Phalaenopsis - podłoże

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mala_MI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 paź 2008, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie
Kontakt:

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

Ja też nie wyrzucam doniczek, szoruję je tylko płynem do mycia naczyń i potem przelewam wrzątkiem.

Chciałabym nabyć ładny keramzyt :oops: Widuję nieraz na zdjęciach rośliny w takich ślicznych okrągłych kuleczkach, ale na taki jeszcze nie trafiłam. Mam taki przepalony z OS i zwykły ogrodowy (jeszcze brzydszy). Spotkaliście gdzieś takie kuleczki?
Pozdrawiam, Justyna
Storczyki , Róże , Ogród i kto wie co jeszcze...
Nie dla bezsensownego rozmnażania zwierząt!
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

Justyno, ten o którym piszesz to SERAMIS/prod.niem..
Jest dostępny u nas, spotkałam w sklepach OBI .To produkt do hydroponiki i do semi/hydr.
Fakt ładny,czerwono-ceglasty ,równy ale droższy.
Jednak w uprawach jest odmienny.Ze wzglądu na warstwę zewnętrzną kulek idealnie spieczoną ,wprost wypolerowaną :P nie jest najlepszym nośnikiem/rezerwuarem powietrza .To wynika z jego budowy.
Inaczej..wygląda sprawa porowatego naszego tworzywa.Gorszy wygląd w tym przypadku nie jest gorszym w użyciu.
Wprost przeciwnie.U nas również sa dwa rodzaje wśród tych dostępnych- brązowy i szary/b.porowaty.
każdy inaczej pracuje.
Oczywiście Seramis jest bardzo przyjazny dla... oka.Nie umiem powiedzieć jak sie to sprawdza w naszych chłodniejszych warunkach.

Myśle,ze po nazwie dojdziesz do głębszej informacji w sieci-
pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

Pozwolę sobie zacytować wypowiedź Asi/Haim, by jej mieszanka nie zaginęła w gąszczu postów.
Haim pisze:Witajcie :)
Zostałam poproszona do opisania swojej mieszanki do storczyków.

Obrazek
No więc składa się ona z:

-łupin orzechów laskowych
-łupin orzechów ziemnych
-keramzytu
-dość grubej kory
-styropianu

Wszystko oprócz keramzytu (wyparzam we wrzątku) i styropianu prażę w piekarniku na termoobieguw ok 200st przez 10 do 15 minut.
Niczego później nie namaczam, żeby podłoże było wilgotne, w tak wyprażone i wystudzone zmieszane podłoże przesadzam storczyki, zarówno Phalaneopsis, jak i Cambrie, Oncidium, Miltonię, Dendrobium.
Wszystkie super rosną i póki co podłoże nie pleśnieje.
Zauważyłam, że czują się w nim dobrze storczyki z grubszymi korzeniami jak i z cieńszymi ;)

Pozdrawiam serdecznie :)
Sama używam tylko podłoża z OS extra- większe kawałki łamię na drobniejsze. Do podłoża dla bulwiastych dodaję trochę substratu Combo, które jest torfowo- włókniste.
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
Little_Angel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 mar 2010, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

Chciałabym zapytać o powyższą mieszankę.
Czy ktoś ją,poza twórcą podłoża,stosuje?Jeśli tak to z jakim efektem?
Kupiłam na giełdzie podłoże do storczyków,tworzone ponoć przez hodowcę storczyków tylko...
no właśnie.Wydaje mi się zbyt "zbite" do Phal.Jest tam co prawda i kora i węgiel i włókna kokosowe ale także cała masa ziemi??
Czytałam,że podłoże do Phal. powinno być przewiewne,a co do tego mojego mam wątpliwości.

A może jakieś kupne jest godne polecenia?W supermarkecie widziałam ziemię do stroczyków chyba firmy Substral.
Czego używacie,co polecacie i na czym storczyki pięknie rosną?

Pozdrawiam :uszy :D
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

Podłoże do storczyków powinno być sypkie (kora + inne składniki, ale bez ziemi). To ziemiste raczej się nie nadaje. Czasami w LM mają podłoża z OS. Możesz spróbować wybrać już z tego kupionego kawalki kory, keramzyt, ale podejrzewam, że to zabawa w Kopciuszka. Poszukaj jeszcze w dużych marketach (Obi, Castorama, LM) lub w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych.
Podłoża z Substralu nie polecam.
Kermit40
ZBANOWANY
Posty: 564
Od: 19 wrz 2009, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

Przyłączając się do tematu chciałem Was zapytać o odpowiednie podłoże do Paphiopedilum (sabotka). Czy może ktoś z Was mi coś doradzić w tym temacie ?

Ja do swoich Phal. używam własnej mieszanki składającej się z :
- drobnej kory
- czipsów kokosowych
- drobnego keramzytu
dodatkowo aby podłoże lepiej przesychało a korzenie miały lepszy dopływ powietrza w doniczkach (do okoła) porobiłem niewielkie otwory. Dokładny opis znajdziecie w moim wątku na 5 stronie a także zdjęcia porównawcze podłoża w jakim kupujemy i nowego. Pamiętajmy jednak że aby dobrać najodpowiedniejsze podłoże powinniśmy w pierw poznać warunki w jakich dana roślina żyje/występuje w naturze.

