Poliwęglan - czy nadaje się na pokrycie szklarni?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Poliwęglan - czy nadaje się na pokrycie szklarni?

Post »

myszaa pisze:Ma niższą przepuszczalność światła,
a i tak dużo wyższą niż folia ogrodowa. Dużo, firmowych małych szklarni jest robione z tego materiału. Dodatkowo szyby są firmowo zmatowione, a to jak wiadomo dość skutecznie ogranicza ilość światła.
martika30
100p
100p
Posty: 174
Od: 21 sie 2013, o 08:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Poliwęglan - czy nadaje się na pokrycie szklarni?

Post »

Firmy oferujące poliweglan podają przepuszczalność światła w granicach 65-85%. A jaką ma folia.
martika30
100p
100p
Posty: 174
Od: 21 sie 2013, o 08:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Poliwęglan - czy nadaje się na pokrycie szklarni?

Post »

A może ktoś ma już taką szklarnie i chciałby się wypowiedzieć jak rosną w niej rośliny np. pomidory, pelargonie, siewki kwiatów jednorocznych itp? To była by bardzo cenna informacja.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Poliwęglan - czy nadaje się na pokrycie szklarni?

Post »

Mam szklarnię, którą oszkliłem szkłem z odzysku okien rozbiórkowych, pewnie popełniłem błąd, bo są różne szkła i do obiektów ogrodniczych mają specjalny skład chemiczny. Pewnie, też tak może być plastikiem, kiedyś poliwęglan szybko matowiał i coraz mniej przepuszczał światła. Ale technologia idzie do przodu i są coraz lepsze parametry. Więc, jeśli ktoś ma poliwęglan, to zależy jeszcze jaki i od tego będzie zależało powodzenie w uprawie.
martika30
100p
100p
Posty: 174
Od: 21 sie 2013, o 08:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Poliwęglan - czy nadaje się na pokrycie szklarni?

Post »

Ja też miałam swoją pierwszą szklarenkę z okien i bardzo dobrze rosły roślinki i kwitły. To były okna ok.20 letnie. Niektóre miały podwójną szybe ale takie dałam na boczne sciany.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Poliwęglan - czy nadaje się na pokrycie szklarni?

Post »

Cosik źle zrobili.
Albo poliwęglan jest zbyt ciasno spasowany, np. brak dylatacji. lub konstrukcja drewniana nie ma odpowiedniej sztywności.
martika30
100p
100p
Posty: 174
Od: 21 sie 2013, o 08:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Poliwęglan - czy nadaje się na pokrycie szklarni?

Post »

Moje szklarenka jak jest pozamykana to nic nie słychac, natomiast jak pootwieram okna to gdy wieje szklarnia się"odzywa".
Wiatr wchodzi do środka no i są takie podmuchy co powodują jakiś tam dzwięk.
Wiec może jest tez za dużo szpar a moze za ciasno poukładane płyty. To musi fachowiec określić, ja pisze o swoich doświadczeniach ze szklaną szklarnią. :wit
Eks-kaktusiarz
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 22 wrz 2013, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Poliwęglan - czy nadaje się na pokrycie szklarni?

Post »

Stoję przed podobnym dylematem jak założyciel tego wątku, zastanawiam się jednak poważnie nad zastosowaniem do pokrycia szklarni pleksi SDP Alltop ze względu na przepuszczalność UV.

Zastanawia mnie tylko te 98-99% przepuszczalności światła dla 6 letniego poliwęglanu u GrzegorzaR jeżeli producent podaje do 85% dla płyt nowych. ;:oj
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Poliwęglan - czy nadaje się na pokrycie szklarni?

Post »

GrzegorzR pisze:Przepuszcza ok 98-99%, więc w czym problem. Mam kryty poliwęglanem ogród zimowy. Bez śladu uszkodzeń po 6 latach.
żaden poliwęglan nie ma takiej przepuszczalności światła max to około 85% ;:222

efelinka988 pisze:oj to bieda... czeka mnie rozmowa z "fachowcami"... Tak myślałam że to nie jest normalne. A czy dałoby się to jakoś naprawić?
Dopytuje się bo jak będę rozmawiać to przynajmniej będę w temacie :)

efekt trzasków jest normalną pracą kurczenia się i rozszerzania płyt oraz pewnie jeszcze do tego drewna szczególnie na większych powierzchniach . płyty powinny mieć około 1 cm luzu na swobodną pracę , to że występują trzaski jest spowodowane tym że nie pracują płynnie , ale stopniowo - taki urok połączenie drewna i poliwęglanu ..
martika30
100p
100p
Posty: 174
Od: 21 sie 2013, o 08:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Poliwęglan - czy nadaje się na pokrycie szklarni?

Post »

Nooo markonix napisz coś jeszcze o tych szklarniach, bo masz pojęcie o tym ;:108
Mnie to zastanawia czy te 85% wystarcza dla roślin rabatowych do kwitnięcia i normalnego rozwoju(żeby rośliny "nie wybiegały").
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Poliwęglan - czy nadaje się na pokrycie szklarni?

Post »

Akurat szklarnie to miałem pokrytą folią :;230 , a poliwęglanem mam zadaszony taras .....
Co do wybiegania roślin to raczej się tym nie przejmuj , wystarczy im światła szczególnie jeśli umieścisz szklarnię w miarę słonecznym miejscu - przy bardzo mocnym nasłonecznieniu takie obniżenie przepuszczalności nawet jest pożądane nie będzie tak gorąco .

efelinka988 zapomniałem dopisać że mocnym źródłem trzasków są również zamontowane rynny - szczególnie plastikowe .
Eks-kaktusiarz
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 22 wrz 2013, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Poliwęglan - czy nadaje się na pokrycie szklarni?

Post »

Nie pozostaje mi nic innego jak zgodzić się z kolegą markonix co do ilości światła, mało tego te 85% wystarczy nawet dla większości kaktusów, a co dopiero naszym "rabatowym".
Oczywiście jeżeli chodzi o kaktusy słowo "wystarczy" nie jest równoznaczne ze słowem "oświetlenie optymalne" chociaż znam kilka kolekcji gdzie pod takim zadaszeniem kaktusy wspaniale rosną i kwitną!
Awatar użytkownika
iwek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1504
Od: 8 cze 2014, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Poliwęglan - czy nadaje się na pokrycie szklarni?

Post »

Odnawiam wątek.Miałam szklarnię foliową kupioną niestety zimy nie przetrwała.Myślę o szklarni z poliwęglanu kupionej tylko do złożenia czyli z całym korpusem plus poliwęglan.Jestem nowicjuszką w szklarniach podpowiedzcie mi czy warto a może gdzie kupowaliście?
Pozdrawiam Iwona
Moje kwiatki
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”