Choroby storczyków

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Chory storczyk - nie chce zakwitnac. Pomozcie

Post »

Wysuszone łodyżki możesz obciąć. Lepiej teraz go nie nawoź. Daj mu odpocząć. Zacznij nawozić od marca. Podlewaj wodą deszczową albo przegotowaną i odstaną kranówką.
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Chory storczyk - nie chce zakwitnac. Pomozcie

Post »

Czy jeden pęd nie wyrasta ze stożka wzrostu?, na jednym zdjęciu tak to wygląda.
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Chory storczyk - nie chce zakwitnac. Pomozcie

Post »

Dokładnie tak to wygląda i widać liść na pędzie. Dokładnie tak samo jak u jednego z moich storczyków.
Zatem zapewne należy się spodziewać basal keiki bo storczyk nie ma gdzie wypuszczać nowych liści.
I gdzie te wysuszone łodyżki? Jeśli mowa o miejscach po tym niefortunnym obcięciu pędów to nic z tym nie rób, to po prostu miejsce po cięciu - końcówka zawsze będzie zaschnięta, ale z niższego oczka może być odrost.
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Chory storczyk - nie chce zakwitnac. Pomozcie

Post »

Co to znaczy basal keiki? Ten storczyk ma już 4 pędy. Chcecie mi powiedzieć, że będzie miał 6 ?
Co oznacza liść na pędzie?
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
jagunda
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 17 sty 2013, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Witam,
kupiłam dzisiaj 2 storczyki, każdy za złotówkę, więc jak się zmarnują to nic strasznego się nie stanie, ale...

Storczyk pierwszy:
wygląda na to, że ma za sobą upadek. Jeden liść kompletnie pokiereszowany, w innych też uszkodzenia, ale raczej mechaniczne (chyba, że jakieś robale robią takie duże wżery). Tyle, że niestety występują czarne kropeczki na liściach i tylko jeden nie jest "zwiędnięty".
Poza tym kolor liści nie jest jednolity, są takie 'srebrnawe z ciemniejszymi kropeczkami'. Niestety nie mogę tego ująć na zdjęciach.
Obrazek
Obrazek - tu widać srebrnawy dół liścia i czarne wżery - pamiątka po robaczkach?

Z drugim storczykiem nie wiem czy warto się męczyć:
wygląda na zbiór różnych syfów. Gdy tylko go wyjęłam z folii, to uciekł mi z resztek podłoża, które w tej folii było, robaczek- chyba wciornastek. Ponadto wszystkie liście zdechlaki, czarne kropki na nich, w dwóch miejscach coś co wygląda jak hm... resztka płaskiego kokonika. Jednakże to, co mnie najbardziej martwi, to czarne koniuszki korzeni, zwłaszcza tych młodych, bo starsze (mimo że ich niewiele), to wyglądają chyba nie najgorzej.
Obrazek - poglądowe
Obrazek - widać kokonik i czarne kropki
Obrazek - a tutaj dwie czarne kropy to korzonki które nawet nie urosły i je coś dopadło


Zaraz obu przemyję liście wodą, a następnie roztworem alkoholu, bo tylko tyle mogę na razie dla nich zrobić, ale co dalej?
cokolwiek bakteriobójczego, grzybobójczego i coś na robale? To chyba by było za dużo dla biedaka...?
Katarzyna90
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 gru 2013, o 19:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Mam problem ze storczykiem. Od jakiś 2-ch tygodni przebarwiają mu się liście od góry ku dołowi, a kiedy cały liść się przebarwi to odpada, jakby był wysuszony. W kwiaciarni poradzono mi abym postawiła kwiata na kilka dni w dodatkowej donicy wypełnionej wodą, jednak to spowodowało jeszcze szybsze przebarwianie się liści jak i nowych przyrostów, a także pomarszczenie się bulw. Kwiat ewidentnie sprawiał wrażenie gnijącego, więc dziś chciałam wyciągnąć go z donicy aby korzenie miały możliwość przeschnięcia. Ku mojemu zaskoczeniu z chwilą wyciągania kwiata z doniczki nie stawiał on oporów zostawiając całą ziemię w donicy. Między korzeniami zauważyłam coś w stylu grzyba. Kwiat do tej pory stał na parapecie na oknie pólnocnym, a więc nie miał zbyt dużo światła, jednak kiedy zaczął się sezon grzewczy (w sumie po 4 dniach) przestawiłam go na szafkę, aby nie był za bardzo parzony ciepłym powietrzem ogrzewania. Czy roślinę da się jeszcze uratować? Co z nią teraz powinnam zrobić i przede wszystkim jak. Dodam jeszcze, że jest to pierwszy mój storczyk z tego typu i urzekł mnie swoimi pięknymi czerwonymi kwiatami, które miał jeszcze we wrześniu i nie chciałabym go stracić.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Chory storczyk - nie chce zakwitnac. Pomozcie

Post »

To oznacza,że z trzonu rośliny matecznej wyrosną dwa małe storczyki,które roślina wytworzy,żeby się ratować.
izaka
50p
50p
Posty: 50
Od: 9 mar 2008, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dziemiany( woj. pomorskie)

