Choroby storczyków

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Być może podczas moczenia doszło do zalania trzonu.. Jak wyglądają jego korzenie?
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
mataforgana
50p
50p
Posty: 52
Od: 22 cze 2014, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Mąż śmieci wyniósł, a ja wczoraj nie pomyślałam, żeby i korzenie obfocić, ale nie były w najgorszym stanie - część zdechnięta, ale większość żywych, plus młode korzonki wypuszczał.

Jak je moczę, to wstawiam maksymalnie na 2/3 wysokości doniczki, żeby się napiły. Mógł się trzon zalać?

Sam storczyk wyglądał całkiem ok, nie pokazał, że coś go boli - a jak zaczął żółknąć, to w oczach dosłownie... Moment i po wszystkim...

Szkoda mi strasznie, bo to jeden z moich ulubionych i najstarszych był. I mega się boję, czy mi zaraz reszty szlag nie trafi. Nie wiem czy coś im profilaktycznie zapodać? :/
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Wszystko zależy jak głęboko był posadzony storczyk. Najlepiej oddzielnie moczyć rośliny, zmniejszamy tym samym przeniesienie patogenu z jednej na drugą. Każde podlewanie, to doskonały moment na przegląd wszystkich roślin. A jeżeli coś będzie się działo - od razu napisz na forum.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
SGL79
50p
50p
Posty: 85
Od: 12 sty 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pyskowice

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Profilaktycznie można co jakiś czas podlać wszystkie rośliny preparatem wzmacniającym na bazie grejpfruta Septovital 200.
Natalii
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 31 sty 2016, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Witam, jestem tu nowa.

Mam do Was ogromną prośbę. Moje storczyki nagle zachorowały, wszystkie :(
Proszę napiszcie co o tym sądzicie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Mam zamiar je wszystkie przesadzić, ale nie wiem, czy jest jeszcze sens. :(

Zdjęcia były za duże. Zmniejsztłam, wanda/mod
Awatar użytkownika
Aga H
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 11 lis 2013, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Pierwszy storczyk ma zalany stożek wzrostu, co do korzeni - możliwe, że zostały zalane, czekasz aż podłoże przeschnie przed następnym podlaniem? W kwestii liści się nie wypowiem, niech poradzi ktoś kto na chorobach się zna, choć jedno ze zdjęć sugeruje poparzenie :wink:
Natalii
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 31 sty 2016, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Zawsze podlewałam je w pon rano (tzn zalewałam całą doniczkę wodą i po pracy odsączałam).
Nigdy nie sprawdzałam czy mają sucho :/
Awatar użytkownika
SGL79
50p
50p
Posty: 85
Od: 12 sty 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pyskowice

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Natalii mam jeszcze niewielkie doświadczenie w hodowli storczyków, ale na podstawie tego, co wyczytałem z różnych źródeł stawiam na chorobę wirusową lub bakteryjną liści. Jeśli ktoś to potwierdzi to leczenie jest bardzo trudne a czasem niemożliwe. Szkoda, że nie sprawdzasz stanu podłoża przed podlaniem, bo to jedna z najważniejszych rzeczy w uprawie chyba wszystkich roślin. Falenopsisy na pewno lepiej przesuszyć jak przelać wodą. :( Na pewno warto też oddzielić chore okazy od pozostałych zdrowych kwiatów.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Natalii pisze:Zawsze podlewałam je w pon rano (tzn zalewałam całą doniczkę wodą i po pracy odsączałam).
Nigdy nie sprawdzałam czy mają sucho :/
Podstawowy błąd. Storczyki takie jak Phalaenopsis, moczymy, a nie podlewamy. Nie wlewamy wody na całą doniczkę, a jedynie na wysokość 2/3, lub 3/4 wysokości doniczki. Wszystko zależy od tego jak głęboko sięga spodnia część trzonu rośliny. Także nie trzymamy się ściśle mówiąc pewnej zasady, że co 7 dni podlewamy - średnio to wypada od 7, do 14 dni. Nie częściej. Czasem lepiej przesuszyć, niż podlewać non stop. Nie będę tu pisać w jaki sposób uprawiać, ale podam link; <<kliknij tu>>.
Nie da się na oko powiedzieć jaka to choroba, grzybowa, czy bakteryjna. Fakt jest taki, że infekcja już jest. Czasu się nie cofnie, można jedynie uczyć się na własnych błędach. Storczyki także nie trzymamy w osłonkach, które i owszem ładnie się prezentują, jednak nie są praktyczne. Są to te ze szkła, lub z jego dodatkiem. Najlepsze są ceramiczne(nie zawierające dodatków szkła), muszą też przepuszczać powietrze do korzeni, które tak jak liście przeprowadzają proces fotosyntezy. Przydał by się opis, każdego storczyka po kolei.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Nymph
50p
50p
Posty: 85
Od: 5 lut 2016, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Mam pytanie dotyczące jednego z moich storczyków Phalaenopsis, który wygląda zdrowo oprócz jednego liścia, który stracił.
W momencie zakupu jeden najmniejszy dolny liść miał fioletową końcówkę. Gdzieś czytałam, że świadczy to o nadmiarze światła. Dodam, że jest to storczyk biały w różowe ciapki. Po mniej więcej miesiącu liść ten zżółkł i odpadł, w dodatku pojawiły się na nim czarne kropki. Załączam zdjęcie. Na pozostałych liściach nie ma póki co żadnych niepokojących objawów. Czy to jest oznaka choroby, czy rzeczywiście ten liść mógł być osłabiony nadmiarem sztucznego światła? Kupiłam go w hurtowni storczyków, w której od 3 do 9 rano jest dużo sztucznego światła + światlo z okien przez pozostałą część dnia.

