Kawa - pielęgnacja, brązowe liście oraz inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
szwed557
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 lis 2020, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawa - pielęgnacja, brązowe liście oraz inne problemy w uprawie

Post »

To poprosiłbym o polecenie jakiejś konkretnej ziemi, ponieważ widzę że gotowe podłoże do rododendronów od formy substral ma pH 5,4-6 czyli nieodpowiednie.


---5 lis 2020, o 08:55 ---

Znalazłem takie o niższym pH:
https://allegro.pl/oferta/ziemia-do-rod ... 9037120397
dużo składników w tej ziemi, niskie pH

https://allegro.pl/oferta/podloze-do-ro ... 8789884929
tutaj pH trochę wyższe

https://allegro.pl/oferta/kronen-ziemia ... 8331365910
tutaj skład nie powala chyba i pH też wyższe

https://allegro.pl/oferta/podloze-do-ro ... 9429254977

kolejny sterlux

https://allegro.pl/oferta/substral-osmo ... 9112512276
Znalazłem jeszcze podłoże do borówek substrala o niskim pH


Dodam, że mam w domu składniki do ziemi takie jak pumeks, zeolit, lawę czerwoną wulkaniczną, piasek kwarcowy 0,5-1,1mm

Przepraszam że w kolejnym poście to napisałem, na niektórych forach automatycznie posty się łączą jak sa po sobie pisane :/
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kawa - pielęgnacja, brązowe liście oraz inne problemy w uprawie

Post »

Z tego co mi wiadomo podłoża Sterlux i Kronen mają dobre opinie. Wokana nie znam w ogóle.
Więc wybrałbym albo tego ostatniego Sterluxa albo Kronena.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
szwed557
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 lis 2020, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawa - pielęgnacja, brązowe liście oraz inne problemy w uprawie

Post »

Kawy przesadzone do mieszanki ziemi do rododendronów, pumeksu i odrobiny piasku kwarcowego.

Udało mi sie zrobić zdjęcie tej dziwnej substancji na nowych liściach:

Obrazek

Obrazek

Często musze ręcznie to zdejmować z tych liści, ponieważ mają one problem z rozklejeniem się i z prawidłowym wzrostem...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kawa - pielęgnacja, brązowe liście oraz inne problemy w uprawie

Post »

Tak jak pisałem wcześniej, jeśli to nie są szkodniki, to najprawdopodobniej skutki nieprawdłowego nawożenia. Trzeba poczekać parę tygodni, czy kolejne liście będą się rozwijać bez tej wydzieliny. Jeśli będzie się dalej pojawiać, a liście będą zdrowe, to może to też być wtedy jakaś naturalna wydzielina.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Kawa - pielęgnacja, brązowe liście oraz inne problemy w uprawie

Post »

Kawy uprawiam od ponad 15 lat, pierwsze już niestety w niebycie, ale teraz nowe mają 3 lata. Są piękne, dorodne, liście ciemnozielone i na wierzchołkach sklejone. Rozwijają się prawidłowo, nie mają oznak uszkodzeń, w pewnym momencie się rozklejają i rosną dalej. Taki objaw miałam u poprzednich i takie są u obecnych.
ania1590
Dawid351244
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 gru 2020, o 15:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Kawa arabska - wysychają liście

Post »

Witam, we wrześniu kupiłem krzew kawy arabskiej z supermarketu. Dość szybko zauważyłem że pojawiają sie na niej brązowe plamy, które z czasem rozszerzają sie na całe liście, a następnie cały liść odpada. Ciągnie sie to do dzisiaj i jest coraz gorzej. Podlewam przefiltrowaną wodą. Stoi obok okna (nie bezpośrednio na parapecie, chociaż tam też było to samo). Podlewam kiedy ziemia robi sie sucha. Co to może być? Bardzo proszę o pomoc.


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kawa - pielęgnacja, brązowe liście oraz inne problemy w uprawie

Post »

Cóż, trzeba było wpierw poczytać o warunkach uprawy i pielęgnacji, bo każda roślina ma nieco inne wymagania.

Po pierwsze trzeba było ją przesadzić do właściwego przepuszczalnego podłoża, jak do paproci gdyż kawa jest rośliną kwaśnolubną.
Po drugie potrzebuje dużo światła i słońca
Po trzecie akurat podłoże musi być cały czas umiarkowanie wilgotne.
Po czwarte, kawa która pochodzi z klimatu tropikalnego wymaga stałej podwyższonej wilgotności powietrza.

Poczytaj wątek, do którego przeniosłem Twój post.

