Lilie - choroby i szkodniki

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Lilie - choroby i szkodniki

Post »

Mam problem z liliami królewskimi. Z początku myslałam, ze przymrozki je uszkodziły, ale teraz... nie wiem, czy cos je zżera i czy to jakaś choroba? Mają tk dziwnie poskręcane listki, a koniuszki ich usychają. Kilka nie wyrosło i wieszchołki im uschły, a kilka dziwnie wygina łodygi.
Pierwszy raz widzę takie objawy na liliach i nie wiem co robić! Czy ktoś może mi pomóc zdiagnozować i ratować moje biedne kwiatki?
Obrazek Obrazek Obrazek
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Przeczytaj o problemach w uprawie lilii http://poradnikogrodniczy.pl/pliki/lilie.html
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Izo, a sprawdzałaś czy mają jeszcze cebule pod spodem?
Mnie się podobnie zachowywały lilie gdy dobrał się do nich gryzoń.
Pociągnij za pęd i sprawdź czy trzyma się dobrze w ziemi. :(
konto-nieaktywne2
---
Posty: 425
Od: 18 sty 2007, o 08:26
Lokalizacja: Błonie

Post »

To chyba choroba wirusowa.
Awatar użytkownika
RoksiSK
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 867
Od: 23 kwie 2007, o 15:57
Lokalizacja: Kraków

Post »

W tamtym roku miałam kilka pięknych lilii, ale ostatnio zobaczyłam, że została tylko jedna i to marniutka! Zima przecież nie była ostra. Może nam coś rzeczywiście "podżarło" cebulki. Pozdrawiam ;:201
anula
100p
100p
Posty: 180
Od: 17 paź 2005, o 18:10
Lokalizacja: Szczecinek

Post »

Witam.
Wygląda,że przemarzły i oby to było tylko to.Jeżeli nie to tylko może to być choroba wirusowa wtedy nadają sie tylko do spalenia.

Ania
pozdrawiam,ania
SUKULENTY
OGRÓD
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Niestety, obawiam się, ze rzeczywiście to chyba jest wirus ;:145 Cebule są całe, sprawdziłam, a zima była lekka. Były jak zwykle okryte liśćmi. Chyba, ze ostatnie przymrozki...ale to wydaje mi sie mało prawdopodobne. Jeżeli to wirus, to chyba trzeba by zdezynfekować glebę, po usunięciu lilii, ale jak, czym?
anula
100p
100p
Posty: 180
Od: 17 paź 2005, o 18:10
Lokalizacja: Szczecinek

Post »

Ja bym im dała szansę:
-po pierwsze w zeszłym roku były zdrowe więc może to wcale nie jest wirus, to w przyszłym roku odbiją
-po drugie, uwierz dokładnie wygladają też tak samo przemarznięte, bo moje tez przemarzły było -5, niestety część już nie zakwitnie.
Jeżeli lubisz lilie to nigdy nie sadź ich po tulipanach lub w ich sąsiedztwie, bo tulipany przenoszą właśnie choroby wirusowe, wystrzegaj sie lilii z grupy LA, one są najbardziej podatne na choroby wirusowe.
Ania
pozdrawiam,ania
SUKULENTY
OGRÓD
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Izo lilie świetnie znoszą przesadzanie.
Przynajmniej moje przetrzymały przesadzanie w środku lata, a pamiętasz jakie lato było upalne.
Może przesadź je do doniczek, do świeżej ziemi (kupionej w sklepie, jest odkażona), przy okazji wykąp cebule w jakimś preparacie przeciwgrzybicznym.
Jest to mój własny pomysł, nie wiem jak zareagują Twoje lilie, ale przekonałam się, że są dosyć wytrzymałe na różne niedogodności.
Ja swoje wszystkie mam w doniczkach, w ziemi.
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Aniu, dziękuję, wlałaś trochę otuchy w moje serce! Nie mam pojęcia jak wyglądają przemarznięte lilie, bo nigdy mi nie zmarzły. Zamierzałam zostawić je do kwitnienia, bo wiekszość ma pączki.
Nie sądziłam, ze lilie mogą zarazić się od tulipanów, ale jak moje tulipany złapały mozaikowatość, to na wszelki wypadek wywaliłam je z ogródka na drugą stronę domu, niszcząc te najbardziej zdegenerowane. Pozostałych żal mi było wyrzucić, bo miały takie piękne kwiaty :? Kilka wprawdzie w ogródku przeoczyłam, były jednak daleko od lili...
Co to jest grupa LA ? :oops:

Lilko, dziękuję za radę. Nigdy nie zaprawiałam lilii, choć z hiacyntami robię to co roku. Nie wiem, czy to moze uchronić też przed wirusem, ale nie zaszkodzi :D Na razie niech zostaną tam gdzie są i zobaczymy jak będą kwitły. Oczywiscie pokażę :D

Buziaki dla Was ;:79
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Izo zapewne chodzi o Lilie Azjatyckie, tak się domyślam. :D
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Dzięku Lilko.Te przemarznięte, to lilie królewskie.
anula
100p
100p
Posty: 180
Od: 17 paź 2005, o 18:10
Lokalizacja: Szczecinek

Post »

Lilie z grupy LA to mieszańce lilii azjatyckich z lilią wielkanocną (L. longiflorum) .
A tu podsyłam stronę gdzie można poczytać sporo o liliach.

http://rkmk.cyberdusk.pl/biuletyn.html


Ania
pozdrawiam,ania
SUKULENTY
OGRÓD
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”