Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Możesz wrzucić zdjęcia? Jeśli pędy opadły to raczej tylko wskutek przelania, które niekoniecznie musi być od nadmiernego podlewania, ale też użycia zbyt mało przepuszczalnej ziemi, wstawienia doniczki w osłonkę, posadzenia w zbyt dużą doniczkę w stosunku do bryły korzeniowej, itd. Może to być też od nadmiernego przesuszenia podłoża.
Tak czy owak będą potrzebne zdjęcia wraz z dokladniejszym opisem pielęgnacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
portugalia
50p
50p
Posty: 98
Od: 3 lip 2011, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mój problem z juka prezentuje się na zdjęciu tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Może komuś uda się zdiagnozować co jej jest i jak pomóc.
Podlewam ja raz na tydzień, cały czas tak samo odkąd ja mam, i na początku przed długi czas wszystko jej pasowało bez problemu, zaczęła być taka licha, liście zwiotczałe i opadłe, kolor też nie taki jak powinien, więc przesadziłem ją do większej doniczki, ale to nic nie pomaga, raz na jakiś czas wszystkie moje juki dokarmiam odpowiednim dla nich nawozem do juk i dracen.
Stoi w tym samym miejscu od początku dobrze nasłonecznione. Dodatkowo raz na jakiś czas nawilżam liście i je spryskuje wodą.
Ostatnio widzę że te młode liście które wychodzą z środka zaczęły schnąć.

Jeżeli ktoś wie co może jej być i jak ja można ratować proszę o wpisy. W razie podania jeszcze jakiś szczegółów co do rośliny żeby ją zdiagnozować, pytajcie.
Czekam na Waszą pomoc.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=27&t=45726" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jak dla mnie, to jest efekt przelania, spowodowane tym o czym pisałem w poprzednim wyżej poście.
Pierwsze pytanie, czy doniczka w której jest posadzona ma odpływ, bo nie widzę podstawki?
Drugie - w jakiej rośnie ziemi? Z tego co widzę, to chyba zwykła uniwersalna w dodatku pewnie nie dałeś do niej żadnego rozluźniacza. Prawidłowa to ziemia do palm zmieszana dodatkowo z agroperlitem albo gruboziarnistym piaskiem. Juki powinny mieć bardziej przepuszczalną ziemię. Przy mało przepuszczalnej ziemi przy podlewaniu raz na tydzień, ziemia może niewystarczająco przesychać, dochodzić do zastoin wodnych i gnicia korzeni oraz do załapania choroby grzybowej. Co już się mogło stać, skoro zaczęły brązowieć jeszcze nierozwinięte liście. Pociągnij delikatnie za najmłodsze liście - jeśli wyjdą bez oporu, z tego odrosta już nic nie będzie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
portugalia
50p
50p
Posty: 98
Od: 3 lip 2011, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Doniczka ma odpływ w podstawce nigdy nie stała woda nawet po obfitym podlaniu.
Ziemia była kupiona typowo do juk i dracen (Biovita) na samym dole doniczki dawałem grubszy drenaż z kamyków.
Podczas przesadzania nie zaobserwowałem żeby bryła była bardzo wilgotna albo żeby jakieś korzenie były przygnite.
Liście z środka nie chcą wyjść trzymają się solidnie, więc chyba jeszcze nie jest najgorzej i jeszcze za późno na ratunek.