Obrazek
Natalii
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 31 sty 2016, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Emila707 pisze:
Natalii pisze:Zawsze podlewałam je w pon rano (tzn zalewałam całą doniczkę wodą i po pracy odsączałam).
Nigdy nie sprawdzałam czy mają sucho :/
Podstawowy błąd. Storczyki takie jak Phalaenopsis, moczymy, a nie podlewamy. Nie wlewamy wody na całą doniczkę, a jedynie na wysokość 2/3, lub 3/4 wysokości doniczki. Wszystko zależy od tego jak głęboko sięga spodnia część trzonu rośliny. Także nie trzymamy się ściśle mówiąc pewnej zasady, że co 7 dni podlewamy - średnio to wypada od 7, do 14 dni. Nie częściej. Czasem lepiej przesuszyć, niż podlewać non stop. Nie będę tu pisać w jaki sposób uprawiać, ale podam link; <<kliknij tu>>.
Nie da się na oko powiedzieć jaka to choroba, grzybowa, czy bakteryjna. Fakt jest taki, że infekcja już jest. Czasu się nie cofnie, można jedynie uczyć się na własnych błędach. Storczyki także nie trzymamy w osłonkach, które i owszem ładnie się prezentują, jednak nie są praktyczne. Są to te ze szkła, lub z jego dodatkiem. Najlepsze są ceramiczne(nie zawierające dodatków szkła), muszą też przepuszczać powietrze do korzeni, które tak jak liście przeprowadzają proces fotosyntezy. Przydał by się opis, każdego storczyka po kolei.
Doniczki, które ja mam są takie.

Obrazek

Myślę że mogłam też przesadzić z odżywką. Kiedyś zawsze po moczeniu przelewałam je tylko wodą z odżywką, a ostatnio zaczęłam je moczyć w tej wodzie z odżywką, tzn. zamiast moczenia w samej wodzie moczyłam je w wodzie z odżywką ( takie odżywianie robiłam raz w miesiącu), może to od tego :/ Bo z tego co pamiętam, dopóki tak nie robiłam to storczykom nic nie było.
Teraz je przesuszyłam. Ostatni raz podlewane były 2 tyg temu. Jak poobrywałam chore liście, to zauważyłam że u jednego wyszedł nowy korzeń, więc może da się je uratować?
VerciaBP
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 4 mar 2015, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Kochani pomóżcie, co to jest i jak sobie z tym radzić? Padła mi kolejna sztuka od tego :/ ;:145 Dzieje się tak tylko na jednym parapecie w salonie, pomimo że wszystkie mam wschodnie - mieszkanie w bloku. I tylko zimą.
pomóżcie ;:145 jestem zrozpaczona
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Aga H
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 11 lis 2013, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Jak podlewasz swoje storczyki? Uważasz, żeby nie nalać wody między liście i do stożka wzrostu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”