Niecierpek (Impatiens walleriana)wysiew,uprawa. Cz.1

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
jagusia111

Re: Niecierpki z nasion

Post »

Pierwszy raz zamierzam wysiać niecierpki waleriana. Zakładając, że produkcja rozsady zakończy się powodzeniem :wink: , podpowiedzcie proszę ile sadzonek należy wsadzić do misy o średnicy 21 cm, żeby ładnie się wypełniła, ale roślinki nie miały za ciasno. Nigdy nie miałam niecierpków więc nie mam orientacji jakie osiągają rozmiary. Jeszcze jedno pytanie czy niecierpki po przepikowaniu uszczykuje się jak pelargonie i petunie, czy same się rozkrzewiają?
Awatar użytkownika
Krzysztof81
100p
100p
Posty: 133
Od: 19 sty 2014, o 18:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świdwin

Re: Niecierpki z nasion

Post »

Ja bym posadził maksymalnie 3 sztuki dobrze rozrośniętych roślin. Co do uszczykiwania to pierw niech osiągną kilka cm. Później można drugi raz, ale już po przesadzeniu do misy. Wiesz jak chcesz w misie posadzić jedną sadzonkę to trzeba uszczknąć 3-4 razy, ale nie polecam bo bardzo wydłuży się czas uprawy do kwitnienia i pamiętaj by ich nie przesuszyć bo w kącikach listków zaczną zasychać.
jagusia111

Re: Niecierpki z nasion

Post »

Krzysztof81 dziękuję za podpowiedzi. Zastosuję w praktyce :D .
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Niecierpki z nasion

Post »

Do takiej misy można posadzić maksymalnie dwie sadzonki.Roślin rozmnażanych z nasion nie uszczykuje się, same doskonale się krzewią, wysiane w lutym w maju zakwitną.Była o tym mowa, polecam przeczytać cały wątek.
Ja jeszcze nie wysiałam, zrobię to w połowie lutego (jak co roku), ale najpierw muszę poszukać ziemi do wysiewu z włóknem kokosowym.Kupiłam takie w zeszłym roku i stwierdziłam, że bardzo im służy.

Tak na marginesie. Wyżej pokazane niecierpki świetnie na razie się trzymają, prawie tak samo wyglądają, jeden kwitnie.Mam nadzieję, że doczekają wiosny w takim stanie ;:215 To taki mój eksperyment.
Awatar użytkownika
Krzysztof81
100p
100p
Posty: 133
Od: 19 sty 2014, o 18:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świdwin

Re: Niecierpki z nasion

Post »

Fakt krzewią się, ale ja je uszczykuję. Od producenta nasion też zależy siła krzewienia. Przykładowo Niecierpek Waleriana o pełnych kwiatach nie uszczykiwany, a uszczykiwany różni się bardzo. Co do sadzenia dwóch roślin w okrągłych pojemnikach, uważam za błędem chyba, że właśnie rośliny przytnie się dwa razy. Drugie cięcie pozwala uformować rośliny by patrząc na nie z góry przypominały koło. Pędów będzie wystarczająco dużo by osiągnąć taki efekt i uniknąć pustych miejsc w misie. Podłoże z włókien kokosowych bardzo szybko przesycha i trzeba bardziej pilnować zraszania siewek niż na podłożu torfowym. Ja mam taką technikę, ale dopiero się uczę :)

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
amarylis384
500p
500p
Posty: 740
Od: 5 sty 2014, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Niecierpki z nasion

Post »

Też nie uszczykiwałam nigdy niecierpków, ponieważ doskonale się krzewią. W tym roku zrezygnuję z siania niecierpków, bo bardzo dobrze przetrwały mi "krzaczki" niecierpków pełnych i pojedynczych (nawet kwitną trzema kwiatkami) więc zrobię sadzonki z odnóżek.
Selli7 gratuluję udanego eksperymentu ;:138 Mnie z nowogwinejskimi nigdy się nie udało :(
Awatar użytkownika
baudolino
50p
50p
Posty: 78
Od: 11 mar 2009, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Niecierpki z nasion

Post »

Krzysztofie jesteś skarbnicą wiedzy, czy już można siać niecierpki? Ja mam własne nasiona, ciekawi mnie ich siła wschodów. Zaskoczyłeś mnie tym, że trzeba go przycinać.
Katarzyna
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Niecierpki z nasion

Post »

A ja całkiem zapomniałam że czas siać niecierpki,nie wiem jak to się stało w tym roku. ;:223 ;:223
Awatar użytkownika
baudolino
50p
50p
Posty: 78
Od: 11 mar 2009, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Niecierpki z nasion

Post »

Spokojnie, spokojnie, jak jutro posiejemy też zakwitną.Oj niecierpki to ja lubię za tą siłę kwitnienia a moje dzieciaki lubią"strzelać" z nasienników.
Katarzyna
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Niecierpki z nasion

Post »

Witam Wszystkich. Ja już wysiałam jakiś czas temu i mam pierwsze wschody. Sieję niecierpki walleriana pierwszy raz i mam nadzieję , że będę miała przynajmniej kilka sadzonek. Czytałam , że jest dobry do półcienia a takich roślin potrzebuję przed dom. Czy do skrzynki 50cm wystarczy 2 sadzonki ?? Oby do wiosny i powodzenia w produkcji własnych rozsad .Pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
baudolino
50p
50p
Posty: 78
Od: 11 mar 2009, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Niecierpki z nasion

Post »

Ewelinko one jak je podkarmisz rosną jak szalone,2 na pewno spokojnie wystarczą. Ja sieję dziś z własnych nasion, ciekawa jestem wschodów, bo u mnie już różnie było ze wschodami. Bywały cienkie lata.
Katarzyna
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Niecierpki z nasion

Post »

Kasiu ( jeśli tak mogę się zwracać bo nie każda Katarzyna to lubi :D ) czytałam forum i właśnie o tych niepewnych wschodach walleriana dlatego bałam się , że nic z tego nie wyjdzie. Na szczęście kiełkują i mam nadzieję uzyskać troszkę sadzonek. Dzięki wielkie za informację i powodzenia życzę :wit .
Awatar użytkownika
baudolino
50p
50p
Posty: 78
Od: 11 mar 2009, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Niecierpki z nasion

Post »

Dokładnie wszystko się zgadza, a możesz do mnie mówić jak chcesz.
Katarzyna
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”