty: 1632
Od: 19 maja 2010, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: SOPOT

Re: Uprawa na podkładkach

Post »

Wg mnie jest jedna generalna zasada: każdy epifit
Awatar użytkownika
OnArt
200p
200p
Posty: 375
Od: 4 sie 2009, o 18:01
Lokalizacja: zach-pom.

Re: Uprawa na podkładkach

Post »

kasiunieczka_32 pisze:Wg mnie jest jedna generalna zasada: każdy epifit
Oczywiście, że każdy epifit może rosnąć na podkładkach z kory czy też paproci (w końcu jest epifitem), czy jest wielkości 10 cm, czy też 90 cm jak pH. gigantea., ale chodzi mi o miniatury, które można chodować w miniorchidarium, takie małe "cymesiki" z pięknymi kwiatkami :wink: .
Kaktusiarze - tacy - jesteśmy.
Moje STORCZYKI
Moje KAKTUSY
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”