Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

No właśnie nie mam. Na razie są w zimnej oranżerii gdzie temperatura jest od 10 w dni pochmurne do 22 w słoneczne dni. Wystawiam je przed oranżerię, a ona daszku nie ma. Za kilka dni będzie pogoda bezdeszczowa to wystawię. A co z zimnymi ogrodnikami? Przeważnie są przymrozki, czy one nie szkodzą?
ania1590
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2872
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Moje już ponad tydzień stoją na zewnątrz pod gołym niebem, mam nadzieję że wyżyją :roll:
Garizz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 30 maja 2021, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Hej.
Znalazłem taki filmik na YT
https://youtu.be/5WttiBnXpNw

Mój nie wygląda lepiej, nie ma 1 listka chociaż w 90% ok.
Łodygi tj. na filmie tylko cześć jest zielonawa....

Zastanawiam się czy go nie wyzerowac ;:145 ;:145 mam wyprowadzonego tak że na pionowej ok50cm łodydze rozchodzą się gałązki. Czy aż do tego poziomu należałoby go ściąć?

Te 3 dawki trzeba było jesienią zrobić ;:124 przegapiłem to. ;:124
Pan Czerw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 kwie 2022, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Witam. Chciałbym prosić o poradę w rozpoznaniu trapiącego moją roślinkę problemu i co z tym fantem dalej robić. Piszcie jeśli zdjęcia są do bani, to postaram się zrobić lepsze. Nie znam się jakoś na tym, ale czy jest to plamistość i potraktować oleandra czymś na grzyba? Tylko te kropeczki są nie tylko na liściach, ale także na łodyżce.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/319236d6aa99c3fc
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/d713ea08a926fa6c
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Na 2 stronie tego wątku był podobny przypadek: viewtopic.php?p=2055389#p2055389 .

Najprawdopodobniej do pseudomonoza, choroba bakteryjna (rak Oleandra) - nie do wyleczenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pan Czerw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 kwie 2022, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Przejrzałem wątek i faktycznie plamki są podobne. Tylko tamten ogólnie wygląda na bardzo zmarnowany. Ktoś jeszcze mógłby potwierdzić opinię przedmówcy? A jeżeli rak to, czy mógł powstać poprzez moje niewłaściwe pielęgnowanie (np. jakie), czy mógł mieć już bakterie w sobie? Pytam na przyszłość w razie gdybym musiał sprawić sobie kolejnego.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Bakterie istnieją przy uprawie roślin, jak np. choroby grzybowe.
Niektóre rośliny są bardziej podatne na choroby bakteryjne, jak właśnie Oleander.
To co główniesprzyja wniknięciu poprzez tkanki, to ich różne uszkodzenia poprzez szkodniki, uszkodzenia mechaniczne korzeni podczas przesadzania, cięcie nie wysterylizowanymi narzędziami, itp.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Krzysztof15
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 maja 2022, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Cześć, może będziecie w stanie mi doradzić co się dzieje z moim oleandrem? Mam go już 3 roku, zimował w nieogrzewanym, lekko widnym garażu. Już od jakiegoś czasu ma dziwne przebarwienia na liściach. Liście wydają się jakby poplamione, z mnóstwem maleńkich szarych plamek. Cześć liści obsycha i odpada ale nie za dużo. Próbowałem nad białą kartką otrzepać trochę roślinę ale nie widzę żeby jakieś robaczki się uwidoczniły. Czy to szara pieśń? Liście są też matowe i przy potarciu na ręce zostaje szary nalot.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wrzucam kilka zdjęć- jak trzeba będzie więcej do postawienia diagnozy to zrobię.

Pozdrawiam serdecznie i przyjemnej majówki
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Przędziorek.
Metody zwalczania opisane są tutaj
https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... &start=306
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Ewidentnie przędziorki.

Zrób oprysk dwoma preparatami z tych: Nissorun plus Ortus (te dwa mieszasz ze sobą), Floramite albo Magus.
Oprysk powtarzasz po tygodniu czasu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Garizz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 30 maja 2021, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

norbert76 pisze:A po co zmieniać stanowisko? To nie ono jest problemem, a szkodniki.

Zrób oprysk dwoma preparatami Nissorun plus Ortus (wymieszane ze sobą) albo Magus i Floramite na przemian. W obu przypadkach oprysk powtórz po tygodniu czasu.
...chciałbym obwieścić że mój prawie 2m w czasach świetności oleander stracił przez przędziorki dosłownie WSZYSTKIE liście - co do jednego - 3 wiaderka 10l.
po zastosowaniu ww. Magus i Floramite liście dalej spadały i taki goły stał kilka tygodni.
teraz widzę że sie obudził pewnie przez słońce - na łodygach zaczynają pojawiać się zielone zajawki ;:138 - może coś jeszcze z niego będzie.

dziękuje za radę!! ;:304
ewa_es
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 maja 2022, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Witajcie,

Potrzebuje waszej porady. 3 tygodnie temu dostałam w prezencie oleandra. Niestety zauważyłam, że zaczynają brązowieć mu liście. Nie myśląc dużo kupiłam nowa, większą doniczkę i go przesadziłam. Niestety mam wrażenie, że ilość chorych liści jest większa. Czy wiecie co mu jest?
Pozdrawiam serdecznie
Ewa
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oleander - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Obawiam się że może to być tzw. rak oleandra, choroba bakteryjna nie do wyleczenia. Czy łodygi też mają takie zmiany?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”