Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ariel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1479
Od: 24 paź 2006, o 22:46
Lokalizacja: Zaleszany PDK
Kontakt:

Post »

Ja chyba w ostatnim tygodniu zostałem ekspertem od wertykulacji i areacji :lol: Jako że odbywam praktykę w firmie ogrodniczej.

U nas wygląda to tak:
- wertykulacja
- grabienie
- aeracja
- nawożenie

Z prostego powodu.

Wertykulator nacina darń przez co podczas grabienia łatwiej usunąć stare źdźbła, oczyszczony trawnik jest nakłuwany a w otwory po wertykulatorze i areacji dostaje się nawóz przez co ma krótszą drogę do korzeni ;)
Awatar użytkownika
agrazka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3193
Od: 22 maja 2005, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

No to jeszcze podaj informację: Wertykulator może być elektryczny i spaliwony, areator też.
A grabienie - jak tylko ręcznie? Jak to zrobic, żeby sobie ułatwić zadanie. Kiedyś myślałam, że areator posprzata po wertykulacji - ale to wielki błąd.
Czy ktoś ma jakieś sprawdzone urządzenia elektryczne lub spalinowe, proszę o podanie Firmy i symbolu.
Ja mam trawnika chyba z 2.000 m2, kiedy to wszystko robić i czym?
serdecznie - Grażyna - Mój ogród...
Awatar użytkownika
ariel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1479
Od: 24 paź 2006, o 22:46
Lokalizacja: Zaleszany PDK
Kontakt:

Post »

Areator mamy spalinowy, niestety nie zbiera trawy, dzisiaj w programie "Maja w ogrodzie" widziałem wertykulator, który trawę zostawia za sobą w dość dużych wałkach, niestety po tym naszym trawę trzema mocno wygrabiać ręcznie, wygodne do tego są plastikowe grabie. Areator to metalowy wał z wodą w środku na który zakłada się kolczatkę. Niestety nazwy producenta wertykulatora nie znam, ale mogę popatrzeć ;)
Awatar użytkownika
jerrog
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 4 kwie 2008, o 22:16

Post »

Dziękuje slicznie za obszerną poradę a jak obchodzić sie z roundup'em przy drzewkach owocowych oraz koło tuj
aby ich nie spaliło
Awatar użytkownika
Mariusz_S
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 lut 2008, o 01:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

W tej temperaturze roundup po 2 tygodniach nie zadziała. Poza tym trzeba poczekać na młody przyrost trawy i chwastów. Odradzam taką zabawę.
Mariusz Surowiński
Poradnik o trawach
Awatar użytkownika
Mariusz_S
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 lut 2008, o 01:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

jerrog pisze:jak obchodzić się z roundup'em przy drzewkach owocowych oraz koło tuj
aby ich nie spaliło
Są specjalne osłony ograniczające rozprysk preparatu. Zapytaj o to fachowców Marolexu.
Mariusz Surowiński
Poradnik o trawach
pomidor2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 kwie 2008, o 13:52
Lokalizacja: Poznań

Post »

jerrog pisze:Dziękuje slicznie za obszerną poradę a jak obchodzić się z roundup'em przy drzewkach owocowych oraz koło tuj aby ich nie spaliło
jak "randapowałam" to z mężem - on trzymał karton lub blachę i osłaniał roślinę a ja psikałam, szło sprawnie i szybko :)
w przypadku młodych roślinek wystarczy przykryć je wiaderkiem lub miską :)
wiem że to domowe sposoby, ale chodzi o to by koszt nie był zbyt wysoki a efekt taki sam jak przy oryginalnych osłonach do opryskiwacza

co do stosowania roundup'u i obecnej temperatury - nie wymądrzam się i nie udaję znawcy, bo my to robiliśmy późną wiosną, jak już zielsko odrosło i cały perz się ujawnił; ale z pewnością na opakowaniu jest podana dawka, najlepsze terminy stosowania wraz z okresami działania - u nas 2 tygodnie przy temp 15-20C starczyło (ale przyznam, że w nocy też już w miarę ciepło było)
udało się bo perzu nie ma nigdzie, a w gęstym trawniku prawie żadnego zielska

jerrog - poczekaj jeszcze troszkę na ocieplenie i wzejście chwastów, a efekt pięknego trawnika wynagrodzi ci oczekiwanie z nawiązką

pozdrawiam
Agnieszka
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1006
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Osłonka herbicydowa się to nazywa. Produkcji Marolex :)
pszczolagucio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 kwie 2008, o 18:17

Post »

Dzięki za podpowiedź. Jak tylko zrobi się ciepło, ruszę na ten trawnik z waszymi pomysłami. Dzięki. Pozdrawiam
(nie)zapominajka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 8 kwie 2008, o 00:37
Lokalizacja: Katowice

Post »

A czy można zaradzić coś na trawnik, w którym trawa rośnie w kępkach? Był zakładany przez firmę...
cecylia
50p
50p
Posty: 90
Od: 27 kwie 2007, o 21:26
Lokalizacja: kraków

Post »

Ja tez dzisiaj pryskałam mniszkiem chwasty bardzo podobne (tez taki placek) tylko kolor nie zielony lecz wpada w bordo. Taka jestem ciekawa co to za chwast. Najgorsze,żę pojawia sie też w innych miejscach. W ubiegłym roku miałam utrapienie z pięciornikiem gęślim , teraz go nie widzę, chyba,że jeszcze nie wzeszedł
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1006
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Jak dla mnie to trawnik do ponownego założenia.
(nie)zapominajka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 8 kwie 2008, o 00:37
Lokalizacja: Katowice

Post »

:( :( :( A nie wiesz dlaczego tak mogło się stać ? Czy to wina zakładających, czy taka trawa? Nie mogę dosiać tej trawy?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”