Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
vegas2107
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 lis 2016, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: słupsk

Re: Identyfikacja roślin doniczkowych cz. 2

Post »

To to jest pęd albo korzeń?
Obrazek




Obrazek
Życie jest zbyt piękne by umierać....
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Identyfikacja roślin doniczkowych cz. 2

Post »

Korzeń oczywiście
anetade
50p
50p
Posty: 65
Od: 22 gru 2016, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witajcie, może najpierw się przedstawie. Nazywam się Aneta, z pół roku temu otrzymałam od rodziców przepiękną jukkę,która przez pierwsze miesiące rewelacyjnie się prezentowała. Szpiczaste zdrowe liście. Od jakiegoś miesiąca, lisie zaczynają mi żółknąć, najpierw zauważyłm że te od dołu, potem ten proceder zaczął się powiększać ;:185. Liście najpierw robią się jasno zielone i przechodzą w kolor zółty, do tego wszystkiego zauwazyłam że liście zaczynają się zwijać w rulon a przy wyższym piuropuszu te dolne tak jakby wyginać i marszyć. Uznałam,że to za mało światla. Juke przestawilam bliżej okna i przestałam podlewać, bo jeszcze niedawno podlewałam ją dość obficie, albo po prostu wstawiałam do wanny i dawałam jej po prostu pić. Potem doczytałam,że kwiat powinno podlewać się wodą odstaną i przygotowaną, ;:124 czyli jakby nie patrzeć sama zaczełam zabijać moją piękna ukochaną rośline,no ale człowiek uczy się całe życie. Ja jestem kompletnym laikiem w kwestii dbania o kwiaty. Może ktoś bedzie w stanie mi pomoc, juka stoi w dość dużej podłużnej donicy, która wstawiona jest do osłonki, doniczka ma dwie dziurki do odpływu. Nie mam pojecia jak jej pomoc i co jest przyczyną żółknięcia ,wyginania i zwijania się lisci w rulon :(

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
jak jestem czegoś pewna,to jestem pewna siebie.
:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeśli problem zaczął się przed zmianą stanowiska, przyczyna leży po: zbyt ciemnym stanowisku, zbyt obfitym podlewaniu. Do tego można dodać pewnie niewłaściwe podłoże oraz prawdopodobnie zbyt dużą doniczkę.
Teraz czy obecne stanowisko ma słoneczne? W jakim rośnie ziemi? Kiedy była przesadzana i do jak większej doniczki?
Każdy kiedyś był laikiem, ale po otrzymaniu nowej rośliny warto po prostu od razu poczytać o warunkach uprawy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
anetade
50p
50p
Posty: 65
Od: 22 gru 2016, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Norbert, serdecznie dziękuję Ci za ekspresową odpowiedź ,martwiłam się że trochę to będzie trwało. Jeżeli chodzi o pytania które zadałeś:
mam strasznie ciemne mieszkanie, w salonie mam jedno małe okienko,postawiłam jukke najbliżej okna jak tylko mogłam, tzn. prawdopodobnie mogłabym bliżej ale nie chciałam stawiać jej bezpośrednio przy kaloryferze, mamy okres grzewczy i nie chce żeby mi kwiat od przegrzania padł, chyba ze to np nie będzie jej jakoś specjalnie szkodzić. Dodam też,że mam nawilżacz powietrza w domu i to dość dobry, czy w takiej sytuacji jak postawie jukke przy kaloryferze a nawilżacz powietrza będzie chodził to nie będzie jej to szkodziło? W ciągu dnia dochodzi do niej światło,ale nie wiem czy wystarczająco ;:145
Z tego co wyczytałam jak jukka będzie miała ciepło i wilgotno to będzie rosła, a w zimie jest to niezalecane.
Dopiero tutaj wyczytałam,że jukka powinna mieć odpowiednią ziemie i to jeszcze rozluźnioną. Obecnie jest to ziemia UNIWERSALNA trzymająca wilgoć ;:218
Jukę otrzymałam we wrześniu w standardowej sklepowej doniczce, musiałam ją rozcinać żeby w ogóle wyjąć ją z tej donicy, przesadziłam ją do nieco większej i tak od września stała i sobie rosła, od jakiegoś miesiąca zaczęła mi marnieć,ale faktycznie w poprzednim kącie miała naprawdę mało światła. Co robić? Kupić ziemie do palm i dracen zmieszać z agroperlitem a na dnie donicy zrobić drenaż z kermazytu i przez jakiś czas nie podlewać? Przeczytałam całe 30 stron wątku i naprawdę sporo się dowiedziałam z tym że nie do końca jestem pewna co dolega juce i jakie działania podjąć.
Dodam jeszcze,że problem pojawił się PRZED przestawieniem jukki w nieco jaśniejsze miejsce.

