Reanimacja storczyków, w kamykach ,żwirku itp cz.1

Zablokowany
elifit
50p
50p
Posty: 57
Od: 3 kwie 2011, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Możesz spróbować Topsinem. Póki są liście to jest nadzieja. Aczkolwiek ja miałam taki przypadek jak twój i się nie udało.

Do koleżanki wyżej, marne szanse na uratowanie jeśli stożek wzrostu spleśniał. Moja rada to kupić coś na pocieszenie ;)
Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Dzięki za radę. Dziś zamówiłam Topsin.ale u mnie chyba jest nadzieja bo niżej zauważyłam grubszy zielony korzonek a nawet dwa chyba :D Myślę, że będzie dobrze z nim.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Ela_84, z pierwszego to już nic nie będzie, brak stożka wzrostu, jak i zdrowego systemu korzeniowego. Drugi jest w nieco lepszym stanie(choć i mu nie daję ich za wiele) i być może jakaś szansa istnieje by wypuścił Basal Keiki. Oczywiście wszystko zależy od stanu korzeni, bo jeżeli uschną wszystkie, to storczyk będzie nadawał się tylko do kosza.

Aniula85, przy opisie pomocne były by też zdjęcia. Być może ma za wilgotno, stąd ta pleśń, a na pewno za rzadko był wietrzony. Poczytaj na forum o reanimacji nad wodą, keramzycie lub kamykach.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Dzięki.Poczytam. Może za mało wietrzyłam faktycznie. Kamyków nie mam,tylko trochę keramzytu.
Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Wstawiam zdjęcia mojego storczyka.Dzisiaj ucięłam mu czarny korzeń , obskrobałam go z czarnego nalotu i teraz wygląda lepiej, ale widać ,że korzonki , które zaczęły wychodzić są czarne- jakby pleśń atakowała.
Po drugiej stronie storczyka widać , że sa zgrubienia i będa wychodzić korzenie, a jeden taki jasno-zielony to korzonek? bo nie wiem co to? takie zgrubienie dziwne..
Jeśli chodzi o liście to są w dotyku miękkie i lekko pomarszczone, w niektórych miejscach mają ranki- chyba od pleśni- za wilgotno miały. Na szczęście sa sztywne od doł? i stożek wzrostu też jest w porządku. Liście koloru nie zmieniają, straciłam tylko jeden liść.
Storczyka mam od marca 2015r- odkąd zakochałam się w tych kwiatach. Mam ich w kolekcji już 10- w tym 3 keiki posadzone samodzielnie :-) Reszta ma się dobrze, niektóre ponownie będą kwitły, a ten mi zmarniał jedyny. Ważny dla mnie bo od męża na Dzień Kobiet :-) Mam nadzieję, że go uratuję .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Nie jest tak źle jak myślałam po opisie. Te korzenie mimo że tak nieładnie wyglądają, to wciąż są żywe. Powinny niebawem ponownie zacząć rosnąć, tylko nie zamaczaj ich wodą.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

No właśnie nie jest tak źle :-) pociesza mnie ten fakt , że inne storczyki był w gorszym stanie.
Kupiłam topsin 500 i mam go użyć na roślinkę? Tylko nie wiem za bardzo jak? Mam go rozcieńczyć z wodą i na korzonki? czy cały korzeń?
Nie będę moczyła storczyka, jest nad szklanką do wina :-) Na dnie jest trochę wody, ale nie sięga do niej.
Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Proszę o pomoc. Dawno nikt sie nie odzywa. Mój storczyk marnieje, odkąd wyjęłam go z keramzytu stał się bardziej wiotki, liście opadają, pomarszczyły się . Spryskałam go Topsinem, wysechł i postawiłam go nad wodą, ale obawiam się że ze względu na grzejniki może być mu za sucho, mimo że nad wodą jest.
Może spryskiwać liście albo moczyć w wodzie? Nie wiem co robić.
Wsadziłabym go w kamienie może , ale ich nie mam.. chyba że poszukam u kogoś.. mam tylko takie kamyki ozdobne wysypane koło domu, ale nie wiem czy się nadają.
tiffie
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 26 paź 2015, o 11:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

U mnie bardzo pomogło kładzenie na liście mokrych wacików. Storczyk odżywa w keramzycie, ale korzeni nie miał w ogóle to waciki były jedynym sposobem podlewania :)
Ale są tu na forum dużo mądrzejsze osoby, to poczekaj aż potwierdzą. ;)
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Aniula85, mogą być, jeżeli to zwykłe kamienie. Te storczyki nie lubią wapnia, więc zawierające go odpadają. Grzejnik przykręć na 2, lub 3. Storczyk marnieje z powodu braku korzeni. Waciki są bardzo skuteczne, jeżeli chodzi o zwiędłe liście, więc na pewno polecam. Namoczone w przegotowanej odstanej wodzie, nakładamy na ok. 1godz. najlepiej z rana, jak słońce nie 'parzy' bezpośrednio na roślinę. O tej porze jeszcze tak mocno nie grzeje, ale jak tylko zrobi się cieplej, należy go unikać. Przy nakładaniu na liście wacików, uważaj aby woda nie dostała się do środka trzonu.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Dobrze. dziękuję.wsadziłam go dwa dni temu w te kamienie. Zrobiłam już raz okłady z wacików. Storczyk stoi w szklanym pucharku od lodów na podstawce z keramzytem i wodą, żeby parowała.Na grzejniki nakładam mokrą pieluchę dziecięcą, bo niestety nie mam opcji przykręcania grzejnika ;( ale to też dobre bo wtedy zwiększam im wilgotność.Mam nadzieję, że go odratuję. A przykrywać go może folią dodatkowo czy nie? Bo planowałam go włożyć do foliówki i zawiązać i odkrywać np.na noc.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Może lepiej nie przykrywaj, zostaw go w spokoju, niech rośnie. Dla zwiększania wilgotności, postaw pod doniczkę dwie podstawki różnej wielkości. Pomiędzy nimi nalej wody, tak aby spód doniczki nie miał z nią kontaktu. A jak wyschnie - dolej. :wink:
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
tynia83
200p
200p
Posty: 443
Od: 13 lip 2012, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

:wit
Przedstawiam kilka moich roślin z prośbą o radę.
Ten to mini kupiony na wyprzedaży w o..
Obrazek

ten to normalnej wielkości też na wyprzedaży
Obrazek
i jego zbliżenie
Obrazek

Kupiłam je niedawno.
Czy mam obciąć wszystko poniżej wstawić do pojemnika przeźroczystego z keramzytem, nalać odrobinę wody i czekać. Korzenie to porażka, gdy je kupiłam to mini był włożony w szklany wazon z takimi kulkami hydro chyba, a duży zamoczony ponad miarę w donicy.

Mam też ponad dwa lata ten okaz, ale i on ostatnio coś nawala - a w ogóle to, czy przypadkiem nie są to dwa okazy??
Obrazek
Obrazek
i korzenie
Obrazek
Ten mini mam ponad rok
Obrazek
Obrazek

Proszę o dobre rady, bo w swojej niewiedzy nie chcę im zaszkodzić.
Prześledziłam ten wątek i dwa pierwsze chciałabym ratować tą metodą. Czy dwa starsze egzemplarze też potrzebują pomocy?
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”