Rosa na pędach/liściach storczyka - gutacja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
annawia
100p
100p
Posty: 114
Od: 13 sie 2012, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Storczyk, który zmienia kolor, ma lepkie liście i wypuszcza

Post »

Dziękuję za odpowiedzi. Nie zmuszam do zgadywania, dlatego już wyjaśniam szczegóły: storczyk stoi na oknie zachodnim, jest podlewany wodą przegotowaną i odstaną - zawsze rano. Woda z dodatkiem nawozu do storczyków, ale mniejsza o 1/4 nakrętki. Dodaję co każde namoczenie, a co 3-4 moczę go w samej wodzie.
Plamki po odciętej łodydze występują tylko na łodydze, na korzeniach ich nie ma.
Te kropki rosy są odstające i nie są w strukturze liści. Korzenie storczyka są na wierzchu suche, ale im dalej - w głąb doniczki, tym są bardziej zielone i ładne. Ciągle też wypuszcza nowe korzonki. Storczyk ma też jedną taką dziwną plamę na liściu, którą dezynfekowałam roztworem z alko, ale nic się nie stało. Plama nie zniknęła, ale też nie powiększa się.

http://images42.fotosik.pl/840/599f1cb46126767e.jpg
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Storczyk, który zmienia kolor, ma lepkie liście i wypuszcza

Post »

Od razu zaznaczę, że nie wiem czym są te brązowe plamki na liściach. Moją uwagę zwracają natomiast kropki na przyciętych pędach. Wg mnie to jest jakaś zmiana w kierunku grzybka/ pleśni, tak jak pisała Dufin. Radzę się tym zająć. Może nie pomoże to na inne problemy jakie z nim masz, ale też nie zaszkodzi ;)
Awatar użytkownika
annawia
100p
100p
Posty: 114
Od: 13 sie 2012, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Storczyk, który zmienia kolor, ma lepkie liście i wypuszcza

Post »

A w jaki sposób się tym zająć?
Awatar użytkownika
Dusiaaa
1000p
1000p
Posty: 1163
Od: 4 cze 2012, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Storczyk, który zmienia kolor, ma lepkie liście i wypuszcza

Post »

kahm też mam takie plamki na starym kikucie ale nic złego z falkiem się nie dzieje ;-) może to zależy od kwiatka?
=> zapraszam na storczyki po mojemu<=

Marzy mi się: Bellina, Piccolo red, Black Bird,Vanda i więcej parapetów
Awatar użytkownika
annawia
100p
100p
Posty: 114
Od: 13 sie 2012, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Storczyk, który zmienia kolor, ma lepkie liście i wypuszcza

Post »

No właśnie u mnie też nic niepokojącego się z falkiem nie dzieje. A te plamki mam już z pół roku.
Awatar użytkownika
Dusiaaa
1000p
1000p
Posty: 1163
Od: 4 cze 2012, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Storczyk, który zmienia kolor, ma lepkie liście i wypuszcza

Post »

specjalistką nie jestem więc gwarancji nie daję ;-) zapobiegawczo zawsze można użyć czegoś na grzybka, chyba topsin ma takie działanie, i pewnie wiele innych preparatów, trzeba pytać w ogrodniczym:-D
=> zapraszam na storczyki po mojemu<=

Marzy mi się: Bellina, Piccolo red, Black Bird,Vanda i więcej parapetów
Awatar użytkownika
Marta25
500p
500p
Posty: 567
Od: 4 lis 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk, który zmienia kolor, ma lepkie liście i wypuszcza

Post »

Tak, właśnie topsin ma takie przeciwgrzybiczne działanie. Możesz spróbować zrobić oprysk, jeśli nic mu nie jest to profilaktyczne użycie nie powinno zaszkodzić. Ja używałam (też raczej profilaktycznie) preparatu po raz pierwszy kilka tygodni temu i nie zauważyłam negatywnego wpływu na roślinkę.
Pozdrawiam,
Marta
Awatar użytkownika
dorotakol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1551
Od: 30 maja 2009, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Storczyk, który zmienia kolor, ma lepkie liście i wypuszcza

Post »

Dziewczyny, gdzie Wy te choroby widzicie:-B
To okaz zdrowia;-)
Wybarwiebnie ma po przodkach, krople to gutacja, a stary pęd po prostu usechł i nie widzę tu nic podejrzanego.
Pozdrawiam Dorota!
cz.2 http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=45150" onclick="window.open(this.href);return false;
StefanZlau
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 lip 2014, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dziwna wydzielina na liściach storczyka

Post »

Witam od jakiegoś czasu na moim sorczyku pojawiła się jakaś dziwna wydzielina, proszę o pomoc bardziej doświadczonych kolegów Obrazek Obrazek
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Dziwna wydzielina na liściach storczyka

Post »

Powodów może być wiele:
Poszukaj szkodników-jeśli są tzn. że podgryzają twojego storczyka i stąd te krople. Jeśli nie ma żadnych oznak i jest to kleista przeźroczysta substancja to "rosa" tzn. storczyk uwalnia nadmiar wody i cukrów ze swojego organizmu. Przecieraj miejsca gdzie jest "rosa" wilgotnym wacikiem (ciepła woda z mydlinami).

-- 18 lip 2014, o 21:47 --

Poza tym powodem takiego "parowania" i pojawienia się "rosy" może być zbyt duża różnica temperatur (ponad 5 stopni celcjusza), zmniejsz różnicę temp. i przecieraj tak jak wcześniej napisałam zwilżonym wacikiem i problem powinien zniknąć.
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Dziwna wydzielina na liściach storczyka

Post »

Jest to gutacja, storczyki za pomocą gutacji pozbywają się nagromadzonych w ich organizmie soli mineralnych, tym samym chroniąc się przed nadmiernym turgorem. Oprócz tego zjawisko to ma za zadanie przyciągać do kwiatów storczyka owady zapylające. Jest naturalnym zjawiskiem występującym u roślin, w tym storczyków. Jej efektem są lepkie kropelki powstające przy brzegu liści, na pędzie kwiatowym, czasem także na kwiatach.

Część informacji zapożyczona z storczyki.wikia.com
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Dziwna wydzielina na liściach storczyka

Post »

Russski pisze:Jest to gutacja, storczyki za pomocą gutacji pozbywają się nagromadzonych w ich organizmie soli mineralnych, tym samym chroniąc się przed nadmiernym turgorem. Oprócz tego zjawisko to ma za zadanie przyciągać do kwiatów storczyka owady zapylające. Jest naturalnym zjawiskiem występującym u roślin, w tym storczyków. Jej efektem są lepkie kropelki powstające przy brzegu liści, na pędzie kwiatowym, czasem także na kwiatach.

Część informacji zapożyczona z storczyki.wikia.com
O właśnie mi zabrakło tego fachowego słowa gutacja. Dzięki za przypomnienie ;:138
StefanZlau
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 lip 2014, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziwna wydzielina na liściach storczyka

Post »

Super już się martwiłem że coś mu dolega :), dziękuje za szybka odpowiedz
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”