Dzbanecznik (Nepenthes)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Grimer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 sie 2009, o 14:49
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

witam
posiadam dzbanecznika jak go kupiłem miał piękne duże dzbanki a teraz każdy nowy dzbanek wygląda na uschniętego DLACZEGO :?: :?: :?:
oloix
200p
200p
Posty: 201
Od: 12 gru 2008, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łosice

Post »

za mała wilgotność powietrza
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Post »

Dzbaneczniki potrzebują tropikalnej wilgotności, trzyma się je w terrariach. Tym bardziej, że w naszych mieszkaniach wilgotność jest z reguły bardzo niska (nawet poniżej 40%, podczas gdy dzbanecznik potrzebuje 80-90%).
Awatar użytkownika
Delete
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2082
Od: 16 maja 2009, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Tak. na pewno za niska wilgotność. :wink:

Czytałem dość niedawno artykuł o pogodzie. Pisali, że we Wrocławiu jest wilgotność 25% co porównali z jakimś tropikalnym miastem w którym była identyczna.

Ja bym wsadził roślinke do akwiarium a na dno nalał trochę wody i posypał np. kermazytem.
Ale bardziej znam się na rosiczkach. :)

W sklepach ogrodniczych można rówinież nabyć temrometr z higrometrem. Wydatek coś koło 15zł w mojej miejscowości.
Pozdrawiam, Bartek.
Kaktusy... / Doniczkowce
muchazezlotym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1834
Od: 21 wrz 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Mój dzbanecznik od 4 lat rośnie w kuchni (duża wilgotność) i co roku ma piękne dzbany ;:87
Awatar użytkownika
Delete
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2082
Od: 16 maja 2009, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

No też to jest dobry pomysł. :D Ale to już chyba zależne od gatunku
Pozdrawiam, Bartek.
Kaktusy... / Doniczkowce
xenia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 1 lut 2010, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Dzbanecznik, Identyfikacja i porady

Post »

Cześć, wiem na pewno, że rośliną owadożernym należy zapewnić dużą wilgotność powietrza. Wymagają też specjalnego traktowania, podłoże torfowe, i podlewa się je tylko wodą destylowaną (nie kranówką!) ani nie nawozi żadnymi nawozami, ani substratami, ponieważ substancje odżywcze czerpią z owadów,które złapią w pułapki, i to im wystarcza, są wrażliwe na zasolenie podłoża. Można je dokarmiać poprzez wrzucenie do "pułapki" owada. Pousychane" liście "należy odciąć ostrym nożem.To by było na tyle z mojej strony. Pozdrawiam. Jak sobie coś przypomnę jeszcze to dam znać. Xenia
Awatar użytkownika
Delete
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2082
Od: 16 maja 2009, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dzbanecznik, Identyfikacja i porady

Post »

Nie wszystkie owadożery przepadają za dużą wilgotnością. Większej wilgotności potrzebuje właśnie dzbanecznik czy kapturnica. :)
Pozdrawiam, Bartek.
Kaktusy... / Doniczkowce
Awatar użytkownika
asiaa
100p
100p
Posty: 172
Od: 19 kwie 2010, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Dzbanecznik, Identyfikacja i porady

Post »

Ja do karmienia moich roślinek zimą kupiłam robaki wędkarskie, jest ich sporo (około 200 szt w opakowaniu), zamroziłam je i co jakiś czas partię rozmrażam i wrzucam do dzbanków i kapturków. Roślinkom bardzo smakują.
Asia
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Dzbanecznik, Identyfikacja i porady

Post »

zimą się nie karmi owadożerów :wink: wtedy się je zimuje ;:108 (prócz dzbaneczników ) nie mylić z kapturnicami :) a i owady podaje się żywe(bo inaczej roślinka nie strawi owada) i dokarmianie nie jest konieczne

Przepraszam zdublowało się :oops: :oops: :oops: myślałem że edytuję
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
asiaa
100p
100p
Posty: 172
Od: 19 kwie 2010, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Dzbanecznik, Identyfikacja i porady

Post »

Zimowe dokarmianie zaczęłam bo mi dzbanecznik jednej zimy zaczął bardzo marnieć, a że dało znakomite efekty to dokarmiam wszystkie rośliny.
Nie zimuję moich roślinek bo nie mam odpowiednich warunków, a ponieważ mają terrarium ze sztucznym oświetleniem to utrzymuję im lato przez cały rok.
Dzbaneczniki i rosiczki bez problemu jedzą trupy, natomiast muchołówce po włożeniu robaka podrażniam łapkę żeby się dobrze zamknęła.
Asia
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Dzbanecznik, Identyfikacja i porady

Post »

A ty masz dzbanka czy kapturka w końcu?
do zimowania nie jest konieczne terrarium/wiwarium po prostu ograniczamy podlewanie
Zimowanie jest konieczne w przypadku muchołówek, rosiczek, kapturnic :wink:
A jeśli chodzi o martwe owady dla muchołówki to można podrażnić pułapkę wkładając martwego owada ale roślinka z całą pewnością go "wypluje" bo owad po zamknięciu łapki musi się jeszcze przez parę minut ruszać
Jeżeli damy martwego owada pułapka na drugi dzień się otworzy- więc tylko marnujemy jej siły bo roślina nie strawi muchy ;)
O resztę pytać "M@tiego"
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
asiaa
100p
100p
Posty: 172
Od: 19 kwie 2010, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Dzbanecznik, Identyfikacja i porady

Post »

luczek95 pisze:A ty masz dzbanka czy kapturka w końcu?
do zimowania nie jest konieczne terrarium/wiwarium po prostu ograniczamy podlewanie
Zimowanie jest konieczne w przypadku muchołówek, rosiczek, kapturnic :wink:
A jeśli chodzi o martwe owady dla muchołówki to można podrażnić pułapkę wkładając martwego owada ale roślinka z całą pewnością go "wypluje" bo owad po zamknięciu łapki musi się jeszcze przez parę minut ruszać
Jeżeli damy martwego owada pułapka na drugi dzień się otworzy- więc tylko marnujemy jej siły bo roślina nie strawi muchy ;)
O resztę pytać "M@tiego"
Dzbanecznika, dwie kapturnice, dwie rosiczki i dwie muchołówki.
Terrarium zrobiłam żeby miały odpowiednią wilgotność powietrza. Nie zimuję roślin bo utrzymuję wysoką temperaturę w mieszkaniu i obawiam się że nie przeżyły by ograniczenia podlewania przy utrzymaniu tak wysokiej temperatury. Poza tym jedna z rosiczek jest tropikalna wiec jej nie można zimować, no a kiedyś jak próbowałam zimować muchołówkę to padła.
Do do owadów w muchołówce to drażnię je wystarczająco, bo łapki mi się nie otwierają (faktycznie pierwszy raz mi się otworzyły, ale potem się nauczyłam że trzeba je tak długo drażnić aż końce łapki się jakby wywijały).
Asia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”