Pleśń, biały nalot na ziemi w doniczce

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18676
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ziemia z perlitem, a pleśń

Post »

Mamy już taki wątek: viewtopic.php?f=19&t=30158&hilit=Ple%C5 ... w+doniczce , polecam przejrzeć.

Pleśń się pojawia w przypadku słabej cyrkulacji powietrza. Rozluźniacz temu nie zapobiegnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
LimpAppointment
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 kwie 2024, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pleśń, biały nalot na ziemi w doniczce

Post »

Dzień dobry,
może trochę odkopuję, ale widzę, że wątek nie jest zamknięty.
Przepraszam za moją niewiedzę i być może błahe pytania, ale naprawdę chciałbym pomóc moim roślinom.
Posiadam sansewierie, dracenę, kalamondynę, aloes oraz skrzydłokwiat od około miesiąca. Wszystkie rośliny rosną trochę dalej od okna, dlatego doświetlam je dwoma silnymi żarówkami (wiem, że to nie zastępuje słońca, ale nie mam innej możliwości na ten moment). Podlewam je zgodnie ze wskazaniami higrometru do gleby. Zapewniam im prawidłową wilgotność powietrza (50-60%). Po podlewaniu nadmiar wody oczywiście wylewam z podstawki. Na dnie wyłożyłem warstwę drenażu z keramzytu. Po 3 tygodniach za pomocą miernika pH do podłoża odkryłem, że pH ziemi może być za niskie jak na tego typu rośliny (zwłaszcza kalamondyna). Mimo tego, że profesjonalny miernik to z pewnością nie był, to postanowiłem obniżyć pH za pomocą wody z kwaskiem cytrynowym. Podlałem rośliny (oprócz aloesu) roztworem wody i kwasku. Po jakimś czasie (kilku dniach) zauważyłem na glebie biały osad, wykwit. Pojawił się na wszystkich roślinach (oprócz aloesu), zwłaszcza na sansewieri, dracenie i skrzydłokwiacie. Wygląda to trochę jak granulki, kryształki. Woda oczywiście przefiltrowana, nie powinna być zbyt twarda. Stwierdziłem, że to przez kwasek cytrynowy. Po następnych kilku dniach jednak stwierdzam, że ziemia zaczyna nabierać struktury przypominającej lekki mech. Nie jest to w moim odczuciu jeszcze ewidentny objaw pleśni, natomiast zmierza to chyba w tym kierunku. W dodatku mój skrzydłokwiat (który zazwyczaj pierwszy sygnalizuje nieprawidłowości) okazał swoje oburzenie poprzez oklapnięte liście w dolnej partii rośliny. Nie zauważyłem żadnych innych zmian np. brązowiejące liście, jednak chciałbym szybko zareagować. Czy Waszym doświadczonym okiem jest to początek infekcji grzybiczej? Czy powinienem przesadzić rośliny na nowo? Przesyłam zdjęcia dla lepszego podglądu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18676
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pleśń, biały nalot na ziemi w doniczce

Post »

Przyczyna oprócz niewystarczającej ilości światła jest jedna - beznadziejne podłoże.

Roślin nie sadzi się do ziemi prosto z worka.

Różne gatunki wymagają różnej mieszanki.

Sansewieria, Aloes, mieszanka ziemi i perlitu w proporcji około 1:1 - 1:2.

Dracena - 2:1

Kalamondyna, powiedzmy 3:1.

Skrzydłokwiat albo jak w przypadku Draceny albo np. mieszanki ziemi, perlitu oraz podłoża do storczyków w mniej więcej równych proporcjach.


Podobnie podlewanie, też podlewa się inaczej.

Sukulenty wtedy kiedy całkowicie przeschnie podłoże.

Dracena czy Skrzydłokwiat wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa.

Światło to najważniejszy czynnik w uprawie roślin. Najlepsze jest światło naturalne, ale lampy zapewniają w miarę stałe światło przez cały rok.
Najlepiej więc postawić bliżej okna, zwłaszcza Aloes to tylko parapet i to słoneczny, najlepiej południowy.


A na koniec, pleśń pojawia się również przy słabej cyrkulacji powietrza, doniczka wsadzona do ciasnej osłonki zamiast stać na podstawce. Oczywiście doniczka z odpływem.

Zbyt wysoka wilgotność powietrza też może powodować pleśń. Zresztą takie rośliny jak Sansewieria czy Aloes rosną w suchym klimacie.

Tak więc zacznij od wymiany podłoża, a potem reszta rzeczy do korekty.

I nie stosuj żadnych wynalazków, jak sok z cytryny bez uprzedniego pomiaru pH podłoża.

Radzę poszukać na forum wątków o poszczególnych roślinach i prawidłowej uprawy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
LimpAppointment
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 kwie 2024, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pleśń, biały nalot na ziemi w doniczce

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Wieczorem je przesadzę.
Rozumiem, że taką ziemię np. https://www.leroymerlin.pl/produkty/ogr ... 88430.html rozrobić razem z perlitem oraz ziemią uniwersalną https://www.leroymerlin.pl/produkty/ogr ... 81915.html w wymienionych proporcjach i można w tym śmiało sadzić skrzydłokwiat?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18676
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pleśń, biały nalot na ziemi w doniczce

Post »

Tak, może być taka ziemia i takie podłoże do storczyków plus perlit albo żwirek kwarcowy.

I jak wyżej napisałem, może w takiej mieszance rosnąć Skrzydłokwiat.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”