Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Geo
50p
50p
Posty: 79
Od: 15 lut 2008, o 14:19
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Proszę o poradę w kwestii doniczki dla zamioculcasa. Intuicyjnie czuję, że powinna być szeroka, aby nowe pędy miały gdzie wychodzić, ale może się mylę.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

adameck liść wkładasz pionowo ogonkiem w ziemię zagłębiając w ziemi na jakąś 1/3 jego wysokości - 2/3 zostają nad ziemią.

Geo
oczywiście że szeroka ale znów nie za bardzo, szerokość doniczki trzeba dopasować do tego w jakiej doniczce rosła roślina wcześniej czyli dać max o 6-8 cm większą w średnicy w przypadku jeśli to duża roślina, jeśli mniejsza i ma mniejsze bulwy to max 4 cm większa doniczka. :D
Geo
50p
50p
Posty: 79
Od: 15 lut 2008, o 14:19
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Hmmm, czyli kobieca intuicja tym razem by mnie zawiodła...
Dzięki Przemo!
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Widzę, że został poruszony tu temat o rozmnażaniu zamioculcasa. Mam do niego jeszcze pewne pytanie. Jakich listków do niego użyć? Czy tych młodszych mających dłuższe ogonki, czy też tych starszych? I jak się ma do tego podlewanie. Owszem ten kwiat podlewa się bardzo rzadko ale jak jest przy nawadnianiu listków(podkreślę że torf będzie wilgotny)? Z góry dzięki za odpowiedź, bo tak jak inni pragnę rozmnożyć moją piękność :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Moim zdaniem nie ma to znaczenia jakich użyjesz liści co zaś do tego w czym sadzimy ja mam posadzone listki w ziemi dla kaktusów wymieszanej z żwirem ale to tylko moje spostrzeżenie i nikt nie musi go wykorzystywać zresztą póki co nie widać by ani listki ani zresztą cała łodyga którą też posadziłem z kilkoma listkami zmieniły się jakoś(ani nie marnieją ani nie widać by cokolwiek się rozwijało to dość długi etap czasowy) a mam je od miesiąca podlewam raz na dwa tygodnie bardzo ostrożnie i niewiele. :D
Awatar użytkownika
szymka
500p
500p
Posty: 599
Od: 21 lip 2007, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Ja też próbuję rozmnożyć zamioculcasa z liści, ale jak na razie nic z tego, ani drgną...
W zasadzie to już moje drugie podejście, za pierwszym razem też się nie udało. Chyba robiłam coś nie tak.
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

szymka pisze:Ja też próbuję rozmnożyć zamioculcasa z liści, ale jak na razie nic z tego, ani drgną...
W zasadzie to już moje drugie podejście, za pierwszym razem też się nie udało. Chyba robiłam coś nie tak.
Szymko cierpliwości ! ja czekałam bardzo długo zanim liść drgnął.
A powiedz co zrobiłaś i dlaczego uważasz że było coś nie tak ?
Awatar użytkownika
effa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2752
Od: 16 wrz 2007, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

Dokładnie Szymko, trzeba dość długo czekać na efekt, także nie zrażaj się tylko cierpliwie czekaj, a na pewno za jakiś czas zacznie Ci coś wyrastać z listka :D
Pozdrawiam Ewa
Rośliny doniczkowe / Kaktusy
Awatar użytkownika
Chantico
50p
50p
Posty: 98
Od: 6 lut 2008, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

A ja dziś dostanę mojego pierwszego zamiokulkasa :D

Uzbrojona w forumową wiedzę teoretyczną na temat jego hodowli jestem gotowa na wyzwanie :wink:
Pozdrawiam :-)
Kasia
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Ja próbuję rozmnożyć moją roślinkę z liści i łodygi. Uciąłem jedną małą, która miała 4 listki i praktycznie rosłą w głębi zasłonięta przez inne duże kłącza. Dwa listki powędrowały do dwóch małych doniczek, a łodyga z pozostawionymi też dwoma do większej. Na razie nie widzę po liściach aby zaczęły marnieć, więc zobaczymy czy coś z tego będzie. Jeśli tak to czy lepiej rozmnażać z łodygi czy liści...
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

bigaczzz pisze:Ja próbuję rozmnożyć moją roślinkę z liści i łodygi. Uciąłem jedną małą, która miała 4 listki i praktycznie rosłą w głębi zasłonięta przez inne duże kłącza. Dwa listki powędrowały do dwóch małych doniczek, a łodyga z pozostawionymi też dwoma do większej. Na razie nie widzę po liściach aby zaczęły marnieć, więc zobaczymy czy coś z tego będzie. Jeśli tak to czy lepiej rozmnażać z łodygi czy liści...
Zauważyłam że z łodygi wytwarza się większa bulwa aniżeli z listka.
Mam porównanie - z listka najpierw wychodzą malutkie łodyżki z dwoma listeczkami, a z łodygi od razu dość spora -tez łodyga.
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

W sprawach takich kwiatków jak właśnie zamioculcas jest kompletnie zielony dlatego niecierpliwie czekam na efekty. Liczę na to aby rozmnożeniu się mi udało gdyż, wydanie 20 złotych na niewielki kwiatek dobrą ofertą nie jest. A jak wiadomo rośnie on szybko toteż z małego zamioculcasika może w niedługim czasie wyrosnąć coś większego :wink:
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

bigaczzz pisze:W sprawach takich kwiatków jak właśnie zamioculcas jest kompletnie zielony dlatego niecierpliwie czekam na efekty. Liczę na to aby rozmnożeniu się mi udało gdyż, wydanie 20 złotych na niewielki kwiatek dobrą ofertą nie jest. A jak wiadomo rośnie on szybko toteż z małego zamioculcasika może w niedługim czasie wyrosnąć coś większego :wink:
No nie wiem, u mnie jakoś słabo idzie, chyba coś muszę zrobić aby go pobudzić.
Czasami długo nic nie wypuszcza, a czasem kilka na raz.
Ja mam pecha, jednego mam ze cztery lata i co jedną łodygę wypuści to druga uschnie.
Chyba musi mieć równowagę.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”