Podłoże do kaktusów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Do takiej mieszanki warto dodać troszkę jakiegoś pyłu, np. suchej, sproszkowanej gliny. Niewielki jej dodatek nie spowoduje problemów z korzeniami ale nieco spowolni wzrost roślin oraz da ładniejsze wybarwienie pędów i cierni.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

O to, to. Glina dostarczy im także trochę papu. Poleca się ją do niektórych rodzajów kaktusów, do agaw, ja stosuję również do sansewierii.
Awatar użytkownika
-emka-
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 20 kwie 2016, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Dzięki tom_ek, coś tam mi rozjaśniłeś :wink: :)

No dobra, to teraz pytanie skąd tę glinę wziąć? :roll:

Powiem szczerze, że do tej pory to wszystkie moje rośliny wsadzałam do tej samej ziemi, no oprócz storczyków. Dlatego te wszystkie mieszanki to dla mnie czarna magia i stąd tyle pytań :)
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Glina to dodatek pożyteczny, ale nie konieczny. Jak kupiłem na Allgro u pewnego hodowcy/handlarza roślin, można kupić też w sklepach plastycznych.
Czarna magia to się zacznie, jak na poważnie zainteresujesz się sukulentami, ale stopniowo zacznie się przebarwiać i przejdzie w końcu w białą :wink:
Awatar użytkownika
-emka-
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 20 kwie 2016, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

tom_ek pisze:Czarna magia to się zacznie, jak na poważnie zainteresujesz się sukulentami, ale stopniowo zacznie się przebarwiać i przejdzie w końcu w białą :wink:
:D
Zawsze marzył mi się jakiś kaktus, a dopiero niedawno dowiedziałam się, że większość moich roślin to sukulenty :) Jedynie Pachypodium lamerei, którego można powiedzieć "dostałam w spadku" zaspokoił trochę moje marzenie :wink:

Dziękuję za pomoc. Teraz tylko jeszcze zajrzę do poszczególnych tematów o moich roślinkach, popatrzę jakie proporcję dać i je poprzesadzam.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Na tym forum znajdziesz masę niezbędnych i przydatnych informacji, ale niekoniecznie porady dotyczące uprawy poszczególnych gatunków sukulentów (choć i takie się trafiają). Na początek polecam tę stronę, później pogrzebiesz, poczytasz i znajdziesz inne źródła. A może ktoś dorzuci inne linki (lub wskazówki bibliograficzne)?.
Awatar użytkownika
Malagenia
100p
100p
Posty: 155
Od: 1 lut 2011, o 22:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań, czyli enklawa ciepła - USDA 7a :)

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

-emka- :wit
Koledzy Tomkowie sporo cennych informacji już Ci przekazali ;:333
Ja chciałabym dorzucić jeszcze swój sposób na piasek, bo pytałaś. Może być z piaskownicy lub budowlany. Oba trzeba jednak oczyścić - w tym z piaskownicy z pewnością kwitnie życie :wink: nawet jaja pasożytów ( nocami bywają w nich koty ), a budowlane mogą zawierać specjalne domieszki. O tym jak sobie z tym radzę niedawno pisałam tu:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 1#p5445631
Pozdrawiam serdecznie, Iza
Najmilsza kołysanka - kocia mruczanka
Awatar użytkownika
-emka-
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 20 kwie 2016, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Dziękuję Wam za pomoc. Jeden przesadzony (mam nadzieję, że nowe podłoże mu się spodoba i jest ok :) ), reszta musi jeszcze poczekać.
jawortm23
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 21 kwie 2016, o 12:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Witam przenoszę posta bo tutaj pasuje: Mianowicie mam małe kaktusy w doniczkach 2,5cm średnicy i dwa zgniły pojawiła się podpowiedz ,aby zmienić podłoże i stąd pytania do was.
Postaram dokupić się coś do tej ziemi co obecnie mam i przesadzę je.(może być piasek kwarcowy lub żwir dolomitowy ? wykorzystywane są też do akwarium)
Problem będzie tylko dla maluszków z znalezieniem dla nich większych doniczek.(czy doniczka 7x7 nie będzie za duża dla kaktusów o wymiarach od 2,5cm do 4,5cm?)
Zakupie Previcur Energy 840 SL i podleje je na wszelki wypadek.
Macie może polecone/sprawdzone przez was rodzaje jakiś kaktusów? (które ładnie i szybko rosną oraz wypuszczają sporo bocznych pędów) bo mam już troszkę szt z rodziny mammillaria a bardzo mi się podobają gdy rosną w "rodzinie"
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Doniczka 7x7 będzie ok. Previcuru użyj profilaktycznie do pierwszego podlania w sezonie. Zgodnie z zaleceniem na etykiecie.
Polukaj na necie które Ci się kaktusy podobają bo są gusta różne a wiele rodzajów rośnie tak jak mówisz. Wszystkie gatunki co dają odrosty z czasem tworzą kępy. Np. Lobivia, Echinopsis, Echinocereus, Mammilaria itp itp
jawortm23
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 21 kwie 2016, o 12:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Dobrze a czy dodanie piasku kwarcowego lub żwir dolomitowy do gleby dla kaktusów którą posiadam będą odpowiednie ? bo ta ziemia moim zdaniem jest przepuszczalna ,ale skoro mogę to poprawić to czemu nie i jakiej wielkości powinny być kamyki/żwir?
A co do kaktusów to postaram się o nie zapytać w sklepie bo na necie drogie strasznie sa przesyłki.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Nie szukaj po necie, bo szkoda czasu, lepiej przeglądaj ludzkie wątki w dziale "Moje kaktusy", na pewno coś Ci wpadnie w oko.
Echinopsis odpada, według mnie przede wszystkim mammilaria, potem może escobaria, bo są bardzo różnorodne.

Dolomit do podłoża niekoniecznie, najlepsze są żwirki kwarcowe, albo bazaltowe, gruby piach, można też rozluźnić agroperlitem, lawą, pemzą, czasem zeolitem etc.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
jawortm23
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 21 kwie 2016, o 12:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Super mam to bardzo dziękuje! :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”