Phalaenopsis - podłoże

ODPOWIEDZ
x-k-k
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 221
Od: 28 paź 2011, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

Jovanko
żadna to nowość. Gdybym nie miała doświadczenia - to bym nie polecała.
W swoim wątku mam dostatecznie dużo dowodów na to (co prawda wątek storczykowy mam na innym forum i tam dzielę się doświadczeniami)
Nie znam cen innego podłoża (nie pamiętam), ale tanie też nie było. "Kamyków" trzeba ok. 0,5 kg na jedną donczkę, więc za wskazana przez Ciebie cenę mam podłoże do 12 doniczek. Faktem jest, że trzeba się nauczyć "obsługi" podłoża, ale efekty są :D

Dowody? Proszę uprzejmie:


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek Obrazek
x-k-k
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 221
Od: 28 paź 2011, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

Obrazek
x-k-k
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 221
Od: 28 paź 2011, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

Przepraszam, że zdjęcia wstawiam "na raty", ale mam tutaj problem ze wstawianiem zdjęć

Obrazek

Obrazek
ewa-es
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 22 sty 2013, o 00:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

Kokolidek!
piękna jest ta twoja kolekcja storczyków, tyle ich kwitnie w tym samym czasie

jeżeli chodzi o podłoże do miniatury z wełnowcem już zdążyłam go przesadzić, dałam spahgnum z drobną korą. Były dwa egzemplarze, jeden na listku, więc wszystkie listki potraktowałam wodą z alkoholem, drugi zagniezdził się w podłożu, więc go wymieniłam i jednorazowo potraktowałam chemią (myślę, że raz wystarczy). Odstawiłam też od innych to chyba wskazane
Pozdrawiam
Ewa
x-k-k
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 221
Od: 28 paź 2011, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

Ewa-es dziękuję :D ,zawsze się znajdzie kilka kwitnących równocześnie, ponieważ mam ich koło setki :D

Każdy hoduje w czym umie, ja akurat w lechuzie. W ubiegłym roku M przytargał dwa storczyki z wełnowcami. Udało mi się pozbyć "pasażerów", kwiaty przesadziłam, ale szału nie było. Dopiero jak dałam je do "kamyków", odwdzięczyły się i w chwili obecnej wyglądają tak

Obrazek

Ja "w tym czymś" trzymam wszystkie rośliny, łącznie z gardenią, z którą sporo osób ma problem

Obrazek

Życzę Ci powodzenia ;:108
x-k-k
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 221
Od: 28 paź 2011, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do storczyków-komponenty,właściwości ,dobór/rob/

Post »

Jovanka pisze: A .... donice tej firmy były jak pamiętam przetestowane przez pewnego u nas użytkownika.Niestety ,
ze stratą storczyków.Obawiam się ,ze również mogły zawierać takie podłoże.
Jovanko - a ja się obawiam, ze testującemu czegoś zabrakło :cry: Wiedzy? Umiejętności?
Ale żeby winą za to obarczać podłoże :shock: Albo donice :shock:

Jeżeli ktoś czegoś nie potrafi właściwie użyć - to jego problem. Ale jeżeli szuka "winnego" swoich niepowodzeń ... to już nie jest fajne, ale jakże typowe dla ...
Natalie
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 19 mar 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

Witam, po kwitnieniu będę zmuszona pomyśleć nad zmianą doniczki w Zygopetalum, brassy oraz Paphiopedilum hybryda myślę nad:zmieszaniem:

- włóknem kokosowym
- chipsami kokosowymi
- węglem drzewnym
- keramzycie
- skorupki cedrowe
- i wymieszać z Podłoże do storczyków - EXTRA Drobne - 4l



Podłoże do storczyków epifitycznych OrchidSklepik EXTRA Drobne to zrównoważona mieszanka z najlepszych składników. Specjalne podłoże EXTRA Drobne o drobnych kawałkach kory śródziemnomorskiej pozwala na ruch powietrza niezbędny do rozwoju korzeni a jednocześniej zapewnia optymalną wylgotność podłoża przez dłuższy czas. Dzięki temu Twoje storczyki będą zdrowsze i silniejsze co zapewni im dłuższe i obfitsze kwitnienie.

Podłoże do storczyków epifitycznych EKSTRA Drobne Jest to doskonała mieszanka do uprawy storczyków o drobnych korzeniach min. Dendrobium, Oncidium, Miltonia oraz Cambria.

- oraz zmieszać z Podłoże OS do storczyków naskalnych - 2l

Wiele storczyków naskalnych (tzw. litofitów) rośnie w szczelinach ścian wapiennych lub granitowych gdzie ich korzenie pokryte są liśćmi i mchem. Podłoże do storczyków naskalnych OrchidSklepik jest starannie przegotowane tak aby zaspokoić unikalne wymagania tych roślin. Dzięki dobranym składnikom, podłoże OrchidSklepik zapewnia dobrą przepuszczalność i przepływ powietrza. Jest to doskonała mieszanka do uprawy storczyków wapnolubnych min. Paphiopedilum

Co o tym myślicie?

