Konsultacja potrzeby :)

Grymasella
200p
200p
Posty: 280
Od: 5 wrz 2008, o 23:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Konsultacja potrzeby :)

Post »

Długo będzie ale ja nie umiem krócej :oops:

Kiedyś w jakimś wątku rozmawialiśmy o potrzebie stworzenia tu u nas kompendium storczykowej wiedzy podręcznej, pamiętacie? Doszliśmy do wniosku, że dobrze by było, że potrzeba, bo ułatwiło by nam to życie i ...na tym sprawa stanęła. Chodzi mi o rady przećwiczone na własnej skórze, odpowiedzi tu na forum na najczęściej zadawane pytania, ewentualnie w trudniejszych przypadkach odnośniki do innych sieciowych miejsc (jako wyjątek a nie reguła). Dlaczego mamy to robić skoro google Twoim przewodnikiem i wszystko w sieci można znaleźć? Ano dlatego, że dla części z nas to forum jest podstawowym miejscem rozmów o storczykach, takim naszym miejscem w sieci najbliższym sercu. A w domu każdy chce mieć ładnie i wszystko na miejscu, prawda? ;:3
Poręcznie i wygodnie byłoby zrobić to tak, jak jest na niektórych znanych mi forach: linki do tematów "zielonych" zebrane w jednym podwieszonym wątku. Oczywiście nic na siłę, nic na hurrra: ma być spontanicznie i w miarę napływu ciekawych wątków. Teraz cała kupa wiedzy ginie w wątkach prywatnych, i to wręcz z efektem rozchodzącej się fali czego przykładem jest Bogumiłowa nalewka drożdżowa i efekty jej stosowania, uprawa storczyków w szkle czy jakość wody do podlewania (w tym dobre doświadczenia z wodą "mineralną"). Jeśli Szefostwo nie miałoby nic przeciwko - może warto by było?
Tematy, które wydają mi się konieczne w tym naszym niezbędniku to: woda i jej jakość, hodowla w wodzie, nawożenie (w tym przywołane już drożdże), oczywiscie już istniejący wątek o vandzie, vandzie w podłożu, o storczykowych wakacjach pod chmurką (wręcz ze zdjęciami z wiosny i jesieni jeśli ktoś byłby tak uprzejmy), o reanimacji, najczęstszych problemach itp itd.

Bardzo prosiłabym o Wasze opinie - wszak moje odczucie w kwestii braku takiego zbioru nie jest jedyne słuszne :) Jeśli zdecydujemy że chcemy to zapukam do Szefostwa z prosbą o zgodę i błogosławieństwo.
Awatar użytkownika
Beatrice
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2038
Od: 24 maja 2009, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Podpisuję się dwoma rękami, ja również ciągle czegoś szukam, przeglądam po kilkanaście razy watki poszczególnych osób. Wiem, że gdzieś czytałam, nawet jeśli pamiętam u kogo to i tak czasami trzeba przejrzeć kilkanaście stron ( też szukałam drożdżówki).

W innych grupach są zawsze na początku odnośniki do poszczególnych ciekawych tematów, w naszym storczykowym też powinno tak być.
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Post »

Pomysł godny poparcia!
Można by stworzyć wątki na konkretne tematy, podwieszone na górze, by nie zanikały z czasem.
Proponuję do jednego wrzucać zdjęcia plam na liściach, gdzie każdy, by mógł szybko zdiagnozować plamki na swoich storczykach, czy to pochodzenia grzybowego czy po zwykłych poparzeniach.

Do innego wszelkie pleśnie, grzybki, które czasem wyrastają w naszych doniczkach. Raz sama bardzo się wystraszyłam, gdy zobaczyłam tajemnicze białe kuleczki w podłożu. Teraz wiem, że nie są żadnym zagrożeniem dla rośliny, ale na pewno wiele osób tu na forum zagląda i szuka wiadomości na ten temat.

Pomysły na tematykę wątków można by mnożyć.

Forumowicze dzieląc się doświadczeniami, zdjęciami pomagaliby sobie nawzajem i innym chwilowym gościom F. O.
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam :D

Pomysł doskonały, dobrze że odświeżony, widać .. potrzebny.

