Dalie z nasion cz.1

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
GERTRUDA
1000p
1000p
Posty: 1327
Od: 25 lis 2007, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Pomorskie
Kontakt:

Dalie z nasion cz.1

Post »

Witam. Chciałam zachęcić wszystkich do uprawy dalii z nasion - są to te same rośliny , które kupujemy w postaci kłaczy zapakowanych do torebek w kapersach . Dalie stosunkowo łatwo otrzymać z nasion , a oferta w sklepach jest duża i ciekawa , szczególnie polecam mieszanki nasion dalii kołnierzykowej i pomponowej - można z nich uzyskać naprawdę ciekawe egzemplarze . Nasionka tej roślinki są wyjątkowo duże i łatwo kiełkują w warunkach domowych - siewki są mocne i nie sprawiają kłopotu przy pikowaniu , nawet początkującym ogrodnikom . Roślina przez lato wytwarza kłącze i można ja przechować do następnego sezonu - kwitnie bardzo obficie już w roku wysiania . Ja w tym roku wysiałam właśnie mieszankę dalii kołnierzykowej - już jest pierwszy kiełek :wink: A czy ktoś próbował np. zbierać nasiona tych kwiatów i wysiewać -ciekawi mnie jaki by to dało efekt - w tym roku spróbuję .
Niestety nie sfotografowałam ubiegłorocznej kolekcji , ale wstawię zdjęcia tegorocznych maluszków jak tylko puszczą pierwsze listki .
:lol:
Każdy początek ma swój koniec ,a każdy koniec miał swój początek ........
Awatar użytkownika
botanik1
200p
200p
Posty: 274
Od: 21 lut 2009, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 7a

Post »

Kiedyś też siałem nasiona dalii. Rzeczywiście łatwo wyprowadzić z nich dorodne rośliny. Co prawda dalie z nasion kwitły mi trochę mniej obficie, niż te z kłączy, ale dla tych, którzy lubią eksperymentować :wink: - polecam ten sposób rozmnażania, gdyż można dochować się ciekawych egzemplarzy :wink:
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Dalie wysiałam w tym roku pierwszy raz w życiu :D
..za namową cudownych Forumowiczek :wink:
Wysiałam po kilka nasionek do jednej doniczki.
Wzeszły w piorunującym tempie - po 4 dniach !!! ukazały się pierwsze kiełki.

Fotka sprzed tygodnia

Obrazek
Awatar użytkownika
alana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2439
Od: 2 wrz 2007, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Węgorzewo

Post »

Takze polecam wysiew dalii. Mało kłopotliwa roślina w postaci siewek, jak i juz większych roślin. Jedynie wystarczy po osiągnięciu trzech par liści, usunąć te dwa wierzchołkowe i w zasadzie rośliny mogą się już rozkrzewiać. A przezimowane karpy w następnym roku w znacznym stopniu wyglądają identycznie pod względem kolorystki kwiatów.
W tym roku też wypróbowuję dalie kołnierzykowe, dotychczas siałam zmienną i pomponową. Wszystkie kwitły bardzo obficie i do końca sezonu. Juz miałam w tym sezonie ładne i duże siewki tych trzech rodzajów dalii (prawie 100% wschodu jak na złość), ale niestety wczoraj przy obracaniu całej palety, przewróciła mi się do góry dnem i większość dalii połamała mi się, nawet nie mam co Wam pokazac. A zezłościłam się tak mocno, że miałam ochotę wszystkie siewki wyrzucić przez okno ;) Jutro trzeba dosiać pozostałe nasiona kołnierzykowej...
A poniżej kilka dalii z nasion:
- pomponowy okaz :D
http://i34.tinypic.com/34htlrd.jpg
http://i44.tinypic.com/rwq7t5.jpg
http://i36.tinypic.com/29w2zgw.jpg


- a tak rosły i kwitły dalie zmienne (w tym wypadku był to odmiany niższe)
Obrazek
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Aluś-przykra ta wywrotka dalii-ale wczoraj był 13-ty w piątek-to pewnie dlatego takie przypadki chodzą po ludziach.
:?
Wysiej, dalie szybko wschodzą, teraz z każdym dniem więcej światła, więc będą jeszcze ładniej rosnąć :wink:
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5428
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Post »

Ojeeejjj...muszęspróbować, skoro takie efekty macie...