Pozdrawiam.
Wiesiek
Awatar użytkownika
femoris
100p
100p
Posty: 129
Od: 15 lis 2010, o 23:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

;:7 Bardzo ciekawy temat :)

Jeden z moich phal kiedy go dostałam był posadzony w mchu torfowcu i póki co świetnie się miewa. Do pozostałych używam mieszanki z podłożem KiK Krajewscy - dodaję chipsów kokosowych i keramzytu. Na dno sypię warstwę samego keramzytu, później dopiero podłoże w którym sadzę storczyka.
Mam pytanie co do podłoża KiK Krajewscy - używam go od niedawna, więc ciekawa jestem czy ktoś jeszcze go używa i z jakimi skutkami :)
Awatar użytkownika
KoRn-ik
100p
100p
Posty: 108
Od: 17 wrz 2009, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

W jednej mieszance spotkałam się w dziwnym komponentem, który wygląda jak kawałki złotka, a w palcach rozłazi sę jak namoczona tektura. Oto zdjęcie:

Obrazek

Czy ktoś orientuje się, co to takiego jest i do czego właściwie służy?

A druga sprawa - jakiś czas temu zakupiłam skorupki cedrowe, czyli okrywę nasion sosny syberyjskiej. Przeczytałam na opakowaniu, że: zatrzymują wilgoć, stymulują rozwój korzystnej mikroflory, zawiarją flawonoidy, długo zachowują trwałość itd., itp. Ile w tym prawdy, nie wiem. Zaznaczam, że w sprawach storczykowych jestem jeszcze w kategorii ,,żółtodziób". Dodałam je do mieszanek dla takich storczyków jak Cambria, Phalaenopsis o małych korzeniach (w tym dosypałam nieco do sadzonek) oraz niewielki dodatek do Paphiopedilum. Wydaje mi się, że roślinkom moje poczynania spodobały się :) Przynajmniej nie protestują brakiem wzrostu, czy też zmianami na liściach. A zgodnie z zaleceniem producenta wysypałam trochę skorupek na sam wierzch, co stanowi ciekawy element dekoracyjny.

Obrazek
,,Być ateistą to żaden wstyd. Wprost przeciwnie: wyprostowana postawa, która pozwala spoglądać dalej, powinna być powodem do dumy" - R. Dawkins
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

Komponenty są właściwe. Stosowane są również w mieszankach/zestawach OS.
Osobiście...lubię skorupki cedrowe ale najlepiej w warstwie na podłożu.
Dekoracyjne,a jednocześnie tonujące ubytek wilgoci w warstwie górnej podłoza.

Ten pierwszy lekki połyskujący to---> wermikulit.

pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
nowapasja
1000p
1000p
Posty: 1253
Od: 28 sty 2011, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Kwidzyna

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

Ja zakupiłam:
- korę z sosny śródziemnomorskiej
- węgiel drzewny
- keramzyt
- skorupki cedrowe
- perlit
mam jeszcze z innej mieszanki (powybierałam bo była za miałka)
- chipsy kokosowe
i
- styropian (sama pokruszyłam)
Te wszystkie składniki wymieszałam i używam do falków.
Aleksandra
kojuna
50p
50p
Posty: 62
Od: 28 lis 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

Ja kupuję do Phalaenopsisów podłoże Ekstra-grube (OS) w Orchidgarden http://www.orchidgarden.pl/ .
Jest w nim kora sosny śródziemnomorskiej i skała wulkaniczna. Do tego dodaję trochę chipsów kokosowych, również z tego sklepu.
Można tam kupić korę o dużej granulacji, ale w opakowaniach 2 l.
Drenaż to styropian, który kroję ostrym nożem w kostkę.
Zauważyłam, że kora z tradycyjnej, polskiej sosny za szybko przesycha.
Serdecznie pozdrawiam Iwona
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

Iwono, trafne masz spostrzeżenie dla naszej krajowej kory; to ogrodowa bez przygotowania dla storczyków;nawet wątpliwa czy przekompostowana.

Kora środziemnomorska importowana , nie jest przypadkowo zastosowana w mieszankach.Jej właściwości -cenne ,decydują o przydatności dla n/potrzeb.
Mieszanki OS są przebadane a dobór składników celowy.
Dobrze,ze można zakupić inne składniki dodatkowo;daje to możliwość korygowania składu stosownie do warunków własnej uprawy.

Mieszanki kupujemy:
-w sklepach /LM,OBI inne/
-na wystawach ,stoiska kiermaszowe
-można czasami wspomóc się w klubach storczykowych
-w firmach handlowych OS,OG i Salon Orchidei prowadzących e-handel.

Dobra moja rada :P :
kupować trzeba gotowe i pewne podłoże
- przy pierwszych storczykach wystarczy problemów :lol: , aby łamać sobie głowę "jak skomponować podłoże".


Pozdrawiam J ;:76 VANKA
Awatar użytkownika
KoRn-ik
100p
100p
Posty: 108
Od: 17 wrz 2009, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

A czy ktoś używał może jako dodatek do podłoża orzeszki pistacjowe? (chodzi o osłonki, rzecz jasna :) )
,,Być ateistą to żaden wstyd. Wprost przeciwnie: wyprostowana postawa, która pozwala spoglądać dalej, powinna być powodem do dumy" - R. Dawkins
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”