Re: Chory storczyk - nie chce zakwitnac. Pomozcie

Post »

Wydaje mi się, że wyrastanie pędu ze stożka wzrostu nie jest jednoznaczne z pojawieniem się kieika. Mój jeden storczyk miał pęd w stożku wzrostu a na tym pędzie 3 coraz mniejsze listki i nigdy nie wypuścił kieika ( nowego liścia zresztą też nie- bo nie miał skąd i nowego pędu też nie). Za to kwitł mi przez 5,5 roku bez przerwy wypuszczając nowe odrosty na 3 starych pądach, we wszystkich oczkach. Teraz niestety obumiera- ma tylko jeden stary pomarszczony liść, stare prawie zeschnięte pędy, wygniły mu korzenie. A żeby pokazać ze jeszcze walczy na przedłużeniu pędu wypuscił pączki i jeden odrost na pędzie. Taki trochę z niego dziwak.
Izabela
asii
50p
50p
Posty: 53
Od: 27 gru 2013, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Witajcie
bardzo prosze o porade:
moj kwitnący obecnie bujny storczyk na lisciach ma od spodu ciemną obwódke i liscie robią sie miękkie..
podejrzewam grzyba
to samo na drugim kwiecie, z rozwijajacymi sie pąkami
kwiaty nie zostały poparzone słońcem ani nie zmarzły wiec to odpada,
chciałam zapytac czy moge je potraktowac roztworem Topsinu?
i jak najlepiej? spryskac liście? czy wtedy nie zrzuci kwiatów a drugi pąków?
pomóżcie prosze!
asii
50p
50p
Posty: 53
Od: 27 gru 2013, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Mam jeszcze pytanie czy mogę przelać podłoże Topsinem czy wtedy moj Phal. zrzuci kwiatki?
bo akurat teraz kwitnie
justynas1121
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 26 kwie 2013, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Witam.
Jestem bardzo zdesperowana- jeśli Wy mi nie pomożecie, to ja już nie wiem. Jakiś miesiąc temu przybył mi nowy storczyk. Po kilku dniach dwa pozostałe zaczęły tracić liście od dołu. Zmartwiło mnie to, ponieważ nie tylko żółkły, ale i gniły. Poczytałam i doczytałam, ze możliwe, że nowy nabytek z marketu przyniósł ze sobą choróbsko- furariozę. Jedyne, co znalazłam ze specyfików to topsin. Zrobiłam tak- każdego wypłukałam, poem przez jakąś godzinę moczyłam w roztworze z topsinu i potem wsadziłam w nowe podłoże. Dwóm pomogło. Potem po 10 dniach spryskałam tak z butelki też takim roztworem, ale tam obficie, że woda wylatywała od spodu. I teraz jest tak, ze dwa- w tym ten nowy mają się ok, wprawdzie oba zasuszają łodygi, ale z liśćmi nic się nie dzieje. Z tym trzecim też było ok do czasu, kiedy ja już myślałam o kolejnym spryskiwaniu- juz minęło 10 dni a ten znów ma nawrót choroby. Jego stan obecny widoczny na zdjęciach. Ostatnie to stan po kilku godzinach od poprzednich zdjęć- bardzo szybko ten liść gnije. Zrzucił on już chyba z 6 liśći a teraz zostaną mu tylko 3! to chyba ostatnia szansa, żeby mu pomóc..
http://images65.fotosik.pl/518/1f0bd763280303f0.jpg
http://images65.fotosik.pl/518/42ff24bbf01c35c0.jpg [
http://images63.fotosik.pl/517/9be3cf50cdb4f759.jpg
http://images62.fotosik.pl/519/2fb11d9649990f21.jpg
http://images62.fotosik.pl/519/4896e9fd51789161.jpg
Ostatnio zmieniony 13 sty 2014, o 01:05 przez Jovanka, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: korekta na linki - zdjęcia zbyt duze wycofano
justynas1121
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 26 kwie 2013, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

O kurczę, przepraszam za te olbrzymie zdjęcia. Pierwszy raz dodawałam z telefonu. Dzisiaj ten gnijący liść jest jakby workiem na wodę, normalnie w tej części najniżej zgromadziła się woda. Oderwałam go ale co dalej????
Elzwira
100p
100p
Posty: 160
Od: 15 paź 2013, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolskie

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Witam, moj pierwszy post i zarazem prosba o pomoc, zidentyfikowalam na moich storczykach grzyb cercospora (plamistosc obwodkowa) zaczelo sie od zmian na hybrydzie z biedronki ;:174 , na poczatku myslalam, ze to zmiany fizjologiczne, ale kiedy znalazlam podobne u mojego nowego nabytku liodoro, a dzisiaj przejrzalam reszte (stoja w tym samym pomieszczeniu) i znalazlam te same charkterystyczne zmiany na kilku z nich i juz wiem ze to ten paskudny grzyb-mokra obwodka z plamka w srodku ;:185 .Usunelam fragmenty lisci i opryskalam topsinem, pytanie co jeszcze moge zrobic, czy ktos walczyl z tym paskudztwem? Czy phal.liodoro nie zahamuje wzrostu pedu, musialam usunac dwa liście, w tym jeden najmlodszy?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”