A miałam już więcej nasion nie kupować ;-)
"Dużo ludzi nie wie, co robić z czasem. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu. " (Magdalena Samozwaniec)
Moje linki - i aktualny
Wizytówka
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Kupiłam za grosze torebkę nasion dalii "Mignon". Napisane tam jest, że to roślina jednoroczna. Czy ktoś zna tę odmianę?
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
niezapominajka567
100p
100p
Posty: 152
Od: 13 mar 2007, o 18:19
Lokalizacja: Poznań

Post »

Siałam w zeszłym roku dalie, które dostałam od kochanej forumowiczki :) ( Anetko jeszcze raz dzięki!!) Wykiełkowały bardzo szybko, kwitły obficie aż do mrozów. W tym roku tez wysiałam nasionka , które zebrałam z własnych dalii. Zobaczymy co za kolory wyrosną, bo wykiełkowały chyba w 100% :lol: :lol: :lol: Klęska urodzaju jak zwykle... :lol: :lol: Obrazek
Aneta
Awatar użytkownika
cattleya
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1116
Od: 6 maja 2007, o 13:19
Lokalizacja: Łódź

Post »

Ja Was chyba wszystkie zamorduję :twisted: :D
Co zrobilam, pojechalam raniutko do ogrodniczego po nasiona dalii. kupilam dalię zmienną pełną, pojedyńczą i półpełną z brodowymi listkami.
Idę siać.
I moje róże http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 74&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
I ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=21086" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
alana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2439
Od: 2 wrz 2007, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Węgorzewo

Post »

cattleya pisze:Ja Was chyba wszystkie zamorduję :twisted: :D
Co zrobilam, pojechalam raniutko do ogrodniczego po nasiona dalii. kupilam dalię zmienną pełną, pojedyńczą i półpełną z brodowymi listkami.
Idę siać.

:;230 haha skąd to znamy... ;)

Judi posiałam dzisiaj jeszcze kilka kołnierzykowych, a wypadek miałam właśnie 12, a nie 13, tak miałabym na co zwalić :D Ale wbrew pozorom uchowało się po kilka sztuk z każdego. Mam nadzieję, że tak zostanie.

Aisyrk Twoje nasiona, to odmiana dalii niskiej/karłowej, tworzy ładne, niskie i obficie kwitnące krzaczki. A, że jednoroczna to na wszystkich daliach tak piszą, a i tak każda roślina wytworzy karpy większe lub mniejsze, nadające się do przechowywania zimą.
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Post »

Ja jestem dużym fanem pojedynczej - najbardziej mnie ciekawi jakie kolory będą miały kwiaty bo potrafiłem się dorobić nawet białych choć na początku miałem rozmaite ale białych nie było- niektóre bardzo ciekawe kolorki wychodzą a jeszcze dodatkowo trzmiele bardzo je lubią :idea: :roll:
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Alano, dziękuję za odpowiedź. Mam, co prawda, kłopoty z przechowywaniem bulw przez zimę, ale jeśli kwiaty są ładne, to warto pogimnastykować się i jakoś to przechowanie zorganizować.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
LaPasion
100p
100p
Posty: 135
Od: 13 mar 2007, o 06:48
Lokalizacja: Wrocław

Post »

ja posiałam nasionka do jednej doniczki licząc na to, że z 50% wykiełkuje a nie 100 ;) ale nie narzekam... mam pytanie moje siewki mają 4,5 cm... kiedy powinnam je popikować? Już teraz czy powinny wytworzyć właściwe listki wcześniej? Niestety nie wiem jakie dalie będą bo na opakowaniu pisało tylko "dalie" ale może trafią się jakieś ładne okazy... uwielbiam te kwiatki :)
Nazwa Gatunkowa: Magdziorek
Rząd : Leniwce ;)
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”