Daktylowiec, palma daktylowa (Phoenix dactylifera )pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czy ten daktyl wygląda normalnie?

Post »

Basieńka pisze: Daktyla mam od maja 2009. Jest w ziemi do palm, na stronie południowej, metr od okna. Codziennie zraszany. Temp pokoju 22 C. Podlewam go raz na tydzień.
patrykgiel pisze:moim zdaniem zaczęła puszczać wiotkie liście z powodu braku światła, ja bym usawił w jaśniejszym miejscu, a latem na dworze !
Bzdura, patrykgiel czytałeś pierwszy post Basieńki, nie sądzę. Nie wypisuj bzdur jak nie masz o tym pojęcia. :!:

Palma została zalana w kłodzinie poprzez za częste zraszanie, które wcale nie jest jej potrzebne, metr od okna południowego ma wystarczająco dużo światła. Zaprzestanie zraszania i odpowiednie podlewanie powinno pozwolić jej na prawidłowy wzrost liści bez takiego efektu jaki Basieńka pokazała na zdjęciach w pierwszym poście. Podlewa się jak przeschnie ziemia a nie raz na tydzień, chyba że ziemia w doniczce przesycha równo co tydzień na głębokość palca wskazującego. :wink:
Awatar użytkownika
patrykgiel
500p
500p
Posty: 581
Od: 10 lut 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pleszew / Miami Beach

Re: Czy ten daktyl wygląda normalnie?

Post »

nie czytałem całego wątku ! tylko starałem się udzielić odpowiedzi na pytanie w temacie !!!
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czy ten daktyl wygląda normalnie?

Post »

Więc warto przeczytać najpierw co napisał autor wątku i zastanowić się co należy mu poradzić a nie pisać głupoty nie mając pojęcia co się pisze - takim postępowaniem możesz zamiast pomóc tylko zaszkodzić roślinie właściciela. :!:
Awatar użytkownika
Basieńka
200p
200p
Posty: 409
Od: 1 mar 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ten daktyl wygląda normalnie?

Post »

Czarodziej pisze:Palma została zalana w kłodzinie poprzez za częste zraszanie, które wcale nie jest jej potrzebne, metr od okna południowego ma wystarczająco dużo światła. Zaprzestanie zraszania i odpowiednie podlewanie powinno pozwolić jej na prawidłowy wzrost liści bez takiego efektu jaki Basieńka pokazała na zdjęciach w pierwszym poście. Podlewa się jak przeschnie ziemia a nie raz na tydzień, chyba że ziemia w doniczce przesycha równo co tydzień na głębokość palca wskazującego. :wink:
To zraszaniem idzie zalać??? Tak pisało w mojej książce do kwiatów. Dotychczas jak zraszałam nic się nie działo. No dobrze, to zaprzestanę. A czy rozwój lićci jeszcze będzie? Bo obawiam się, że skończy jak mój kokos :-(
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czy ten daktyl wygląda normalnie?

Post »

Jak zapewnisz odpowiednie warunki i nie zalejesz a co ważniejsze o ile nie zaszły jeszcze procesy gnilne wewnątrz kłodziny to palma ma szansę na dalszy rozwój, jeśli kłodzina wewnątrz zagniła na tyle że stożek wzrostu zgnił nie ma szans na jej uratowanie, trzeba czekać czas pokaże. :wink:
Awatar użytkownika
SunFlower
500p
500p
Posty: 673
Od: 8 lis 2009, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Czy ten daktyl wygląda normalnie?

Post »

Palmy daktylowej nie trzeba zraszać, ponieważ nie żyje ona w tropikalnych lasach, a na suchych terenach Afryki i Azji. :wink:
Awatar użytkownika
Basieńka
200p
200p
Posty: 409
Od: 1 mar 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ten daktyl wygląda normalnie?

Post »

Niestety zajrzałam do korzeni i było dużo pleśni, jakby taka wata. Musiałam go wywalić :-(
Awatar użytkownika
patrykgiel
500p
500p
Posty: 581
Od: 10 lut 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pleszew / Miami Beach

Re: Czy ten daktyl wygląda normalnie?

Post »

Szkoda !! ja mam 4 egzemplarze i nic się z nimi nie dzieje teraz są w pomieszczeniu 15 C, nie dało się uratować ??
Awatar użytkownika
Basieńka
200p
200p
Posty: 409
Od: 1 mar 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ten daktyl wygląda normalnie?

Post »

No niestety nie dało. Średnio w ciągu tygodnia wyrzucam kilka roślin, bo tak mi niestety ciągle padają. Zauważyłam, że czym mniej się dba o kwiatek tym lepiej rośnie.
felcia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 maja 2010, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

moja 40-letnia palma Daktylowa umiera na mich oczach! pomocy

Post »

moja 40-letnia palma daktylowa (3 metry wys ) umiera po prostu.4 lata temu dostala nowa wielka donice ,swieza ziemie i bylo wszystko dobrze .Podlewalam ja srednio 1 raz na 2 tyg, raz na 2 mies zasilalam ,wypuscila z 8 nowych lisci ,kilka oczywiscie tez stracila .Ale od jakiegos czasu ,cos sie z nia dzieje zlego .Marnieje z tygodnia na tydzien ,ma co prawda z 5 (pałek) nierozwinetych jeszcze lisci , nawet malutka paleczka wyszla z korzenia, ale pozostale liscie chyba calkiem padną ,zrobila sie "klapnięta" ,taka bez zycia zupelnie ,nie wiem doprawdy co z nia robic ? prosze kogos z Panstwa o pomoc,porade,sugestie .Szkoda mi tej przepieknej rosliny , byla ze mna wiekszosc mojego zycia ,za kazda fachowa pomoc będę naprawde bardzo wdzieczna .....pozdrawiam serdecznie ...
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: moja 40-letnia palma Daktylowa umiera na mich oczach! pomocy

Post »

Felcia sprawdź co się dzieje w ziemi.Wyjmij roślinę i obejrzyj korzenie. Sprawdź czy w ziemi nie ma przypadkiem żadnych robali.
Jeśli palma jest z Tobą tak długo to nie podejrzewam Ciebie o błędy uprawowe :wink: Ale podczas wymiany ziemi mogły się w donicy osiedlić nieproszeni lokatorzy.

Załatwiłam tak cykasa. Tracił liście z miesiąca na miesiąc-kiedy po roku od przesadzenia zajrzałam do doniczki znalazłam tam 10 wielkich wypasionych pędraków !!!! :shock: :shock: :shock:
Korzenie były kompletnie wyjedzone. Nie wiem czy uda mi się go odratować :(
Awatar użytkownika
daka
1000p
1000p
Posty: 2544
Od: 10 lut 2010, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Północ Wielkopolski-miasto Trzcianka.

Post »

Prosze o pomoc,coś się dzieje z moją palmą,od kilku dni zasychają jej starsze liście,ale 1 nowy powoli się otwiera,co może byś tego przyczyną :roll:
Warunki ma takie:stoi blisko okna zachodniego więc światła jej nie brakuje ,rośnie w ziemi palmowej z odrobiną uniwersalnej,korzenie ma zdrowe bo sprawdzałem ostatnio,podlewam jak podłoże prawie całkowicie przeschnie,raz na kilka dni jest zraszana,co około 2 tygodnie nawoże nawozem uniwersalnym,do tej pory rosła doskonale,zimno też nie ma w pokoju około 20 stopni lub więcej.
Moje wątki.
Pozdrawiam Damian.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”