Szkodniki w ziemi

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Mariolade
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 cze 2009, o 10:33

Szkodniki w ziemi

Post »

Witam i bardzo proszę o pomoc!!
W moim warzywniku trzeci rok z rzędu usycha i ginie pietruszka i koper, który ma już ok 5 - 7 cm wysokości. Do tej pory wyglądały bez zarzutu, po inwazji jakiegoś szkodnika grządki przez kilka dni opustoszały. Na liściach nic nie widać. Korzenie w dolnej części są ciemne. Proszę o pomoc w rozpoznaniu szkodnika i sposób na wypędzenie go z mojego warzywnika. ;:114
Mariola
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Mariolu, jesteś pewna, że to robactwo? Obejrzyj dokładnie.
Może to jakaś zgorzel. Do tej pory spotkałam się oprócz mszycy w listkach kopru, tylko raz z dziwnym szkodnikiem na koprze. Tuż u nasady łodygi (rośliny już były spore- około 40 cm) przy ziemi, żerowały jakieś dziwne malutkie szaro-bure robaczki podobne do mszycy, zdziesiątkowały mi wtedy koper na działce, ale tylko koper.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

U mnie jest to samo od kilku lat, interesowałam się tym swego czasu i jest to bawełnica, tylko teraz nie mogę sobie przypomnieć dokładnej nazwy.Ona ma dwóch żywicieli i szczególnie atakuje rośliny na wilgotnych glebach.Może mi się przypomni dokładna nazwa :roll: W zeszłym roku nie było problemu, dwa lata temu były na pietruszce , dziś znów zauważyłam kilka koprów zwiędłych i mszyce na korzeniach, mam dość gliniastą glebę i jest mokro po ostatnich deszczach.Opryskałam okolice korzeni :?
Mariolade
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 cze 2009, o 10:33

Post »

Dziękuję za podpowiedzi. Z całą pewnością szkodniki, czy co to tam jest, znajduje się w ziemi i niszczy korzenie.
Jeżeli to bawełnica to jak z nią walczyć? ;:36
Mariola
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Jest to mszyca dwudomna bawełnica topolowo- marchwiana.Część rozwoju odbywa się na liściach topoli, a następnie wylęgłe samice przenoszą się na warzywa min. koper i pietruszkę.Zwalcza się stosując Pirimor.
iwcia14
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 sie 2009, o 10:58

Szkodniki w ziemi doniczkowej

Post »

W mojej róży doniczkowej pojawiły się brązowe szkodniki wyglądem przypominające stonogę. Czym to mogę zwalczyć? Obrazek
Volvosia
100p
100p
Posty: 195
Od: 3 kwie 2013, o 16:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna i okolice

Re: Szkodniki w ziemi doniczkowej

Post »

W doniczce z chyba werbeną znalazłam takie robaczki, zakreślone na czarno. Co to może być?

Obrazek

Obrazek
Asia
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”