Niecierpek (Impatiens walleriana)wysiew,uprawa. Cz.1

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Niecierpki stopniowo stają się popularne jako rośliny rabatowe, w uprawie grubtowej są mniej kłopotliwe niż w pojemnikach. Ponadto ich długie i obfite kwitnienie jest bardzo atrakcyjne.
EAnna
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 kwie 2008, o 11:01
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Próbowałam w tym roku wyprodukować własne sadzonki niecierpka waleriana. Niestety, mimo ponawianych prób wysiewu nic mi nie wzeszło. Miałam nasiona zebrane ubiegłym roku z własnych krzaczków. Dodam, że właśnie w ubiegłym roku udało mi się wychodować ok. 60 sadzonek. W tym roku nie mam ani jednej roślinki. Robię jakis błąd, tylko jaki? Może nasiona powinny byc przechowane w chłodzie? W ubiegłym roku trzymałam je całą zime w nieogrzewanej szklarni, w tym roku - w domu.
Pozdrawiam
EAnna
niezapominajka567
100p
100p
Posty: 152
Od: 13 mar 2007, o 18:19
Lokalizacja: Poznań

Post »

Ja pierwszy raz w tym roku siałam niecierpki. Wzeszło mi tyle, że aż miałam klęskę urodzaju :lol: Szkoda tylko, że tak trudno dostać na rynku nasionka tej roślinki w jednym kolorze- w sprzedaży są tylko mieszanki kolorów. Znalazłam stronkę w necie, gdzie można kupić takie jednokolorowe, ale opakowanie kosztowało prawie 30 zl :(
Tu jest fajna stronka o niecierpkach http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=411
Aneta
EAnna
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 kwie 2008, o 11:01
Lokalizacja: Śląsk

Post »

[quote="niezapominajka567"]Ja pierwszy raz w tym roku siałam niecierpki. Wzeszło mi tyle, że aż miałam klęskę urodzaju :lol:

Niezapominajko, mogłabyś podać proszę warunki w jakich uzyskałaś obfitość siewek. Interesuje mnie:

1. termin wysiewu
2. Żródło nasion
3. podłoże
4. temperatura
5. czas od wysiewu do wzejścia siewek

Z góry dziękuję

Dziękuję również za interesujący link do niecierpków. Nie miałam pojęcia, że niecierpki można rozsadzać wegetatywnie.
Dzisiaj widziałąm na giełdzie kwiatowej kwitnące sadzonki. Cena w hurcie to jedyne 1,2zł. Ciekawa jestem, czy uzyskano je z wysiewu czy z sadzonek.
Pozdrawiam
EAnna
niezapominajka567
100p
100p
Posty: 152
Od: 13 mar 2007, o 18:19
Lokalizacja: Poznań

Post »

Aniu! Niecierpki kupiłam w sklepie ogrodniczym- były z firmy Legutko. Wysiałam je w połowie marca do miniszklarenki. Nie przykrywałam nasionek ziemią, bo są bardzo małe( no nie takie małe jak lobelii :lol: ) Codziennie je spryskiwałam, a jak wzeszły to zdjęłam przezroczystą osłonkę, pod którą były. Po2-3 tygodniach je przepikowałam do palet rozsadowych i teraz stoją na parapecie i czekają na wsadzenie w maju do gruntu.
Myślę, że sprzedawcy hurtowi(zwłaszcza zimą i wczesną wiosną) uzyskują niecierpki, które już wtedy kwitną, wegetatywnie. Nie jest to trudne- sama tak kiedyś zrobiłam- trzeba odciąć mniejszą odnóżkę, umoczyć w ukorzeniaczu, zakryć plasikową butelką i pilnować, żeby była ziemia wilgotna, no wietrzyć trzeba od czasu do czasu aby się grzyby nie zalęgły. Sposób łatwy-daje szybko dużą roślinkę i zapewnia, że będzie taka sama jak roślinka mateczna. Ale trzeba już w marcu, kwietniu mieć sporo miejsca aby takie duże niecierpki trzymać w domu. Z nasionkami to jest niestety tak, że nie wiadomo co wyrośnie. Ale niecierpki są śliczne bez względu na kolory. Gdyby się jednak chciało posadzić w jednym miejscu kwiatki w jednym kolorze to albo trzeba poczekać aż zakwitną albo kupić nasionka droższe, ale dające pewność jednego koloru( sa pozyskiwane sterylnie, więc kolory się nie mieszają) Tu masz Aniu linka do firmy, gdzie można kupić małe siewki oraz nasionka w jednym kolorze( tylko cena nasionek 30-40 zł) http://www.vitroflora.com.pl/page.php?cat=501&pcat=241
Aneta
Awatar użytkownika
MalaRybka
1000p
1000p
Posty: 1352
Od: 22 mar 2007, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 3 km od Bydgoszczy