-- 26 mar 2013, o 04:12 --

Przepraszam zapomniałam jeszcze o mchu torfowcu:)
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

Nie wiem jakiej informacji oczekujesz?
Bo ..zalecamy. Są te produkty omawiane u nas w sekcji, przez wielu również stosowane..
Dobór mieszanek jest kierowany na określony rodzaj storczyków;można modyfikować sobie innymi materiałami.
Każdy ze składników ma swoje zadanie i właściwości więc....to należy analizować czy trzeba wprowadzać -"po co ".

Obecnie część dystrybucji produktów OS poszła kanałem przez OG i niektóre sieci handlowe /LM/.Ale ciąglesą to te same produkty.
Mozna również czasami zaopatrzyć się w klubach storczykowych, w takowe.

Osobnym problemem jest wielość produktów "do storczyków" różnych firm w handlu.
Niestety...one wymagają testowania u siebie .Tak bywa że nie zawsze mimo napisu , przydatność ich jest niedostateczna.
Z różnych względów/zazwyczaj dobór jakościowy i granulacyjny jest odmienny od pożądanego /.
Ale każdy dobry materiał się obroni.

Więc pytanie co sądzicie... o produktach jest jakby nie na miejscu...
ponieważ produkty o które pytasz sa od 2002 r stosowane, znane.I najbardziej przydatne do bezpośredniego użycia.
Czym zmodyfikujesz to Twoja sprawa . Ale trzeba wiedzieć ,ze każdy składnik który chcesz "domieszać" działa inaczej w podłożu .I inaczej popracuje to podłoze dla kazdego rodzaju storczyka odmienne.
Samodzielne zestawianie składników ma ten minus....że trzeba już trochę znać "co one czynią " aby mieszając osiągnąć cel.

Dalej obowiązuje zasada jak z podlewaniem - dostosowujemy do danego storczyka podłoże,podlewanie .A nie storczyk do wymyślonych warunków.

JOVANKA
Awatar użytkownika
suzuno
100p
100p
Posty: 158
Od: 17 cze 2012, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

Cześć dziewczyny, przeczytałam cały wątek i mimo wszystko mam problem z wyborem podłoża bo każde ma jakieś wady, a muszę przesadzić . Mam wybór między tymi trzeba: Compo Sana, Substral i Krajewscy. Nie mam jak sama skomponować ziemi. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

Krajewscy wydaje się najodpowiedniejsze :) Sama go szukałam, ale nie znalazłam, wiec kupiłam w OG. Miałam do wyboru także dwa pozostałe o których wspominasz, ale przejrzawszy zdjęcia w necie oraz wypowiedzi na forach, postanowiłam ich nie kupować. Są to podłoża przemieszane z dużą ilością torfu, więc trzeba przebierać grubsze kawałki a to żmudna robota i połowa podłoża się marnuje, bo zostaje niewykorzystana. Co więcej zawartość miedzy paczkami tej samej firmy może być skrajnie różna, jedne paczki compo podobno są dość dobre o dużej granulacji a inne sam miał. Polecam podłoże KiK Krajewscy spośród tych trzech, co prawda sama go nie miałam, ale ze zdjęć wygląda najlepiej i opinie o nim też słyszałam dobre :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

Witajcie, czy takie podłoże będzie dobre dla falenopsisów? Jest to sprasowany chips kokosowy, niby na zdjęciu falenopsis, ale używałem zawsze tylko kory więc wolę zapytać, zwłaszcza że cena jest atrakcyjna. :wink:

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

to brykiet chipsów kokosowych, dość często spotykany komponent podłoża dla Phalaenopsis i innych storczyków :) Sama niedawno zakupiłam taki sam ale innej firmy i z powodzeniem używam go jako domieszki do kory :) Natomiast nie wiem jak sprawdza się i czy sprawdza jako samodzielne podłoże. Wydaje mi się, ze może być za lekkie.. tzn. będzie za szybko przesychać. Jeśli masz ochotę bawić się w częstsze moczenie to chyba ok ;) Ja stosuję go w połączeniu z korą i ewentualnie trochę sphagnum, keramzytu, skorupek cedrowych.. co kto woli, w zależności od warunków jakie ma się w domu :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

Super, dzięki Dufin :wink:
W niedzielę zobaczę swoje rośliny po miesięcznej nieobecności, mam nadzieję że pozytywnie sie zaskoczę bo przed wyjazdem wypuszczały kwiaty ;:oj
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”