Monstera - ukorzenianie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Ok., teraz rozumiem.

Korzenie drugiego rzędu to są te boczne.
Po odcięciu, poczekaj z parę godzin żeby miejsce cięcia obeschło i wtedy sadzisz do właściwego podłoża. Do tego czasu trzymaj korzenie w wodzie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kamyk94
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 7 mar 2018, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Dziękuję za odpowiedź, w takim razie poczekam, aż korzenie trochę podrosną. Mam jeszcze pytanie trochę z innej beczki. Jeśli już wsadzę roślinę do ziemi, to czy będę mogła po miesiącu zacząć nawożenie? Czy takie młode korzenie nie ucierpią w żaden sposób ? Mam na myśli nawóz mineralny do roślin o ozdobnych liściach z Agrecola.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Oczywiście. Zwłaszcza młode rośliny do wzrostu oprócz światła potrzebują pokarmu.
Na razie możesz dawać nieco mniejsze stężenie, a z czasem przejść do pełnego.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
luminescencja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 sie 2023, o 09:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Obrazek
Witajcie, jestem w trakcie ukorzenienia trzech szczytów tajki, jednak z dwoma mam duże problemy.. na początku ukorzeniałam w wodzie z węglem aktywnym i rhizotonic- tam korzenie powietrzne zgniły, więc byłam zmuszona odciąć zgniłe fragmenty i zostało to co widać na zdjęciu.. teraz ukorzeniam w mchu i mały kawalek korzenia również zgnił (odcięłam i zabezpieczyłam ranę cynamonem). Co mam jeszcze zrobić? Czy z tego coś jeszcze będzie? Szczyt jest wielki, a te korzenie powietrzne malutkie… Pomocy 😭
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Cynamon to nie jest zabezpieczenie przed gniciem.

Przede wszystkim błąd zrobiłaś dając do wody. Korzenie powietrzne Monster mogą w niej gnić. Lepiej dać do wilgotnego perlitu oraz zapewnić ciepło.
Teraz oczyść jeszcze raz dokładnie, odcinając resztki tego korzenia i wymocz w fungicydzie.
Zapewnij ciepło, teraz co prawda nie ma problemu, ale można by pomyśleć o macie grzewczej, takie budżetowe dostaniesz na Allegro.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
luminescencja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 sie 2023, o 09:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Jak odetnę te resztę korzeni powietrznych, to wyjdą z tego korzenie normalne? Teraz są w mchu, matę grzewczą mam kupioną, ale kupiłam też perlit, więc jeśli jest lepszy, to zmienię
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Żeby wypuścić nowe korzenie nie są potrzebne korzenie powietrzne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
luminescencja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 sie 2023, o 09:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Dziękuje bardzo za pomoc! Jestem totalnym laikiem w ukorzenienia i już bałam się, że nic z tego nie będzie
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Co prawda to tylko potocznie nazywa się Monstera Minima ale zapytam tu bo nie mogę znaleźć wątku o dokładnie tej roślince. Jakieś 3 miechy temu moja roślina sflaczała, zero sprężystości , prawdopodobnie przalałem ją. Aby uratować, pociąłem ją i to jest jeden z trzech fragmentów, które od tego czasu siedzą w wodzie. To po bokach to są nowe odgałęzienia, które wyrosły pod wodą ,całkowicie zanurzone .Na jednym wiadć nawet listki, tylko że nie ma korzeni. Co z tym dalej zrobić?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

To jest Rhaphidophora tetrasperma.

Położyć na wilgotnym spagnum, albo dać na wilgotny perlit dodawać zamiast wody, wody z Rhizotonic albo Samurai Roots.
Przede wszystkim musisz zapewnić stałe ciepło, dobrze powyżej 20 stopni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”