Narcyzy,żonkile - cz. 1

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
aga111
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1965
Od: 9 sie 2011, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Żonkile i narcyzy

Post »

U mnie w tym sezonie kwitną takie : :)

Obrazek Obrazek Obrazek
adamosky

Re: Żonkile i narcyzy

Post »

Bixxx pisze:
adamosky pisze:Witajcie!
Mam pytanie odnośnie narcyzów, jakieś 3 lata temu zabrałem od babci narcyze i zasadziłem u siebie w ogrodzie. W tamtym roku jak dobrze pamiętam był moze 1 góra 2 kwiaty. Na dzień dzisiejszy nie ma ani jednego? Czy to przyszedł koniec na narcyze (do kosza) czy jest taka późniejsza odmiana?

url]

Jeśli to klasyczne, białe z czerwonym środkiem, to są one późniejsze: i one i ich mieszańce lub odmiany.
Jeśli nie kwitną, a są liście, to nie znaczy że "do kosza" - skąd ten pomysł? Gdyby przyszedł na nie koniec, to nie byłoby liści. Po prostu mogą mieć miejsce które im nie odpowiada, może wymagają nawożenia, może za wcześnie obcinałeś liscie po kwitnieniu i cebule nie miały jak porządnie podrosnąć, żeby mogły wydać kwiat? Przyczyn może być wiele, ale nigdy nie jest to tak, że jak nie kwitnie, to "skończył się termin ważności cebuli" - przecież co roku twoje narcyze wytwarzają młode cebule!

Witam
wyszły mi w tym roku jak i tamtym 2-3 kwiaty...
Jeśli miałby ktoś rade jak postępować z cebulkami czy obcinać liście czy kwiaty i kiedy.
Oczywiste jest to, że cebulki przesadzę ponieważ nie dają kwiatów - ziemia jest nieodpowiednia.
Kiedy należy to zrobić czekam na poradę od Was :D

tutaj fotka:
Obrazek

Zdjęcie przed kwiatami znajduję się we wcześniejszym poście w tym wątku...
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Żonkile i narcyzy

Post »

Przede wszystkim, narcyzy nie kwitną, jak cebule są zbyt małe. A przyczyn, że są małe może być wiele. Po pierwsze, cebule narcyzowe dzielą się i te mniejsze, mogą nie dawać kwiatu. Po drugie, jeżeli zaatakowały je szkodniki cebul albo choroby grzybowe, to główna cebula padła, ale może żyją te mniejsze. Po trzecie wyjałowiły glebę ;:oj . Tak czy inaczej trzeba je wykopać ;:131 . Narcyzy wykopuje się co 3-4 lata właśnie z powodów jak wyżej i sadzi w innym miejscu. Liści wcześniej nie obcina się. Kwiat można wycinać a jeżeli przekwitł to usuwa się nasiennik. Wykopuje się w lipcu, jak zaschną wszystkie liście. Wtedy usuwa się uschnięte liście, kładzie się w suchym miejscu a jak podeschną oczyszcza, wyrzuca chore i uszkodzone, a resztę trzyma w suchym ciemnym miejscu do jesieni i sadzi we wrześniu ;:333 .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Żonkile i narcyzy

Post »

adamosky Daj im jeszcze rok. To jest stara dzika odmiana, a one tak maja, kwitna jak jest już ciasno. Mam w starym domu kępe która sadziła moja babcia /A ja już jestem babcią/ Kępa ma prawie metr średnicy i kwitnie co roku, ma kilkadziesiąt kwiatów.Jak jade od czasu do czasu wykosić ogród to podrzucę obornika wokół kępy, lekko przekopie, usune chwasty i tyle. Odkopałam pare lat temu kawałek kępy rozsadziłam pojedyncze cebulki i mam tak samo jak ty, natomiast siostra odkopała w ubiegłym roku kawałek kępy wsadziła w całości i w tym roku już jej kwitły. No ale ona będzie miała jedną kępe a ja cały rząd jak będe cierpliwa i ich nie wyrzucę.
adamosky

Re: Żonkile i narcyzy

Post »

Nie cytujemy postów, na które odpowiadamy bezpośrednio.
Moderator.


Hmmm one już tak siedzą 3 rok jak nie lepiej...
może spróbuję zmienić ziemie bo w tym miejscu jest sam czarny piach i wsadzę je wszystkie w kupę...
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2337
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Żonkile i narcyzy

Post »

Obrazek Tak, to już ostatni "okaz". :(

ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
bartosz les
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1922
Od: 24 sie 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Żonkile i narcyzy

Post »

Szkoda że już przekwitają,u mnie rozwinął się baby moon jest śliczny i pachnący ;:138 a narcyze białe 'wonne' już mi dawno przekwitły ;:131
Pozdrawiam Bartek
Nowy sezon 2020
aloz
200p
200p
Posty: 294
Od: 25 kwie 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Siemianowice

Re: Żonkile i narcyzy

Post »

Gdzie mozna kupic takie "stare" odmiany narcyzów jak Actaea? Kupowałam juz niejednokrotnie "actaeę", ale za kazdym razem okazało się że to inne odmiany, a mnie zależy własnie na tych, małych, niepozornych i pieknie pachnacych kwiatach.
Pozdrawiam Ola :) Spadł bąk na strąk, a strąk na pąk. Pękł pąk, pękł strąk, a bąk się zląkł.
aloz
200p
200p
Posty: 294
Od: 25 kwie 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Siemianowice

Re: Żonkile i narcyzy

Post »

zamówiłam w sklepie internetowym 15 sztuk, ciekawe czy wyrosną i czy faktycznie to będą "TE"
Pozdrawiam Ola :) Spadł bąk na strąk, a strąk na pąk. Pękł pąk, pękł strąk, a bąk się zląkł.
Awatar użytkownika
Bruin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 maja 2014, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żonkile i narcyzy

Post »

Ja miałem podobny problem z tulipanami w tym roku. Przyszły inne niż zamówiłem. później ogród wyglądał dosyć pstrokato.
Awatar użytkownika
bartosz les
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1922
Od: 24 sie 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Żonkile i narcyzy

Post »

Ja prawdziwe wonne wykopałem z łąk akurat one występują tu dziko,trzeba poszukać w lasach,zaroślach,łąkach :wit
Pozdrawiam Bartek
Nowy sezon 2020
Awatar użytkownika
bartosz les
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1922
Od: 24 sie 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Żonkile i narcyzy

Post »

Witam :D która odmiana narcyzów to ta stara trąbkowa,które dawniej były bardzo popularne teraz są tylko pozostałości :roll: tak jak po narcyzach wonnych
Pozdrawiam Bartek
Nowy sezon 2020
_fox_

Re: Żonkile i narcyzy

Post »

Duth Master, Unsurpassable, Carlton, YellowSun, Joseph MacLeod, i wiele innych
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”