Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Mateusz P
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 27 sty 2013, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie pow. Staszowski

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

magn0lia pisze:Ja chce na razie posadzic pare krzakow na moim warzywniaku, zeby zobaczyc jak wyglada taka uprawa. Czy to ma sens, bo piszecie coś o jakies ekstra przygotowanej ziemi?
Ma sens, ponieważ nie trudno przygotować mały skrawek ziemi pod bardziej wymagające rośliny typu ziemniaki. Ktoś może Ci zarzucić, że uprawa kilku krzaków mija się z celem ale w takim przypadku należy wspomnieć, iż ziemniaki po przywiezieniu z kontynentu amerykańskiego były uprawiane jako rośliny ozdobne. :) Przy małej ilości jaką zakładasz pewnie nie nastawiasz się na znaczący plon, więc możesz się skupić na zdobywaniu doświadczenia a nie na wyciąganiu maksymalnych wielkości bulw. :wink:
Awatar użytkownika
magn0lia
50p
50p
Posty: 59
Od: 2 lis 2012, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Opola
Kontakt:

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

No to klawo! Zrobię wszystko tak jak mówiecie i zobaczę jak mi pójdzie!!! Jak będę zadowolona z uprawy to na nastepny rok zrobię większe poletko, a że do zagospodarowania mam li tylko hektar, więc nie będzie problemu, hih. Żartuję, aż tak nie planuję się rozkręcać, ale postanowiłam jak najwięcej warzyw uzyskać z własnej ziemi! Co roku sieje sałate, koper, pieruszke i dymkę. Dwa lata miałam własne pomidory, a w tym roku dorzucam własnie ziemniaki i fasolkę szparagową. Bardzo Wam dziekuje za porady, teraz ziemniak juz mi nie straszny :tan
Moje ukochane kwiaty http://www.streptocarpus.lubniany.eu" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4025
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

W niektórych hipermarketach sprzedają takie fioletowo-czerwone ziemniaki. Spróbuj trochę takich posadzić, zawsze to jakaś odmiana ;:333
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
magn0lia
50p
50p
Posty: 59
Od: 2 lis 2012, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Opola
Kontakt:

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Świetny plan, spróbuję!!!
Moje ukochane kwiaty http://www.streptocarpus.lubniany.eu" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
piotrek7725
200p
200p
Posty: 368
Od: 20 cze 2012, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wieluń

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Okej więc tak:
Podkiełkowanie:
Aby podkiełkować przed sadzeniem, sadzeniaki trzeba po prostu trzymać je w ciepłym pomieszczeniu (np. piwnica) lepiej jak jest trochę jasno w tym pomieszczeniu wtedy kiełki są silniejsze, ale i bez tego podkiełkują, podkiełkowanie robi się około 3-4 tyg przed planowanym wysadzeniem, polega po prostu na przeniesieniu ziemniaczków do cieplejszego pomieszczenia. Optymalny czas na rozpoczęcie podkiełkowania to koniec lutego/początek marca.
Sadzenie:
Ziemniaki sadzimy od ustania przymrozków nawet do początku czerwca kiedyś sadziłem 8 czerwca i plon był piękny ale tylko dlatego że sporo deszczu było, najlepiej sadzić jak ziemia się ogrzeje po zimie czyli koniec marca początek kwietnia. można również cały kwiecień i maj kiedy Ci będzie pasowało.
Redliny:
Nie są konieczne, potrzebne ale są korzystne dzięki redliną np. przy zbyt dużych dużych opadach nie zgniją szybciej się ziemia nagrzewa, łatwiej się wykopuje itd.
Rozstaw:
w rzędach co 60-70cm odstęp w sadzeniakach 15-20cm
Ziemia:
Ziemniaki nie lubią ciężkich ziem ponieważ łatwo w takich gniją, za słabe (piaski) nie wyżywią ziemniaków, coś urośnie ale cudów nie będzie. Najlepsze są ziemie lekkie i zasobne w substancje pokarmowe.
Zbiór:
Można rozpocząć od kiedy zaczną ziemniaczki kwitnąć i wykopywać aż do kiedy nie przyjdą przymrozki, po pewnym czasie łęty/nacie uschną lub zostaną zniszczone przez zarazę, ale to normalne i nic się nie zrobi, mimo że górna część będzie uschnięta to ziemniaki w ziemi cały czas będą świeże i gotowe do wykopywania.
Zaraza:
jeśli chcesz możesz pryskać max 2-3 opryski siarczanem/amistarem itp. tym co na grzyba. Można zrobić gnojówkę z pokrzyw i tym pryskać, lub gnojówką ze skrzypu (przepisy na forum)
Łęty/Nacie
Po wykopkach jak będą suche zebrać i spalić (nie przekopywać) Przekopanie powoduje że nagromadzisz sobie chorób w ziemi.
Ziemniaki bez opadów będą źle rosły jak długo nie dostaną wody to je podlewaj.
Okrywanie:
Jest bardzo przydatne, bo dzięki temu nam ziemniaki nie zmarzną podczas przymrozków i wiadomo szybciej rosną, przykrywa się włókniną lub folią (z dziurkami aby się nie zagotowały) włóknina jest przepuszczalna więc nie musi być dziurkowana. Okrywa się bez specjalnych stelaży bezpośrednio na redliny. Na początku czerwca można zacząć zdejmować aby nie miały za gorąco.
Odmiany:
Odmian jest bardzo dużo późne wczesne średniowczesne itp.
Znajdziesz coś dla siebie poczytaj w google na temat odmian są ich dziesiątki jak nie setki co chwilę powstają nowe lepsze.
Z oklepanych to:
-Vineta
-Denar
-Lord
-Satina
-Tajfun
Mi osobiście najbardziej smakuje Vineta i Tajfun

