Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Ostatnio stosowałam Mospilan, ale wcześniej dawałam Polysect (działa też na ziemiórkę). Robiłam roztwór wg zaleceń i podlewałam rośliny. Czasami powtarzałam po tygodniu, jak jeszcze się pojawiały.

Ja specjalistą od nazywania roślin nie jestem. Moim zdaniem to Chlorophytum comosum variegatum, ale może Norbert niech się wypowie. To moja, choć zdjęcie stare, z 2017 roku. To akurat Vittatum jest, bo ma pasek po środku liścia, a nie na bokach.
Obrazek

Ta zielona, nie ma białych pasków na liściach. Na tym zdjęciu, to te dwie, które wiszą na ścianie.
Obrazek

Aby otworzyć zdjęcia kliknij prawym klawiszem w obrazek i otwórz na nowej karcie.
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Jak często podlewa się zielistkę w okresie zimowym? Wszędzie czytam oszczędnie, to znaczy ile? 1x na dwa tygodnie?
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Moja zielistka dużo pije. Podlewam raz na tydzień przez cały rok.
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

To zależy jakie masz warunki uprawy, temperatura, wilgotność powietrza, ilość światła.
Dobrze jest przestrzegać żeby wierzchnia warstwa podłoża mogła przeschnąć, to będzie optymalne rozwiązanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zenzi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 11 wrz 2022, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Polska

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Cześć! Od kilku dni jestem w posiadaniu malutkiej szczepki zielistki Green Orange. Czy jej uprawa różni się jakoś od uprawy znanej wszystkim zielistki Sternberga? Na pierwszy rzut oka nie są one wcale do siebie podobne, osobiście Green Orange pokrojem najbardziej przypomina mi aglaonemę.
Awatar użytkownika
jamajka53
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 26 sty 2023, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dostałam niedawno zielistkę variegatę z białymi paskami, zaczęły jej marnieć końcówki - nie są suche, a takie raczej "mokre", co nie obetnę to znowu robi się żółte. Podlewam oszczędnie, od góry, jak przeschnie, średnio 1 raz w tygodniu. Wilgotność powietrza 50%, stoi trochę dalej od okna. Czy to normalne zimą? Suchego powietrza nie mam... Dodam, że mam też drugą zielistkę, zwykłą zieloną, nic się jej nie dzieje a stoją obok siebie :?



ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

W czym rośnie, samej ziemi uniwersalnej?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
jamajka53
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 26 sty 2023, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Tak, sama ziemia uniwersalna. Dostałam od teściowej, ona wszystkie swoje rośliny ma w takim podłożu i dobrze rosną, a u mnie coś tej zielistce wybitnie się nie podoba... Przesadzić do ziemi z perlitem?
Aha, i podlewam od góry, żeby woda dostała się do każdego korzenia, może zacząć od dołu?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Podlewanie od dołu jest zalecane w przypadku roślin mających wrażliwą szyjkę korzeniową, jak np. Fiołki. Zielistkę podlewamy normalnie od góry.

Rośliny zawsze sadzimy do mieszanki ziemi i rozluźniacza, nigdy do samej ziemi. To, że ktoś tam uprawia w samej ziemi uniwersalnej i jakoś rosną nie oznacza że jest to prawidłowe.
Rozluźniacz jest potrzebny żeby korzenie mogły oddychać, a bryła korzeniowa szybko przesychać.
Bezwzględnie do przesadzenia. Oczyść bryłę korzeniową ze starego podłoża i sprawdź dokładnie stan korzeni.
W razie czego możesz zrobić na koniec oprysk preparatem grzybobójczym, jak w przypadku Areki.

Stanowisko, Zielistka preferuje słońce, więc daj na parapet.


Jeszcze jedno, rośliny preferują podlewanie miękką wodą, więc jeśli masz twardą w kranie to musisz ją przegotowywać, filtrować albo mieszać z wodą destylowaną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
jamajka53
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 26 sty 2023, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Ok dziękuję za wyrozumiałość, jak sama przesadzam to wszystko daję z perlitem, tutaj w takim razie też tak zrobię :) Wody używam odstanej z kranu, jest taka średnio twarda, zacznę przegotowywać
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”