Co teraz można zrobić z tym przypadku?
Myślałem żeby wyjąc bryłę korzeniową np. na noc żeby trochę ta ziemia się obsuszyła jeżeli jest to przelania.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=27&t=45726" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie sadzi się roślin bezpośrednio do kupnej ziemi, a szczególnie roślin wymagających przepuszczalnego podłoża, jak juki. Do nawet dedykowanej ziemi trzeba dodawać rozluźniacza. Bez niego ziemia wolniej przesycha i do korzeni dociera mniej powietrza. Nawet nie przelewając może dojść do przelania.
Druga sprawa, nie powinno się podlewać dokładnie co do dnia, a uwzględniając warunki panujące na zewnątrz: jak pada deszcz podlewamy rzadziej, jak świeci słońce i widzisz, że ziemia robi się jasna z wierzchu wtedy może zaistnieć potrzeba podlania nieco wcześniej. Inna sprawa, że Juki to rośliny które prędzej wytrzymają, jak opóźnisz podlanie, niż podlejesz za szybko.
Trzecia sprawa, wielkość doniczki: przy przesadzaniu powinno się dopasować jej rozmiar do wielkości bryły korzeniowej. Nie powinna być większa, niż ok. 2 cm na średnicy.

I teraz musisz sprawdzić stan korzeni. W międzyczasie przygotuj nową mieszankę, ale już zmieszanej z rozluźniaczem, czyli tak jak pisałem albo z agroperlitem albo gruboziarnistym piaskiem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
portugalia
50p
50p
Posty: 98
Od: 3 lip 2011, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

norbert76 pisze:I teraz musisz sprawdzić stan korzeni. W międzyczasie przygotuj nową mieszankę, ale już zmieszanej z rozluźniaczem, czyli tak jak pisałem albo z agroperlitem albo gruboziarnistym piaskiem.
Czy po wyjęciu bryły korzeniowej obtrząsnąć ją lekko z tej starej wilgotnej ziemi?
Na co zwrócić uwagę po wyciągnięciu z doniczki patrząc i sprawdzając korzeń ?
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=27&t=45726" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Czy korzenie nie są miękkie. Zdrowe korzenie u Juki powinny być białawe. Nie musisz dokładnie otrzepywać, wystarczy z grubsza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
portugalia
50p
50p
Posty: 98
Od: 3 lip 2011, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

norbert76 pisze:Czy korzenie nie są miękkie. Zdrowe korzenie u Juki powinny być białawe. Nie musisz dokładnie otrzepywać, wystarczy z grubsza.
Jutro przystępuje do akcji ratunkowej.
Mam pytanie czy mogę coś zrobić z oderwanym pędem który odchodzi od pnia?
Wsadzić jeszcze do ziemi, wody, wyrzucić ?
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=27&t=45726" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Możesz spróbować ukorzenić, tutaj znajdziesz wskazówki, jak to najlepiej zrobić:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=3428
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
portugalia
50p
50p
Posty: 98
Od: 3 lip 2011, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mojej walki z odbudowaniem juki ciąg dalszy, poniżej na zdjęciach pokazuje jaki miałem i mam drenaż na dnie doniczki.
Każda moja juka ma taki drenaż.
Obrazek

Wyciągałem juke z doniczki, żeby zobaczyć jak wygląda bryła korzeniowa.
Obrazek
Obrazek

Kupiłem też perlit i w takim stosunku jak na zdjęciu rozmieszałem z ziemią i wsadziłem na nowo juke.
http://i64.tinypic.com/fcjvyh.jpg

Jakieś uwagi, poprawki? Wszystko dobrze?
Moje pytanie, czy po wsadzeniu podlać ją teraz czy nie? Jeżeli nie to kiedy dopiero?
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=27&t=45726" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ziemia była bardzo mocno zbita. Nowa mieszanka jest ok. Odczekaj parę dni z podlaniem, niech się ewentualne rany u korzeni się zagoją.
Postaw w jasnym słonecznym stanowisku i czekaj na efekty.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
portugalia
50p
50p
Posty: 98
Od: 3 lip 2011, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzięki za podpowiedz i pomoc, myślę że koło soboty będzie można ją trochę podlać, a te liście które wstawiłem do wody już po 4 dniach wypuściły małe korzonki, ile jeszcze poczekać żeby wsadzić je do ziemi ?
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=27&t=45726" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Pozwól im urosnąć na parę centymetrów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”