Szczerze jednak mówiąc, nie wiem czy można ją jeszcze uratować, gdyż jest w agonalnym stanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
szwed557
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 lis 2020, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawa - pielęgnacja, brązowe liście oraz inne problemy w uprawie

Post »

Mam problemy z moją jedną z kaw. Stało się to na przełomie ostatnich 2-3 tygodni. Nowe listki mają widoczne nerwy, starsze liście żółknieją od środka oraz niektóre zaczynają brązowieć także od środka.
Kawa posadzona do doniczki z drenażem z kreamzytu, podłoże do rododendronów o pH 4-5 z dodatkiem piasku oraz pumeksu wulkanicznego. Podlewam takim nawozem:
https://rolmarket.pl/product-pol-815-Na ... -350g.html
+ nawóz do roślin zielonych 6-3-6 naprzemiennie. Do samego nawozu rozrobionego dodaje czasmi kilka kropel preparatu do zakwaszania wody w akwarium tak aby pH zeszło mniej więcej do 4-5. Woda zawsze jest z filtra.

Nawóz był przy każdym podlewaniu więc raz na 4-6 dni od ostatniego 1 miesiąca.

Zdjęcia:

https://imgur.com/a/Wcp0Ctl
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kawa - pielęgnacja, brązowe liście oraz inne problemy w uprawie

Post »

Nawóz raz na 4 - 6 dni :?:

Za często.
Nawozimy co drugie podlewanie, ale nie częściej niż gdzieś co około 2 tygodnie. Ewidentnie przenawożona.
Drugi błąd, używaj jednego nawozu, wystarczy ten do roślin kwaśnolubnych.
Trzeci błąd, jeśli używasz nawozu do takich roślin, to po co dodatkowo zakwaszasz cytryną?

Poza tym podlewasz za często. Utrzymuj umiarkowanie wilgotne podłoże i podlewaj większą ilością wody, ale nieco rzadziej.

Bezwzględnie podłoże do wymiany. Po przesadzeniu odczekujesz miesiąc i dopiero wtedy możesz powrócić do nawożenia. I używaj tylko samego nawozu, inne dodatki są całkowicie zbędne. Preparat do zakwaszania akwarium raczej nie nadaje się do roślin doniczkowych.


Edit: oczyść dokładnie bryłę korzeniową ze starego podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
szwed557
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 lis 2020, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawa - pielęgnacja, brązowe liście oraz inne problemy w uprawie

Post »

Odpowiadając bezpośrednio nie cytujemy, usunęłam. Iwona


Tego preparatu używam do zakwaszania wody dla kawy w hydroponice i ma piękne, mocno zielone liście bez żadnych skaz, ani jednej plamki.
Podłoże było wymieniane na jesień, od 2 podlewań podlewam samą wodą, czy wymiana podłoża jest konieczna? Czy wystarczy kilka mocnych przepłukać czystą wodą?

Podłoże jest przepuszczalne, po kawę podlewam zawsze jak MINIMALNIE spuści liście w dół, dzieje się to tak do około 6 dni, wtedy wierzchnia warstwa ziemi na ok 1cm jest sucha, po podlaniu za kilka h liście wracają na swoje miejsce.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kawa - pielęgnacja, brązowe liście oraz inne problemy w uprawie

Post »

Jeśli chcesz robić po swojemu, to już możesz szykować się do jej wyrzucenia do śmietnika.

Nie rozumiesz, tak częste nawożenie - nie wiem, gdzie to wyczytałeś, może doprowadzić bardzo szybko do spalenia korzeni. Jeśli do tego nie doszło, to możesz mówić o cudzie.
Tak zasolonego podłoża nie wystarczy tylko przepłukać wodą. Trzeba wymienić jak najwięcej podłoża i sprawdzić dokładnie stan korzeni.

Kawa ani żadna roślina doniczkowa nie potrzebuje tak częstego nawożenia. Spróbuj to porównać do odżywiania się człowieka i zamiast spożywać około 4 posiłków na dobę, 4 co każdą godzinę. Raczej długo tak nie pociągniesz.
I podobnie jest z roślinami posadzonymi do doniczki, masz określoną przestrzeń. Jeśli dajesz zbyt często nawozu, to roślina po prostu nie jest w stanie go wykorzystać i kończy się tym, że korzenie przestają pobierać składniki odżywcze, wskutek czego roślina umiera z głodu. Co właśnie się dzieje w przypadku Twojej kawy.

Podobnie nie ma potrzeby stosować żadnych dodatków, tylko sam nawóz. Nawet jeśli z początku wszystko wydaje się ok., to z czasem kończy się jak na powyższym przykładzie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
szwed557
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 lis 2020, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawa - pielęgnacja, brązowe liście oraz inne problemy w uprawie

Post »

Ok, chciałem się tylko upewnić, jutro przesadzam do czystej nowej mieszanki nie nie daję nawozu przez miesiąc.

Myślisz, że przesadzić do większej doniczki czy ta wystarczy?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kawa - pielęgnacja, brązowe liście oraz inne problemy w uprawie

Post »

Doniczkę dobierasz zawsze pod wielkość bryły korzeniowej.
Najprawdopodobniej wystarczy ta obecna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”