Załączam zdj:



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
jak jestem czegoś pewna,to jestem pewna siebie.
:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Na początek Ciebie zmartwię, niestety Jukka nie nadaje się do uprawy w ciemnym pomieszczeniu, bo potrzebuje przez cały rok słonecznego stanowiska. Jeśli nie możesz takiego zagwarantować, to dla dobra rośliny, proponuję oddać z powrotem rodzicom, gdzie jak sama napisałaś bardzo dobrze rosła. U Ciebie po prostu zmarnieje, wyciągnie i będzie podatna na różne choroby i w końcu padnie.
Druga sprawa, ziemia uniwersalna, a szczególnie bez żadnego rozluźniacza nie nadaje się do uprawy Jukki. Prawidłowe podłoże, to mieszanka ziemi do palm oraz żwirku w proporcji ok 2:1. Na dnie doniczki powinien być drenaż np. z keramzytu. Rozmiar doniczki też ma znaczenie, bo jeśli posadzisz do dużo większej, trudniej będzie kontrolować wilgotność podłoża, wg przyjętej zasady sadzisz do doniczki o rozmiar większej od dotychczasowej, czyli o ok. 1,5 - 3 cm na średnicy.
Proponowałbym przesadzić do właściwego podłoża i odpowiedniej wielkości doniczki. Przy okazji sprawdzisz stan korzeni, bo mogło dojść do ich uszkodzenia wskutek przelania.
Niemniej i tak musisz, o czym napisałem na samym początku, zapewnić słoneczne stanowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
anetade
50p
50p
Posty: 65
Od: 22 gru 2016, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Myślę,że znajdę jakies rozwiazanie. Przestawie ją do innego pokoju w ktorym nie grzeje i postawie ja przy oknie. Jeszcze jedno pytanie z mojej strony na co zwrócić uwagę przy przesadzaniu rosliny? Jak powinna wygladac bryla korzeniowa i jak ewentualnie dzialać jezeli cos bedzie z nia nie tak? Naprawdę zależy mi na tej roślinie ;:218
jak jestem czegoś pewna,to jestem pewna siebie.
:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Aneta, tu nie chodzi o kaloryfer, tylko o słoneczne stanowisko.

Co do korzeni, to żeby nie były nadgniłe. Jak będą, trzeba takie poodcinać, a miejsca cięcia obsypać cynamonem i zostawić do obeschnięcia dzień, dwa poza doniczką.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
anetade
50p
50p
Posty: 65
Od: 22 gru 2016, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Rozumiem, ale nie chciałabym przegrzać rośliny, a kaloryfer mam pod oknem, jak jukka stanie przy oknie to będzie miała dostatecznie światła, w okresie letnim przestawię ją do salonu bo przestane grzać. Jak mniej więcej wyglądają zdrowe korzenie a,czym charakteryzują się zgniłe? Jeżeli przesadzę roślinę jaki czas jej nie podlewać?
jak jestem czegoś pewna,to jestem pewna siebie.
:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Aneta, suche powietrze akurat w przypadku Jukki nie zaszkodzi. W żadnym wypadku nie odsuwaj rośliny od okna.
Poza tym mam wrażenie, że nie odróżniasz jasnego stanowiska od słonecznego. Jakie jest dla Ciebie jasne stanowisko? Na pewno nie może stać w tym miejscu co na zdjęciu - tam ma za ciemno. Dwa, słoneczne stanowisko to takie, jak np. południowa ew. zachodnia czy w ostateczności wschodnią wystawa tuż przed oknem, a nie gdzieś obok. Słońce musi padać na roślinę przynajmniej kilka godzin dziennie. Wcześniej napisałaś, że masz ciemne mieszkanie, a takich warunkach Jukka nie będzie dobrze rosnąć i nie będzie to na zasadzie, że jakoś to będzie, bo nie będzie. Latem dobrze wystawić Jukke np. na balkon.

Ile masz słońca dziennie w słoneczny dzień?

Co do korzeni, zgniłe korzenie to po prostu miękkie korzenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
anetade
50p
50p
Posty: 65
Od: 22 gru 2016, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ja mam okna od zachodniej strony,wiec mysle ze nie jest najgorzej. Przesadze jukke i przestawie w sloneczne,chlodne miejsce.
jak jestem czegoś pewna,to jestem pewna siebie.
:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Aha, pousuwaj chore liście - odetnij przy nasadzie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
anetade
50p
50p
Posty: 65
Od: 22 gru 2016, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Norbert, dziękuję Ci za pomoc. Dam znać jak roślinka reaguje po zmianie :)
Pozdrawiam!


---29 gru 2016, o 12:33---

norbert76 pisze:Aha, pousuwaj chore liście - odetnij przy nasadzie.
Hej,to znowu ja. Norbert jeszcze jedno pytanie do Ciebie, dzisiaj idę do sklepu ogrodniczego po wszystkie potrzebne materiały do przesadzenia jukki w odpowiednie podłoże. Nie podlewałam jej już z około 2 tyg. Po przesadzeniu rośliny ile jeszcze trzymać ją w suchości?
P.S
O czym mogą świadczyć czarne plamki już na zżółkłych i suchych liściach?
jak jestem czegoś pewna,to jestem pewna siebie.
:)
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”