O kompendium pisałam, miałam w planach., niestety.... oddaliło się to wszystko.
Ale już jestem....myślę , że w przyszłym tygodniu coś zacznie powstawać.
Zaproponuję temat i układ.

Nie jest sprawą... tak łatwą ułożyć schemat w istniejących warunkach sekcji.
Ponadto tematyka /jaka byłaby najbardziej przydatna/ jest najtrudniejsza z możliwych.
Identyfikacja przypadłości /często po tropach/ przeważnie niemożliwe do diagnozowania w warunkach domowych.
Już prowadziliśmy rozmowę z Marią Teresą/fitopatolog/ zagadnienia :choroby, infekcje -to, co najbardziej istotne.
O ile zgoda na przykłady , to z rozpoznaniem fachowym wszyscy będziemy mieć
mniejsze lub większe problemy.
Kompendium nie może przerodzić się w kolejną gigantyczną dyskusję i wiele tropów.
Podawanie przykładów warto zawsze podawać z diagnozą, mniej istotne są przypuszczenia, gdy myślimy o poważnym kompendium.

Tak wiec ...myślimy jak to ugryżć.
Wszelkie sugestie godne są rozważenia.

Serdeczności -- Jovanka
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Post »

Choć niedługo jestem na forum...pozwolę wyrazić swoje zdanie na powyższy temat.
Grymasella ma rację, fajnie, by bylo mieć "wszystko" w jednym miejscu. Jak trafiłam na forum...czytałam wszystkie wątku od początku do końca.... Niestety, człowiek, nie pamięta, gdzie, co później było. Tak szukałam wątku np: o nawożeniu drożdżami. W sumie to na kilku wątkach było. Musielismy się powtarzać, a przecież to niepotrzebne było...Gdyby był wątek np: "nawożenie"...każdy ze swojego doświadczenia mógłby dopisać...Oczywiście fajnie, by było, gdyby najpierw w/w wątku było opisane prawidłowe nawożenie storczyków..
Awatar użytkownika
Alicja N.
100p
100p
Posty: 153
Od: 18 lut 2008, o 15:04
Lokalizacja: Mrągowo/Białystok

Post »

Zerknijcie w ten link. To forum o kotach i świetnie rozwiązana sprawa wątkowa :)

http://forum.miau.pl/viewtopic.php?t=27018
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Bardzo dużo pracy ktoś w to włożył na miau.

Na naszym forum chyba jednak nie zdałoby to egzaminu z racji publikowania porad i pytań zazwyczaj w wątkach "prywatnych". Trzeba by stworzyć całą "infrastrukturę" od zera.

Stąd Jovanka miałaby ciężki orzech do zgryzienia jak sklasyfikować to co jest do tej pory na forum w prywatnych wątkach. A co przypadek problemowy to nowy wątek. Bo ktoś kto zadaje pytanie nie wie gdzie je zadać bo pytając nie zna odpowiedzi więc nie wie gdzie umieścić swoje pytanie w już istniejących wątkach.

Brakuje instrukcji obsługi dla "nowych" gdzie i jak mają pisać. Brakuje również kultywowania wątków dotyczących konkretnych pytań.

Więc potrzebne by były nowe wątki przystosowane do danych pytań/problemów. Tylko pytanie jest czy nie byłyby to martwe wątki i nie byłyby tylko proforma oraz czy forumowicze przestawiliby się z kultu swoich wątków na rzecz wyspecjalizowanych wątków tematycznych.

Bo prawdą jest, że im więcej wątków, podforów, tematów - tym więcej czasu forumowicz musi poświęcić na przejrzenie tego w celu znalezienia odpowiedzi. I oczywiście ktoś jeszcze musi odwiedzać te specjalistyczne wątki by udzielić w nich odpowiedzi lub by podzielić się swoim zdaniem.

Kolejną rzeczą jest to, że by coś takiego działało chęci kilku osób to za mało. Potrzeba większości użytkowników, którzy by pielęgnowali i respektowali funkcjonowanie takich wątków i taki podział spisu treści, by ktoś się nie napracował, a i tak nikt z tego by nie korzystał. Nie miałoby to wtedy najmniejszego sensu. Może ankieta da odpowiedź, czego chcą użytkownicy w ogóle, a nie jej kilku przedstawicieli. By praca nie poszła na marne.

