Phalaenopsis - podłoże

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

Phalaenopsisy lubią podłoże z grubej kory, czasem są w nim kawałki pianki, włókien kokosowych itp.
Awatar użytkownika
ariel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1479
Od: 24 paź 2006, o 22:46
Lokalizacja: Zaleszany PDK
Kontakt:

Post »

Zraszać nie, mogą zagniwać. Nawilżacz na kaloryfer, keramzyt zalany wodą i na to doniczka z kwiatkiem.
Awatar użytkownika
bobi
500p
500p
Posty: 768
Od: 12 maja 2006, o 09:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Nowatorka...

Post »

Agatek pisze:Podobno lubią wilgotne powietrze ale jak tu zimą wytrzasnąć wilgoć :roll: .
Jeden ze sposobów ... 8) ... podstawki z wilgotnym keramzytem.
bobi pisze: Obrazek Obrazek Obrazek
Można także kłaść wilgotne ręczniki na kaloryferach .
Pozdrawiam, Baśka
Awatar użytkownika
Agatek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 4 gru 2008, o 19:56
Lokalizacja: Sieradz

Post »

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Postaram się by mój pierwszy ''okaz'' nie zmarnował się z powodu mojej niewiedzy;) :roll:
Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

Świetne "miejsce". To może ja zacznę :)
Wybieram się na większe przedwiosenne zakupy do sklepu ogrodniczego. Ziemia, doniczki i td.
I mam kilka pytań dotyczących podłoża storczykowego.
Najwięcej mam hybryd phalaenopsis, będę więc najwięcej potrzebować mieszanki do tychże właśnie storczyków.
Już wiem, że na pewno kupię: korę, torf kwaśny i keramzyt.

Mam kilka pytań, może Ktoś Zna odpowiedzi:

1) Kora...ale wiadomo jest tyle ich rodzajów. Ciekawa jestem, czy można dostać tylko z polskich sosen czy może są dostępne z "innych" drzew? A jeśli tak, to jakie Polecacie? No i się zastanawiam czy w dużych opakowaniach <50l, 80l> można kupić o różnej grubości tą korę. Wiadomo, wolałabym bardziej posiekaną, niż np: kawalki 10cm na 10cm :)

2) Torf...na pewno kwaśny. Ale czy Widzieliście gdzieś duże opakowania <50l przynajmniej> sprasowanego torfu wysokiego? A możne jest on w jakiś mniejszych opakowaniach
sprzedawany?

3) Zastanawiam się też, czy można rozdrobniony styropian kupić...Bo cały to ja mam, po budowie jeszcze został.

Przydałyby się też gotowe "przepisy" Forumowiczów. Może z któregoś skorzystam. Wpisujcie, jeśli takowe Macie. I koniecznie Napiszcie do jakich storczyków jest ono przeznaczone.
Jest tu tyle Was, doświadczonych Forumowiczów, że na pewno Wypraktykowaliście już swoje mieszanki podłoża do orchidei.
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

Ja przesadzając storczyki mieszam podłoża. Używam takiego z LM w przezroczystym worku, z takimi białymi kamykami, do niego dodaję takiego podłoża "compo sana" i "substral". To pierwsze jest dość grube, te 2 pozostałe trochę drobniejsze. Jeśli storczyk ma jeszcze dobre podłoże, sadzę go w z powrotem w jego podłoże, dodając trochę świeżego. Jak jest zgnite i niefajne, wtedy wymieniam podłoże całkiem.
Ogrodnik04
200p
200p
Posty: 423
Od: 13 mar 2009, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska - Kraków

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

A wie ktoś gdzie można kupić chipsy kokosowe? Ja torfu osobiście nie polecam jako składnik podłoża dla Storczyków, zawsze korzenie gniły :|
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
Nesuniaaa
500p
500p
Posty: 924
Od: 8 kwie 2009, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

Chipsy kokosowe można dostać w dużych sklepach zoologicznych, na dziale terrariów.
Ja teraz eksperymentuje z chipsami kokosowymi. Wsadziłam w nie dwa phal. Jak na razie rosną dobrze. Jedyny minus to duża ilość garbników (przy podlewaniu woda robi się brązowa) Korzenie trochę przebarwiły się od garbnika, ale są zdrowe. Postanowiłam spróbować, wiedząc jaki wpływ mają garbniki na rośliny wodne w akwarium. Garbniki obniżają pH wody i ją zmiękczają, przy okazji również zabijają glony.
Moje storczyki ------> http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=21813" onclick="window.open(this.href);return false;
Storczyki cz. 2 --------> http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=41733" onclick="window.open(this.href);return false;
Paulinka Z
200p
200p
Posty: 311
Od: 13 cze 2009, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

Chipsy kokosowe kupiłam kiedyś w LM
Jeden raz kupiłam torf do storczyków, zbyt wolno przesychały i kożenie zaczęły gnić...ale zapewne mieszanki jakie robimy dla naszych roślin w większości zależą od tego jakie mam warunki w domach...
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

Paulinka, a do jakich storczyków Dodałaś torfu? ja tylko do oncidium i miltonii planuję. Może też do sabotka dołożę.
Falki na pewno tylko kora, może jakies dodatki, ale nie torf.
Na dzień dzisiejszy na pewno kupię: korę, torf kwaśny i keramzyt. Do tego dołoże pokruszony styropian i odrobinę suszonyc liści bukowych.
Zastanawiam się nad dodatkiem węgla drzewnego...Może być taki do grilla? :)
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

Węgiel może być. Mój penang girl był w samym węglu, jak go kupiłam, ale został już przesadzony. Do Phalaenopsis dobra jest dość gruba kora, może być z domieszką włókien kokosowych, beżowego mchu, takiej gąbki, styropianu... Różne rzeczy można dodawać, ale torf do Phal. nie jest dobry, do innych storczyków prędzej. Paphiopedilom można też dodawać skorupki z jajek, bo one podobno lubią mieć wapienne podłoże, a Phal. nie.
Ogrodnik04
200p
200p
Posty: 423
Od: 13 mar 2009, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska - Kraków

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

Justus27 - ja torf dodałem do podłoża Oncidium. I niestety wszystkie korzenie zgniły :(
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

Storczykowa- tak zrobię. We środę wyprawa do sklepu ogrodniczego ;)

Ogrodnik- to na pewno za często je Podlewałeś. Moje oncidium w bardzo miałkim podłożu rośnie. Gdyby nie to, że kwitnie obecnie już bym go przesadziła. A korzonki zdrowe wychodzą przez dno doniczki. :)
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”