Kompozycje z kaktusów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kompozycje z kaktusów

Post »

Nie no jak najbardziej na drenaż mogą składać się mniejsze lub większe kamienie (w zależności od wielkości donicy), lub keramzyt, gruby żwir...
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re:

Post »

Aniu, myślę że to także Ci się przyda :wink:

blabla pisze:Zady i walety sadzenia w pojedyncze doniczki kontra kompozycje.
Kompozycje:
+ roślinki rosnące razem rosną szybciej; tworzy się coś na kształt współzawodnictwa i rośliny posadzone razem rosną szybciej niż osobno;
+ roślinki zajmują mniej miejsca
- trzeba dobrać rośliny o podobnych wymaganiach jeśli chodzi o światło, temperaturę i zapotrzebowanie na wodę; inaczej nie wszystkie będą rosły dobrze;
- jeśli zachoruje jakaś roślinka to natychmiast trzeba przesadzić całą kompozycję, bo choróbska bardzo szybko i łatwo się przenoszą na inne roślinki.
Rośliny rosnące pojedynczo:
+ łatwo dodać czy odjąć roślinki do/z kolekcji, większa mobilność roślinek;
+ w razie choroby czy szkodników natychmiast można odizolować chorą roślinkę od reszty kolekcji
+ dowolnie można dobierać roślinki, niezależnie od ich wymagań,
- roślinki rosną wolno;
- doniczki zajmują dużo miejsca;
Awatar użytkownika
Stokrotkania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3037
Od: 3 maja 2011, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Kompozycje z kaktusów

Post »

sokolica dziękuję nastawiłam się na misę kaktusów kwitnących, jak je zdobędę, to spytam się czy mogą być razem. :)
Bardzo mi się podobają takie kompozycje, ja mam z kaktusowatych tylko dwa grudniki, wielkanocnik i trzy hobbity - wszystkie młode, bo od niedawna zaczęłam przygodę z kwiatami.
Zatem do usłyszenia ;)
Awatar użytkownika
Stokrotkania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3037
Od: 3 maja 2011, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Kompozycje z kaktusów

Post »

Moja misa kaktusowa, o której marzyłam.
Zobaczcie proszę czy dobrze im będzie, wcześniej nie miałam do czynienia z kaktusami..
Czy nie za gęsto dałam kamieni, żeby roślinki mogły spokojnie rosnąć ?

Obrazek

A w misie: 3 x memilierie gracilis, 2 x echinopsis multiplex, 2 x mammillaria prolifera, kilka x Chamaecereus Silvestrii, 1 x echinopsis eyriesii, oraz jeden maluszek na samej górze, którego wzięłam sobie od koleżanki i nie znam nazwy..
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kompozycje z kaktusów

Post »

Ja się raczej nie znam na wymaganiach poszczególnych, zwłaszcza tych, ale chciałam zapytać, gdzie Ty Aniu to postawisz? Widziałam, że u Ciebie parapety zapchane do ostatniego cm :D A te roślinki potrzebują dużo słońca. Taka dekoracyjna misa nadaje się do postawienia np. na regale w głębi pokoju, ale bez dostępu do słońca, będą brzydko rosnąć.
Awatar użytkownika
Stokrotkania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3037
Od: 3 maja 2011, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Kompozycje z kaktusów

Post »

sokolica Na razie stoją na północnym oknie, ale za tydzień, półtora będę miała kwietnik i wtedy wystawię je na słoneczny parapet. ;)
Awatar użytkownika
Delete
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2082
Od: 16 maja 2009, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kompozycje z kaktusów

Post »

Chamacereus sylvestrii może być ciasno, ale najlepiej obserwować. Jak coś się będzie działo to zrobić miejsce. Pozostałym nic nie powinno być, sam tak mam obłożone echinopsisy i bardzo fajnie rosną. :)
Pozdrawiam, Bartek.
Kaktusy... / Doniczkowce
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kompozycje z kaktusów

Post »

Brakuje tylko czerwonego G. damsii i byłby cały asortyment B.ronki :lol:
Ładnie to może i wygląda, choć rośliny niekoniecznie mają te same wymagania.
nmin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 sie 2012, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompozycje z kaktusów

Post »

Wiem, ale wymagań niektórych nie mogłam znaleźć, mimo, że znałam nazwy. Starałam się chociaż mniej więcej posadzić żarłoka daleko od tego, który lubi mało wody, ale resztę improwizowałam. Będę musiała je po prostu obserwować i tu dać więcej wody, tu mniej. Inne warunki i tak miałyby takie same, czy razem czy osobno, na przykład ilość słońca - bez balkonu lub ogrodu nie mam wielkiego wyboru. Tak samo z zimowaniem.
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Kompozycje z kaktusów

Post »

Witam. Śliczne są Wasze kompozycje. Nabrałam ochoty żeby jeszcze dołożyć jakiegoś kłujaczka . Moje kaktusy rosną sobie w kuchni, wschodnia strona. A co do podlewania to wszystkie podlewam tak samo i robię wszystkim czas suszy. Jak do tej pory żadnego nie straciłam a nawet kilka kwitnie i oczywiście dalej rosną.Nazwy kaktusów nie pamiętam i sadziłam kaktusy tak żeby kompozycja ładnie wyglądała. Nie wiedziałam jakiego kształtu będą ale trafił mi się jeden którego musiałam przesadzić bo zrobił się wielki. Moje kaktusy cieszą że widzę, jak rosną, kwitną a nie stoją latami w miejscu. Czy moja uprawa jest dobra nie wiem ale chyba tak jeżeli żadnego nie uśmierciłam. Lubię kaktusy które mają różne igiełki. Oto kilka moich kaktusików. Pozdrawiam
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
joli
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 maja 2012, o 16:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czy to właściwa kompozycja

Post »

Witam. posadziłam sobie kilka przypadkowo zakupionych kaktusów w jednej doniczce. gdy zobaczyłam jak dużo urósł jeden z nich w ciągu jednego lata zastanawia mnie czy to właściwie dobrana kompozycja. Niepokoi mnie zwłaszcza ten najwyższy kaktus bo to on tak szybko rośnie. Może ktoś wie jak on się nazywa. Pozdrawiam


Obrazek
Awatar użytkownika
Marantha
100p
100p
Posty: 141
Od: 14 mar 2012, o 22:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra/Wrocław

Re: Kompozycje z kaktusów

Post »

To opuncja, dokładnej nazwy nie znam. Na pewno kompozycja nie jest dobrana prawidłowo, odczuwa to szczególnie roślina za opuncją. Ma za mało światła i zaczyna się wyciągać.
Awatar użytkownika
Magdalenka88
100p
100p
Posty: 108
Od: 12 maja 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kompozycje z kaktusów

Post »

Witam wszystkich kaktusowiczów ;) Posiadam w swojej kolekcji grubosza drzewiastego (Crassula arborescens - liście szarozielone, niebłyszczące) oraz eszewerię. Chciałabym zrobić jakąś ciekawą kompozycję z tych sukulentów. Nie wiem tylko, jakie gatunki do nich dobrać, aby wszystko współgrało i dobrze rosło. Możecie mi doradzić jakieś ciekawe rośliny? Nastawiona jestem na kaktusy, ale nie jestem przekonana, czy mają takie same zapotrzebowanie na wodę i słońce. Doradźcie coś, proszę...
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”