Trzeba też forumowiczom przedstawić wszystkie zalety jak i wady takiego "spisu treści". Bo ludzie w swej naturze boją się zmian i nieznanego. By to wyeliminować wyjaśnienia będą balsamem dla niedoinformowanych. Wyeliminuje to w ankiecie odpowiedzi użytkowników dla zasady"nie bo nie" lub też "Tak bo wszyscy tak mówią i nie chcę wyjść na "nieidącego za trendami""itp..

Trudne zadanie przed naszą moderatorką bo dobre chęci i słowa tutaj nie wystarczą, ale przy wymiernym nakładzie pracy i umiejętności planowania oraz czasie da się osiągnąć zadowalające i funkcjonalne efekty by forumowicze mieli lepiej, a co za tym idzie łatwiej.

Zobaczymy co i kiedy z tego wyjdzie.
x-k-a
200p
200p
Posty: 383
Od: 11 wrz 2008, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jak już wcześniej rozmawiałyśmy (z Jovanką również) zgłaszam chęć pomocy :)

a może zrobić by to na tematach przyklejonych, np:
robimy temat 'choroby grzybowe' w pierwszym wątku opisujemy znane choroby, symptomy, wklejamy zdjęcia, a w odpowiedziach wpisujemy sposoby radzenia sobie z nimi. potem w wątku pierwszym pod każdą z chorób można wkleić linki do sposobów na dane choroby. Będzie to troszkę pracy, głownie podejrzewam nad czuwaniem aby odpowiedzi były rzetelne i nie były offtopem.
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

koralina pisze:w pierwszym wątku opisujemy znane choroby, symptomy, wklejamy zdjęcia
Opisujesz czynności w liczbie mnogiej, a edycję wypowiedzi ma się przez ograniczony czas i może być ona dokonywana tylko przez osobę która utworzyła tą wypowiedż - z tego powodu powstaje ogromne nie do przeskoczenia ograniczenie tej wizji.

koralina pisze:a w odpowiedziach wpisujemy sposoby radzenia sobie z nimi.
Skoro są już opisane w pierwszym wątku to po co je dalej opisywać w wypowiedziach i mącić w głowach dając wątpliwości osobom szukającym odpowiedzi.

koralina pisze:potem w wątku pierwszym pod każdą z chorób można wkleić linki do sposobów na dane choroby
mówisz o jakimś innym wątku niż ten: "w pierwszym wątku opisujemy znane choroby, symptomy, wklejamy zdjęcia" ?

Bo nie rozumiem tego do końca bo dwa razy mówisz o pierwszym wątku i wklejaniu zdjęć.
x-k-a
200p
200p
Posty: 383
Od: 11 wrz 2008, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

a.d. 1)
Napisałam w liczbie mnogiej, bo były to sugestie/propozycje (nie rozdzielałam obowiązków, bo nie ma na razie takiej potrzeby). Tak wiem jak jest z modyfikacjami wypowiedzi, jednak wydaje mi się, że moderator ma możliwość edycji postów nawet po upłynięciu tego czasu (jeśli tak nie jest, to potrzebne będą małe zmiany w moim planie ;) ). I sądzę, że najlepiej będzie jak osoba kompetentna -> moderator, nadzorował wszystkie wpisy w takich 'kompendiowych' wątkach.

a.d. 2)
W pierwszym wątku opiszemy jak te choroby się 'objawiają', żeby można było zidentyfikować co nam atakuje rośliny (nie będzie tu opisów radzenia sobie z nimi), dlatego niżej linki do konkretnych postów, opisujących sposoby zwalczania. Na różne schorzenia/robaki itp. są różne kuracje, nie koniecznie chemiczne, czasem są sposoby domowe, które są sprawdzone przez sporą część użytkowników forum, które często są tańsze lub po prostu 'pod ręką'.

