Filodendron - problemy z liśćmi

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Ewidentnie ma plamistość liści czyli grzyb...
Oprysk fungicydem, np. Scorpion 325sc, Saprol, powtórz po tygodniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karla6
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 25 lut 2022, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Chodzi o te kropki ja liściach? Kurcze, myslalam że to miodniki, bo jakiś czas temu też o nie pytalam, ale popatrzyłam na zdjęciach i faktycznie wygląda to inaczej niż wcześniej...
A te liście z plamistością trzeba usunąć?

I czy po oprysku z tego fungicidu roślina może normalnie stać w pomieszczeniu? Nie jest on szkodliwy dla dzieci?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Miodniki wyglądają zupełnie inaczej...
Usuwanie liści jak praktycznie wszystkie są zarażone jest w zasadzie bezsensu, bo teoretycznie trzeba by je usunąć.
Na razie zrób tylko opryski. Kwestia czy nowe liście będą wychodzić z plamami czy nie. Najlepiej roślinę odizolować od innych Filodendronów, a jeśli masz inne to je też trzeba sprawdzić czy na nich też nie ma plam.
Po wyschnięciu może normalnie stać w pomieszczeniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karla6
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 25 lut 2022, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

A to miodniki czy plamistość?

Obrazek

na razie ten nowy liść, który się aktualnie rozwija, jest bez plam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Jak bez plam, no co Ty? Przecież ewidentnie widać wklęsłe plamy - to jest właśnie plamistość...

Zapamiętaj:

Wklęsłe plamy z wyraźną krawędzią, czasami z czerwoną obwódką to plamistość.
Płaskie plamki z rozmytą krawędzią i zwykle klejącymi kroplami od spodu liści to miodniki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karla6
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 25 lut 2022, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Źle się wyraziłam.
To jest nowy liść, który się na razie rozwija bez plam.

Obrazek

A ten liść z plamami na ostatnim zdjęciu, to jest fotka z lipca 2022 i wówczas pisał pan, że nie jest to plamistość, tylko właśnie miodniki...



Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Na liściu przynajmniej tym ostatnim te płaskie rozmyte zmiany to m.in., wskazują również na obecność miodników.

Obrazek

Jeśli chodzi o wcześniej to nie wiem, jak wtedy stwierdziłem tylko obecność miodników, a nie napisałem również o plamistości. Cóż mój błąd.

Tak czy owak oprócz pojedynczych miodników masz plamistość.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karla6
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 25 lut 2022, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Ok, dziękuję za podpowiedzi. Jutro kupię preparat i będę działała.
gandalf
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 25 sty 2013, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Cześć wszystkim, kiedyś pomogliście mi więc pewnie i tym razem nie zawiodę się na Was. tym razem byłem na wakacjach i po przyjeździe zobaczyłem takie coś dziwnego na liścia jednego z filodendronów. Jak myślicie co to jest Wełnowiec przędziorek sam nie wiem, czym to zwalczacie?
Obrazek
Obrazek
Bzyczek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 12 gru 2023, o 19:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Dzień dobry. Czy ktoś spotkał się może z takim problemem u filodendronów. Mój to Narrow Escape. Podłoże ma dobrze przepuszczalne z chipsami kokosowymi, perlitem torfem kwaśnym, keramzytem itd. Przesadziłam po zakupie. Jest okres zimowy, poziom nawilżenia w domu nie przekracza 50% (stosuję nawilżacz). Roślina trafiła do domu niedawno, może troszkę zmarzła podczas niedalekiej drogi do auta, są one bardzo wrażliwe na zimno. Myślę, że problem jest bardziej złożony i problem nie dotyczy jednego źródła. Będę bardzo wdzięczna za pomoc i podpowiedzi. Dziękuję. Ewelina.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Nie ma żadnego złożonego problemu. To przemarznięcie.

Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża, stanowisko blisko okna?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Bzyczek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 12 gru 2023, o 19:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Stanowisko w jakim roślina jest w tym momencie to rozproszone światło na antresoli pod oknem dachowym. Pomijając moment kiedy śnieg leży na dachu, jest całkiem fajnie oświetlone, a jednocześnie nie narażony na poparzenia słoneczne w przyszłości.
Bałam się chorób grzybowych, roślina pochodzi z jednego z marketów budowlanych, a wiemy jak traktuje się tam rośliny (co prawda kupiony był niedługo po transporcie do sklepu. Może rzeczywiście temperatura zrobiła swoje. Co do podlewania, tak pilnuję tego, bardziej prawdopodobne przesuszenie niż przelanie, codziennie zraszam. P.S Dziękuję za zainteresowanie i podpowiedź :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Zraszanie nic nie daje, to mit. Nie podniesiesz w ten sposób wilgotności powietrza.
Zmierz ilość luksów (np. za pomocą aplikacji) na tym stanowisku, powinno być minimum około 1,5 tysiąca.

Zmiany od przemarznięcia mogą postępować.
Na przyszłość radzę nie kupować roślin tropikalnych w takim okresie,kiedy są niskie temperatury.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”