Post »

Niezapominajko, firmę Vitroflora mam rzut kamieniem od domu (widzę z okna). Muszę przyznać, że ofertę mają dość dużą. w dniach 6-10 maja firma ta organizuje kiermasz i b edzie można kupić u nich roślinki. Taki kiermasz organizują raz w roku, zawsze był jednodniowy, teraz będzie kilka dni. Poza tymi dniami nie można u nich kupować roślin. Jestem bardzo ciekawa tego kiermaszu, bo mieszkam tu od niedawna i jeszcze nie miałam okazji obejrzeć na żywo ich roślinek.
Pozdrawiam serdecznie. MałaRybka.
Ogród Rybki
niezapominajka567
100p
100p
Posty: 152
Od: 13 mar 2007, o 18:19
Lokalizacja: Poznań

Post »

Ależ można kupić sadzonki w innym czasie( a właściwie nie sadzonki tylko siewki :lol: ) Już się informowałam :lol: Idź koniecznie i opowiedz co tam widziałaś!! A najlepiej zrób zdjęcia!!!
Aneta
Awatar użytkownika
MalaRybka
1000p
1000p
Posty: 1352
Od: 22 mar 2007, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 3 km od Bydgoszczy

Post »

Siewki owszem, ale odchowanych roślinek nie bardzo. Byłam tam latem zeszłego roku i niestety odprawiono mnie z kwitkiem.
Ze mnie jeszcze słaby ogrodnik, więc z siewkami nie będę się bawić, bo pewnie i tak nic mi nie urośnie. Z tego co mówiła mi pani pracująca w tej firmie to zawsze sprzedaż była w szklarniach, a teraz będą wystawione rośliny na zewnątrz, więc może być trochę misz-maszu i zamieszania. Jak mi pozwolą to zrobię kilka fotek.
Pozdrawiam serdecznie. MałaRybka.
Ogród Rybki
niezapominajka567
100p
100p
Posty: 152
Od: 13 mar 2007, o 18:19
Lokalizacja: Poznań

Post »

Moje niecierpki wyglądają teraz tak Obrazek
Aneta
Ewelka88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 maja 2008, o 19:24
Lokalizacja: Zamość/Lublin

Post »

ja kupilam nasionka , wysialam no i jest nawet bardzo duzo go jest ; na razie mam go jeszcze w paletkach ale juz kwitnie:)
Awatar użytkownika
Mija
200p
200p
Posty: 290
Od: 12 maja 2008, o 09:19
Lokalizacja: Pomorze (płd)

Post »

A ja przez jakiś czas wysadzałam niecierpki na bardzo słoneczną rabatę (oczywiście przez niewiedzę). Były jak na patelni. Podlewałam je codziennie. Teraz sama się dziwię bo pięknie rosły i kwitły.... 8)
Monika
bina
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 4 maja 2008, o 18:26
Lokalizacja: Maciejówka

Post »

Ewelko88 zazdroszczę Ci ich kwitnienia! Moje są już całkiem spore /teraz wyniosłam je do szklarni/, ale kwitnąć absolutnie nie chcą!
Ewelka88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 maja 2008, o 19:24
Lokalizacja: Zamość/Lublin

Post »

Twoje też będą kwitły:) Tak szczerze to nie poświęcałam im dużo uwagi bo studiuję i jestem w mieszkaniu raz na tydz , ale mam koleżankę która podlewa kwiatuszki:) Jak wróciłam 2 tyg temu to byłam BARDZO zdziwiona gdy zobaczyłam tyle kwiatów u niecierpka , balsaminy i surfinii z własnych nasionek:)
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”