Nabłyszczanie liści.

Rośliny doniczkowe
Marcin29
50p
50p
Posty: 86
Od: 14 paź 2013, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nabłyszczanie liści.

Post »

Norbert dzięki za szybka odpowiedz ;:333
x-Cz-a

Re: Nabłyszczanie liści.

Post »

Kiedyś, dawno temu przemywałam liście wodą z mlekiem.
Teraz odeszłam od tego,wolę prysznic gdzie można zrobić a liście same błyszczą ;:224
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Nabłyszczanie liści.

Post »

Kiedyś nabłyszczałam, ale warstwa za warstwą i zatykają się aparaty szparkowe, więc najrozsądniej jest po prostu myć duże liście gąbką, a roślinom z małymi liśćmi robić delikatny prysznic (i zabezpieczyć doniczkę np. reklamówką) . Nie myć i nie spryskiwać, jak ktoś ma twardą wodę, bo zostaje paskudny biały osad, nie od ruszenia. Do usuwania kurzu z filodendronów i monstery (tylko gatunki bez kutnera) używam preparatu E! Mszyca, bardzo ładnie odświeża liście, usuwa stare nabłyszczacze itd.
Mycie liści filodendronu: http://fabryka.darknation.eu/filodendro ... icle_id=50
tratutare
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 lis 2023, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Olejek NEEM - nabłyszczanie/mycie

Post »

Dzień dobry. Sprzątałam rośliny z kurzu i do tego celu wykorzystałam ten cały olejek neem. Wszędzie piszą np o 1l wody + kilkanaście kropel oleju + np 3 krople płynu do naczyć (u mnie ludwik). I niby potem jakoś cudownie liście błyszczą. Widziałam zdjęcia tak błyszczących, ale na swoich coś tego nie widzę. Wyglądają po prostu czysto, jak przy myciu zwykłą wodą. Za mała dawka oleju? niektórzy to piszą nawet i o 5 kropelkach. (olejek jest dobry, ludzie tego używają)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Olejek NEEM - nabłyszczanie/mycie

Post »

Nie wierz we wszystko co pokazują na zdjęciach, bo efekt może uzależniony od kąta i natężenia światła albo od struktury powierzchni blaszki liściowej czy sposobu zrobienia zdjęcia.
Nie wolno przekraczać stężenia podanego w instrukcji preparatu, bo tylko ryzykujesz popaleniem liści.
Przede wszystkim istotne jest to, żeby powierzchnia liści była czysta, żeby ułatwić proces fotosyntezy. Reszta to tylko mało istotny dodatek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tratutare
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 lis 2023, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Olejek NEEM - nabłyszczanie/mycie

Post »

Nie ma czegoś takiego w instrukcji neem. To są generalnie preparaty kosmetyczno masażowe (nie, nie mają innych rzeczy dodanych do składu). I instrukcje ograniczają się do takich rzeczy. Dawki do roślin są ustalane przez ludzi i generalnie są RÓŻNE jest ten 1 litr i dalej widzę 2/3 "kilka" kropli płynu do mycia naczyń i dalej jest ten olejek i tutaj albo 5ml albo 5/10/15 kropli, najwięcej jak widziałem (tutaj na forum) to 10ml.

Podobno ten neem opóźnia nagromadzenie się kurzu na roślinach, u mnie się bardzo szybko osadza, kwestia 3 dni i już jest biała warstwa.
Krasny
500p
500p
Posty: 533
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Olejek NEEM - nabłyszczanie/mycie

Post »

Został bym przy wodzie, a na pewno nie zwiększałbym dawki. Spaliłem w zeszłym roku neemazalem liście na begonii. Zwalczałem szkodniki i zwalczyłem je definitywnie, razem z kwiatem :D Olejek to niby inny produkt, ale z tej samej rośliny przecież.
tratutare
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 lis 2023, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Olejek NEEM - nabłyszczanie/mycie

Post »

ok ale której dawki nie zwiększać? bo wyżej wpisałem rózne opcje :D
Po jakim czasie np widać takie popalenie liści?


Swoją droga, jak czyścić żeby nie przenieść niezauważonych szkodników z rośliny na roślinę? czyżby wystarczyło między czyszczeniem jednej a drugiej, wypłukać gąbkę/rekawicę?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Olejek NEEM - nabłyszczanie/mycie

Post »

Właśnie problem w tym, że de facto to produkt kosmetyczny, a nie dedykowany bezpośrednio do roślin. W związku z tym stężenie opiera się na wypadkowej wielu ogrodników, którzy stosują ten preparat stosując go na zasadzie metodą eksperymentalną. Jak już uprzesz się go stosować, chociaż wg mnie jest po prostu zbędny, to lepiej stosować mniejsze niż silniejsze stężenie na zasadzie nie wszystko co więcej będzie lepsze. Czytałem doświadczenia innych, którzy zastosowali zbyt mocne stężenie i popaliło im liście.

Dalej, nie czytasz co napisałem wcześniej. Nie wierz w to co inni piszą pozytywnie o tym preparacie. Tak naprawdę jest on przereklamowany.
Nie tylko w zapobieganiu pojawieniu czy zwalczaniu szkodników, tylko również w przypadku ograniczaniu nagromadzenie kurzu.

Tak naprawdę lepiej zrobisz dla roślin jeśli do mycia liści będziesz używać samej wody.
Powtórzę, istotne żeby powierzchnia liści była czysta. Reszta to przerost formy nad treścią.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”