Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ok., tylko czy jesteś pewna że to Kolokazja, a nie Alokazja? Kupowałaś z pewnego źródła? Liście u niektórych mają podobne. Tutaj niestety wiele osób myli obie te rośliny, nawet zdarza się to u sprzedawców. Mi ona wygląda na Alocasia calidora.

Natomiast zakładając że to jest faktycznie Kolokazja to jak pisałem wcześniej inaczej się ją uprawia.
W ogóle zalecane jest uprawa tych roślin w sezonie na zewnątrz, gdzie o wiele lepiej rosną, aż do przymrozków. Odczekanie aż liście przemarzną, odcinasz je i wyjęcie bulwy z doniczki i trzymanie jej poza doniczką w temperaturze nieco niższa niż pokojowa. Na wiosnę sadzisz ponownie do nowego podłoża.
Zimowanie w warunkach domowych razem z liśćmi nie jest zalecane, ze względu na to że łatwo przelać i bulwa wtedy może łatwo zgnić.
Można spróbować z doświetlaniem, ale nie ma gwarancji że roślina nie straci wszystkich liści. Jak straci to wtedy jak napisałem wcześniej, wyjąć bulwę z doniczki na okres zimy. W obecnej sytuacji, kiedy mamy już luty, staraj się podtrzymać ją aż zrobi się cieplej i będzie więcej światła i słońca. Jak postawisz ją blisko okna, to sama powinna znać, że wchodzi w okres wegetacji.

Z Alokazjami jest nieco mniej zachodu, ale o czym wspomniałem są trudnymi w uprawie roślinami i też może stracić liście wchodząc w stan spoczynku. Bo jest wrażliwa zarówno na przesuszenie, przelanie i niedobory światła.

Jeśli chodzi o nawożenie, Kolokazję ze względu na szybszy wzrost można nawozić co każde podlewanie, oczywiście jeśli sadzisz na nowo bulwę, trzeba wpierw parę tygodni aż do wyjścia pierwszych liści, z tym odczekać.
Jeśli chodzi o Alokazję, to co 2 tygodnie albo co drugie podlewanie w zależności jak szybko przesycha podłoże.

Podobnie wygląda sprawa z podlewaniem, Kolokazja faktycznie lubi mieć mokro w sezonie wegetacyjnym.
W przypadku tej drugiej lepiej pozwolić przeschnąć nieco wierzchniej warstwie podłoża. Chyba, że jest ciepło i masz mocno przepuszczalne podłoże, to można utrzymywać umiarkowanie wilgotne.
Natomiast jeśli chodzi o metodę czy od góry czy od dołu. Jedna i druga roślina nie ma wrażliwej szyjki korzeniowej, więc można spokojnie podlewać od góry.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
natkasratka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 lut 2022, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Alokazja Black Velvet - help

Post »

J.w Zakupiłam jakiś miesiąc temu alokazje Black Velvet. Widzę, że zaczyna brązowieć na końcach mimo regularnego podlewania. Czy to za suche powietrze? Od dwóch dni włączam na noc nawilżacz,może powinien chodzić cały dzień? Dzięki za rady :D
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Masz wszystko w wątku, jakie powinno być przede wszystkim podłoże xxx - powinnaś od razu przesadzić, stanowisko - jak najbliżej okna, najlepiej parapet, temperatury itd. Doniczka na podstawce, a nie włożona do ciasnej osłonki.

Przesadź, oczyść dokładnie bryłę korzeniową, sprawdź stan korzeni, odetnij ewentualne chore, posadź do mieszanki ziemi, podłoża do storczyków oraz perlitu/żwirku.
Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
Po jakichś 3 tygodniach zacznij regularnie nawozić mineralnym nawozem do roślin zielonych co dwa tygodnie.
Nawilżacz ma być włączony przez większość doby, a nie tylko w nocy. Strumień pary nie może być skierowany bezpośrednio na roślinę tylko obok.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To i ja dopytam o Alokazję Zebrinę, co zrobiłem źle? Zakupiłem toto cudo w Biedronexie za 6 dych. Od razu piszę, że przyniesiona ze sklepu nie była przelana jak to mają w zwyczaju w marketach robić. Była olbrzymia, naprawdę. Najwiekszy liść miała wiekszy od mojej dłoni. Pierwsze co zawsze robie jak coś zniosę do domu, to doniczka + ziemia sklepowa won i przesiadka do ziemi dedykowanej. W przypadku Alokazji (a mam ich kilka) mieszam ziemię uniwersalną z ziemią do storczyków(chodzi o korę, włókno koksowe itd) i perlitem. Na dół doniczki oczywiście warstwa perlitu na drenaż. Jako że wiem iż Alokazje są kapryśne i trzeba uważać z przelaniem, po przesadzeniu podlałem ją naprawdę niewielką ilością wody (przegotowana ofkoz). Od tego czasu nie podlewałem jej (około tygodnia) tylko stała koło nawilżacza ,a jako że ten ni chodzi całą dobę była dodatkowo spryskiwana. Ogólnie ona składała się jakby z dwu roślin. No i tak po tym tygodniu zaczął jeden listek żółknąć, potem drugi. Inny znowu zaczął płakać - z czubka liścia zaczęła kapać mu woda. Look w internety - normalne zachowanie rośliny która miała za wilgotno i oddaje wodę. Zatem odciąłem dostęp całkowicie do wody ale niestety, wszystkie liście z tej jednej części rośliny zwiotczały i pożółkły, u nasady tej najgrubszej łodygi zaczęła rosnąć taka brzydka brązowa plama - wyciąłem całość w cholere. Druga roslina w ogóle nie zauważyła żadnego problemu - cały czas zielona. Za dwa dni powtórka z poprzedniej - listek żółty , drugi itd. Już Alokazji nie mam ;:145 . Co zrobiłem źle? Pytam bo nie poddam się, kupię znowu tyle że malucha za dwie dychy nie za sześć :wink:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Alokazja jest wrażliwa zarówno na przelanie, jak i przesuszenie podłoża. Po przesadzeniu powinieneś zapewnić umiarkowanie wilgotne podłoże zwłaszcza wtedy jak posadziłeś do tak przepuszczalnego podłoża.
Pomijając to zebrina to jedna z wrażliwszych Alokazji.