a.d. 3)
Nie, nie mówię o innym wątku, chodziło mi o pierwszy post, opisujący choroby.
Grymasella
200p
200p
Posty: 280
Od: 5 wrz 2008, o 23:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

ja miałam w zasadzie na myśli układ podobny do miau: tam się to sprawdza, na innych forach również więc czemu nie tu? Nie wymaga to wiele pracy - jeśli tylko forumowicze zechcą zamiast w prywatnych pisać/zadawać pytania w wątkach tematycznych. A myślę że zechcą bo tak łatwiej i szybciej uzyskają informację. I nawet moda nie trzeba angażować zbytnio - na miau ABC prowadzi Ania która moderatorem nie jest. Myślę, że infrastruktura sama się stworzy - przecież to samograj. Dlatego m.innymi pisałam o o spontaniczności 8) No i nie oszukujmy się - jak kocham storczyki tak nie mam złudzeń że można na poziomie hybryd stworzyć kilkaset tysięcy merytorycznych postów wiec nadmierne rozrośnięcie tej części Orchidarium nam chyba nie grozi.
Na początku pewnie trzeba będzie prosić użytkowników o pisanie nt. problemów nie w prywatnych wątkach - i to możemy zrobić sami - a później wszystko wejdzie w takie tory i się potoczy samo z siebie 8) Wydaje mi się, że absolutnie powinien być to twór żywy a nie sztywne i zamknięte kompendium. Nie wiem jak Was ale mnie interesują przede wszystkim cudze doświadczenia a nie encyklopedycznie poukładana wiedza teoretyczna.

Choroby to w moim przeświadczeniu jeden z nielicznych tematów który - przynajmniej na początku - powinien mieć odnośniki do innych stron.
Awatar użytkownika
Mala_MI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 paź 2008, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie
Kontakt:

Post »

Na "Różach" rozwiązane jest to tak:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=26006

Mnie się wydaje, że nie ma co tworzyć nie wiem jak szerokiego wątku encyklopedycznego. Jednak prawda jest taka, że "nowi" w zasadzie zadają te same pytania. Sama je zadawałam :oops: Typu co to za storczyk?
jak podlewać? co jest mojemu storczykowi?
jak nawozić?
jak przesadzać?
jak uratować?
co robić gdy są obcy pasażerowie na gapę?

Odpowiedzi na te pytania pojawiają się, niektóre są fajnie opisane w różnych wątkach, a niektóre to osobne tematy. Przyznam, że używam często wyszukiwarki, ale albo wyszukiwarka na FO nie działa dobrze, albo ja nie umiem odpowiednio zadać pytania (szukałam wczoraj czegoś o ślimakach i zadając hasło "ślimak", "ślimak*", "ślimaki" z działu orchidarium wyskoczyło mi 0 odpowiedzi).

poza takimi podstawowymi rzeczami pojawiają się też ciekawostki (jak na przykład wspomniana drożdżówka). potem wie się, że gdzieś to było, ale nie wiadomo gdzie, a nie zawsze jest czas , żeby przeglądać ileś tam stron iluś tam postów.
Pozdrawiam, Justyna
Storczyki , Róże , Ogród i kto wie co jeszcze...
Nie dla bezsensownego rozmnażania zwierząt!
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Jest jeszcze jeden problem. Ogrom wiedzy - o czym wszyscy wiemy - jest ukryty w wewnątrz poszczególnych wątków na przestrzeni kilkunastu stron naszego działu (nie zawsze oznaczonych kolorem zielonym).
Przykładowo podam jeden z nich: "Storczykowy prezent Rafaela 1979" który zawiera dużo cennych informacji o cambriach.
Ta cenna wiedza nam umyka, bo mało kto domyśli się, że pod tym tytułem jest coś ważnego gdzieś tam na 11 str.
To tylko jeden z przykładów.
Nie wyobrażam sobie, żeby obarczyć jedną osobę (Moderatora) przeglądaniem poszczególnych wątków mających czasem po kilkadziesiąt stron.
Tak więc, albo zrobimy to wspólnie, dzieląc się pracą pomiędzy sobą (pod nadzorem Moderatora), albo trzeba to zostawić tak jak jest. A trochę szkoda.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”