Ziemniak ma zdolności do regeneracji po przymrozkach ale wiadomo słabiej wtedy rośnie i plonuje.

Ziemniak w uprawie jest banalny sadzisz -> czekasz -> zbierasz

Ziemniaki jak już będą wykopane przed jesiennymi przymrozkami muszą być przechowywane w temperaturze powyżej 0*C inaczej zawarta w nich skrobia zamienia się w cukier!

Optymalna temperatura 0-2*C w wyższej też mogą leżeć ale ta jest książkowa, w temperaturze powyżej 8-10*C po jakimś czasie mogą zacząć kiełkować kiełki po prostu obrywamy, można też pryskać przeciwko rośnięciu kiełków, ale chyba szkoda się truć.

I to by było na tyle :)
Awatar użytkownika
magn0lia
50p
50p
Posty: 59
Od: 2 lis 2012, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Opola
Kontakt:

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Piotrek kurcze blade! Dzięki wielkie, o to mi właśnie chodziło!!! Krok po koku, jasno i wyraźnie! Już się nie mogę doczekać wiosny!!!
Moje ukochane kwiaty http://www.streptocarpus.lubniany.eu" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
piotrek7725
200p
200p
Posty: 368
Od: 20 cze 2012, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wieluń

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

To ja dziękuję że wreszcie ktoś mnie docenił :P
Przyda się tak jasno napisane będzie kolejne osoby do czego odsyłać :)
PS: Jak jakimś cudem nie znajdziesz sadzeniaków na wiosnę daj znać to jakoś może Ci podeślę ale to musi się ciepło zrobić bo jak zmarzną to nie będą kiełkować.
Awatar użytkownika
magn0lia
50p
50p
Posty: 59
Od: 2 lis 2012, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Opola
Kontakt:

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Dzięki Piotrek! Jak siebie znam, to nawet jak nic nie znajde z tych sadzeniaków to zwykłe ze spiżarni posadzę, potrzeba matką wynalazków!!!
Moje ukochane kwiaty http://www.streptocarpus.lubniany.eu" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
piotrek7725
200p
200p
Posty: 368
Od: 20 cze 2012, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wieluń

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

jak brakuje sadzeniaków albo np. kupuje się świeże sadzeniaki ze stacji oceny odmian i są sadzeniaki o dużym kalibrze powyżej 5-6cm to się je kroi na 2 lub na 4 części i wtedy mamy więcej sadzeniaków.
Ze zwykłych jadalnych możesz pozyskać sadzeniaka wybieraj mniejsze, ale licz się z tym że mogły być pryskane na to aby im kiełki nie rosły i wtedy na wiosnę mogę mieć ciężko i licz się z tym że nie wiesz czy to był sadzeniak w dobrej klasie, sadzeniaki powinno się często zmieniać na świeże, mieszkasz na wsi zagadaj do kogoś :)
Niektórzy ludzie chętnie Ci pomogą pytaj o dobre sadzeniaki, w dobrej klasie :)
Awatar użytkownika
magn0lia
50p
50p
Posty: 59
Od: 2 lis 2012, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Opola
Kontakt:

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

U nas już taka wieś mało wiejska. Nie umiem nawet krowy znaleźć, żeby kupić mleko na twaróg, albo za przeproszeniem krowią kupę na nawóz do kwiatków, ale poszukam tych sadzeniaków, napaliłam się!!!
Moje ukochane kwiaty http://www.streptocarpus.lubniany.eu" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
piotrek7725
200p
200p
Posty: 368
Od: 20 cze 2012, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wieluń

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

nie tylko twoja wieś jest w Polsce :)
W sąsiednich może znajdziesz, wśród znajomych itd. powodzenia, jak coś znajdziesz to zapamiętaj jaka to odmiana, i oczywiście daj znać.
Awatar użytkownika
magn0lia
50p
50p
Posty: 59
Od: 2 lis 2012, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Opola
Kontakt:

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Oczywiście, że dam znać jak mi idzie!!! Żeby już wiosna była!!!
Moje ukochane kwiaty http://www.streptocarpus.lubniany.eu" onclick="window.open(this.href);return false;
kacper624
50p
50p
Posty: 50
Od: 28 cze 2012, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Potrzebuję tak ze 25-30 kg sadzeniaków Denar . Zastanawiam się skąd to wziąć ? Ogrodniczy ? a może ktoś z was ma na sprzedaż ... tylko ciekawe w jaki sposób je odbiorę , moze w paczkomacie :;230
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”