Kosaciec (Irys) - uprawa

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

U mnie kwitną irysy niemieckie, najwyższy z nich jest żółty.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Graszka 2
500p
500p
Posty: 540
Od: 14 mar 2008, o 19:16
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Deirde masz przepiękne irysy.


po prostu biały, też niemiecki.

Obrazek
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Graszka 2 dzięki za komplement, zakwitły mi już irysy syberyjskie, bardzo lubie irysy ale u nas nie ma zbyt dużego wyboru kolorów, można czasem coś kupić w marketach ale trzeba uważać na korzenie, kupiłam dwa biało-żółte, jeden będzie kwitł więć zrobie mu fotkę.

Obrazek
Awatar użytkownika
Graszka 2
500p
500p
Posty: 540
Od: 14 mar 2008, o 19:16
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Deirde
Jestem ciekawa biało-żótego. Czekam czy przebije urodą tego Twojego
Obrazek

Zacytuję odrobinę artykułu z czasopisma " Naj"
Irys książę tęczy

"Barwne, delikatnie żyłkowane płatki kosaćców zainspirowały botaników do nadania im nazwy iris, co po grecku znaczy tęcza

Polska nazwa - kosaciec - nawiązuje do kształtu liści, zwężających się od nasady ku czubkowi jak ostrze kosy. Zaletą liści kosaćców jest to , że nie zasychają one od razu po przekwitnieniu, lecz jeszcze długo ich kępy zdobią ogród żywą zielenią. Jednak najbardziej dekoracyjne są , oczywiście, eleganckie kwiaty irysów.
Najczęściej uprawia się kosaćce kremowożółte lub białolila, a przecież skala barw i rozmaitość kształtów tych pięknych kwiatów jest ogromna.Są irysy jedno- lub dwubarwne, o szerokiej gamie odcieni - od pastelowych żółtych, srebrzystobłękitnych i cielistoróżowych po miedziane, purpurowe, bordo i ciemnofioletowe. Korony kwiatów mają płatki wąskie lub bujne, fantazyjnie karbowane. Niektóre irysy kształtem przypominają storczyki, inne wyglądają jak egzotyczne motyle. Wielu odmianom dodaje urody delikatne żyłkowanie płatków
Korona kwiatu z bródką czy bez?
Najokazalej wyglądają kwiaty kosaćców bródkowych , o płatkach górnych tworzących kopułę i dolnych zaopatrzonych w pasemko żółtych, pomarańczowych lub białych włosków - tzw. bródkę.
Subtelna różnica faktury płatków górnych i dolnych sprawia, że te pierwsze wyglądają, jakby były z jedwabiu, a drugie sprawiają wrażenie zrobionych z aksamitu. Wyhodowano z nich mnóstwo dekoracyjnych odmian ( np.popularne kosaćce niemieckie ).
Większość kosaćców bródkowych tworzy kilka kwiatów na jednym pędzie.
Obrazek

Natomiast kosaćce bezbródkowe mają gładkie, pozbawione bródki dolne płatki kwiatów, za to często ozdobione są atrakcyjnym żyłkowaniem.Do tej grupy należą kosaćce syberyjskie o długich, ciemnozielonych liściach,"


moje syberyjskie dzisiaj
Obrazek

Obrazek

różnica wielkości pomiędzy niemieckim i syberyjskim jest bardzo duża. Cały kwiat syberyjskiego to nawet niecały płatek niiemieckiego. Ale w kępie syberyjskich jest bardzo dużo.
Obrazek
Mirabilis
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1001
Od: 27 maja 2006, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Graszko, ten błękitny kolor syberyjskiego jest prześliczny. Gdybyś miała go za dużo .... :oops:
Dziel się swoją wiedzą. To sposób na osiągnięcie nieśmiertelności.
Awatar użytkownika
Graszka 2
500p
500p
Posty: 540
Od: 14 mar 2008, o 19:16
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Mam za dużo , ale to jest ten sam , który pokazała Deirde.
Trzy razy robiłam podejście do zdjęć syberyjskiego.Nie wychodziły. Wybrałam te które wstawiłam. W rzeczywistości jest ciemniejszy. To ten kolor znany od lat ogrodowy fiolecik.
może tutaj coś znajdziesz
http://www.byliny.eu/kosacce_syb.htm

ale zobacz zdjęcie z inernetu
Obrazek
niby odmiana ogrodowa , bardziej idzie w niebieski niz fiolet , ale to prawdopodobnie ciągle ten sam.
Mirabilis
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1001
Od: 27 maja 2006, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Graszko, Próbowałam znaleźć zdjęcie swojego sybiraka, ale chyba takowego nie mam. Obejrzałam zdjęcia polecone przez Ciebie. Mój jest zdecydowanie ciemniejszy (raczej fiolet) i kwitnie późno, gdy inne syberyjskie są już po kwitnieniu.
Dziel się swoją wiedzą. To sposób na osiągnięcie nieśmiertelności.
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Graszko - znalazłam wczoraj coś ciekawego w ogródku, jeśli jesteś zainteresowana tym brązowym to moge Ci go przesłać jesienią, mi z koleji podoba się ten biały, jeśli wieć miałabyś go więcej to możemy się zamienić.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
bobi
500p
500p
Posty: 768
Od: 12 maja 2006, o 09:00
Lokalizacja: Poznań

Post »

Graszka 2 pisze: (...) moje syberyjskie dzisiaj
Obrazek
U mnie efemeryczne białe, syberyjskie są przed granatowymi ...

Obrazek
Pozdrawiam, Baśka
Awatar użytkownika
Graszka 2
500p
500p
Posty: 540
Od: 14 mar 2008, o 19:16
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Bobi to jest rewelacja .
Mirabilis wysyłka jesienią.
Deirde białe niemieckie będą Twoje. Zobacz jak sie panoszą u mnie na rabacie . Innych kwiatów za bardzo nie widać :D One królują . Biały pięciornik jest cudowny, ale znika przy nich.

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Graszka2 - bardzo Ci dziękuje, białych jeszcze nie mam w kolekcji, chyba jak je prześlemy w czerwcu będzie dobrze, zgadamy się na pw, mój ostatni będzie biało-piaskowy, teraz zakwitł taki w kolorze starego wina, duży kwiat i długa łodyga, Bobi - te białe syberyjskie są bardzo ciekawe, gdzieś w sklepie widziałam syberyjskie w kolorze różowym.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
bobi
500p
500p
Posty: 768
Od: 12 maja 2006, o 09:00
Lokalizacja: Poznań

Post »

Graszko, Deirde, ten biały syberyjski ślicznie wypał na zdjęciu :D , lecz on jest naprawdę malusi i efemeryczny :D

Obrazek

... w porównaniu z innym syberyjskim ...

Obrazek

Obrazek

... w porównaniu z bródkowym ...

Obrazek

Obrazek

Graszko, kolekcjonerko białości :) jeśli jesteś chętna, to w sierpniu mogę kawałek Tobie podesłać. Będę robić przemeblowanie na tej rabatce.
Pozdrawiam, Baśka
Awatar użytkownika
Graszka 2
500p
500p
Posty: 540
Od: 14 mar 2008, o 19:16
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Bobi, masz miniaturkę hosty o liściach lancetowatych z białym brzegiem ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”