Generalnie polecam uprawę Alokazji w hydro np. w keramzycie. O wiele łatwiej zapewnić stabilniejsze warunki uprawy i lepszy wzrost.

I jeszcze taka uwaga, nawet jeśli Alokazja straci wszystkie liście nie oznacza od razu, że tracisz roślinę. Wręcz przeciwnie, może wypuścić z bulwy nowe liście, co zwykle po aklimatyzacji się dzieje.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Palinka410a
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 lip 2022, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomocy alokazja

Post »

Hejo hejo .... Jestem nowa w temacie roślin i mam pytanie .
Ostatnio zakupiłam alokazje i zaczął wychodzić piękny liść jednak okazało się że ten liść nie jest zielony tylko czerwony... Nie mam pojęcia czy to jest jakaś choroba czy co... Nie wiem po prostu jak na to reagować.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To normalne, młode liście wielu roślin zwykle mają różne kolory inne od starszych liści. :wink:

Na pewno od razu przesadź do bardzo przepuszczalnego podłoża, mieszanki ziemi z dużą ilością perlitu albo żwirku. Polecam też lekturę tego wątku, dowiesz się o warunkach uprawy i pielęgnacji.
Od siebie dodam, że Alokazje bardzo dobrze rosną w hydro. Jeśli czujesz się na siłach polecam też poczytać tutaj: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=74728
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Moja Alokazja Pink Dragon jakiś czas temu zakwitła. Zakwitła no i przekwitła, odpadł jej ten "płatek", prącik też. Została tylko łodyga z kulką na końcu. Coś z niej wypadnie, jakieś nasiona może?

Obrazek


Obrazek
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jak wyglądają nowe liście alokazji pink secret (ta odmiana z lekkim czerwonym odcieniem od góry). JEstem w sklepie i jest ładny okaz, ale ma nowy liść, jeszcze nieco zwinięty. Od spodu ma normalny kolor jak reszta. Od góry o wiele jaśniejszy niż inne liście, z żółto jasnozielonym barwnikiem. NIe wygląda na zgniły czy coś w tym stylu. Łodyga normalna. Czy coś z nim nie tak czy to normalne i z czasem pociemnieje itd
barszczoo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 paź 2022, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam.

Moja alokazja ma strasznie długie łodygi. Czasem są tak długie, a liście stają się tak duże, że łodyga się łamie… straciłem w ten sposób liść większy od mojej głowy… teraz zostały dość małe liście ale łodygi są strasznie długie i boje się, że zaraz pożegnam się z kolejnym. Zamontowałem taką drewnianą podpórkę… nie wiem na ile się zda… jakieś inne pomysły, żeby ta roślinka nie robiła sobie ała? Może patyczki i „klamerki” od storczyków?

Obrazek

Dzięki i pozdrawiam
Patryk
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przede wszystkim zapewnić dużo światła, czyli parapet okna albo doświetlanie. Do tego regularnie nawóz mineralny, do którego możesz dodawać krzem, czyli np. Rhino skine, który powoduje że łodygi są grubsze. Ale najważniejsze światło.

Przy okazji podłoże do wymiany, bo jest za mało przepuszczalne (powinna być mieszanka ziemi, dużej ilości perlitu, można dodać podłoża do storczyków) oraz doniczkę postaw na podstawce, żeby do korzeni docierało powietrze.
Warto tutaj sprawdzić stan korzeni, czy coś tam się nie dzieje.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
barszczoo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 paź 2022, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzięki za odpowiedź. Jutro lecę do ogrodniczego :)
----
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Alokazja różne odmiany - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Rhino skine to raczej dostaniesz przez internet
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”